Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kvantumfizikán kívül létezik...

A kvantumfizikán kívül létezik más terület, ahol valódi véletlenről beszélünk?

Figyelt kérdés
Úgy tudtam, hogy ezen kívül nincs más ilyen terület, de egy fizikus szerint a káoszelmélet is objektív véletlen. Pedig ez utóbbinál szerintem csak arról van szó, hogy elméletileg ki lehet számolni, csak mi nem tudjuk kiszámolni. Most akkor hogy van ez? Nem éppen az volt a kvantumfizikának a kísérteties különlegessége, hogy benne nem meghatározottak az események, mint ahogy azt a korábbi fizikában megszokhattuk?

2015. jan. 7. 22:56
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
Hőmozgás, energiaközlés ez is mind atomi részecskék szintjén megy, elektromos áram is az elektronok vándorlása, tehát ha teavizet forralsz kvantumfizikát művelsz? Nem jelenthetsz ki ilyesmit, hogy atomi részecskékről van szó akkor kvantumfizika, az egy teljesen speciális tudományág. És a valós fizikai jelenségeknek nagyon minimális köre tartozik oda, amit te meg tudsz tapasztalni az kb biztos, hogy nem a kvantumfizikához tartozik, pl a radioaktív bomlás se.
2015. jan. 8. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 A kérdező kommentje:
De a részecskehalmazok az más, ott megértem h statisztikusan működnek a dolgok. De a radioaktív bomlásnál nem részecskehalmazokról van szó, hanem egyes részecskéket tekintünk. Nem tudjuk, hogy melyik részecske fog elbomlani. Ez hogyhogy nem kvantumjelenség? Ez nem ugyanaz mint mikor egy labda pályáját számoljuk ki.
2015. jan. 8. 01:28
 13/30 anonim ***** válasza:

[link]

Csak olvasd el ezt attól nem lesz valami kvantumfizika, mert részecskékről van benne szó, akkor minek lenne külön tudományág a részecskefizika.

2015. jan. 8. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:
De ha lusta lennél elolvasni a lényeg az, hogy radioaktív bomlásnál az atom egyik protonja vagy neutronja bomlik el ez csak akkor lehetne kvantumos jelenség ha 2 protonról 2 neutronról vagy 1 proton, 1 neutronról beszélnénk, de atomi környezetről van szó még ha az atomban egy atomi részecske vltozik is csak meg. Mint említettem a dolgok melegítése is kvantumos jelenség lenne ha nem testeket, atomokat melegítenénk, hanem csak atomi részecskéket.
2015. jan. 8. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:
Amúgy hogy a kérdés második részére is válaszoljak a kvantumfizika igazi fontossága az, hogy leírja az egyes részecskék viselkedését, de csak mint különálló részecskék, persze vannak már az atomokra meg molekulákra is kvantumfizikai egyenleteink, de tisztán az alapokat nézve a kvantumfizika önálló részecskékkel számol és nem az a lényeg, hogy kiszámolod az energianívóit akkor több eredményt kapsz és nem tudod épp melyik energiában tartózkodik a részecske, a lényeg az, hogy tudod melyik a legkisebb eredmény és atomi molekula szinten az adott részecske biztosan a legkisebb energiát veszi fel amit felvehet. Tahát bár kvantumos szinten véletlenszerű a dolog, de ettől még fix eredményeket kapunk rá és ha nagyobb képet nézünk elveszik a véletlenszerűség és tudjuk a konkrét eredményt. A véletlenszerűség nem különlegessége a kvantumfizikának, inkább a következménye, mert annyira apró részeket vizsgálunk amik nem tudnak önálló egészként viselkedni.
2015. jan. 8. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 A kérdező kommentje:
Ok, laikusként elfogadom a válaszod, köszönöm szépen.
2015. jan. 8. 02:31
 17/30 anonim ***** válasza:
Pontosan mit is értsek objektív véletlen alatt? Ezt kéne legelőször is tisztázni!
2015. jan. 8. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 anonim ***** válasza:

"a Monte Carlo számítás ami a nukleáris folyamatokat részecskék életútját írja le"


A Monte Carlo szimuláció egy általánosan használt matematikai módszer, amely a centrális határeloszlás tételen alapszik.

2015. jan. 8. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 anonim ***** válasza:
Az MC elég sok matematikai algoritmuson alapszik én az egyik leggyakoribb felhasználási módját írtam le.
2015. jan. 8. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 A kérdező kommentje:
Charlie O'Brian, objektív véletlen alatt azt értem, hogy az esemény valóban meghatározatlan, azaz indeterminált, és nem csak mi vagyunk bénák ahhoz, hogy kiszámoljuk.
2015. jan. 9. 00:49
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!