Hogyan számították ki a 2%-os halálozási rátát a koronavírusnak?
10
De honnan tudod, hogy hányan fertőződtek meg tesztek híján?
Megsaccolod? Mennyire pontos ez a saccolás? És honnan tudod, hogy 5-szor, 10-szer vagy 20-szor annyi a fertőzött mint a tesztelt fertőzött, főleg, hogy ahány ország annyi féle tesztelési politika?
#11
"De honnan tudod, hogy hányan fertőződtek meg tesztek híján?"
Sehonnan. Épp ez az egyik nagy probléma a járvány kezelésében. Becslések vannak, de elég nagy a szórásuk.
Az biztos, hogy az igazoltaknál sokkal több fertőzött van. Az, hogy pontosan mennyivel, attól is függ az adott országban, mennyit tesztelnek. Ez az egyik oka annak, hogy ahol sokat tesztelnek (Dél-Korea, Németország), ott sokkal alacsonyabb a halálozási arány, mint a kevesebbet tesztelő országokban. (Pl. Olaszországban szinte kizárólag azokat tesztelik, akinél nagy a fertőzés veszélye.)
Dél-Korában már (remélhetőleg) kezd lecsengeni a járvány, ott a kimenetellel rendelkező esetek között már 3% alatt van a halálozási ráta.
Németországban még felfutóban van a járvány, így ott kevésbé informatívak az adatok, de a kimenetellel rendelkező esetek között ott is 4-5% körül van a halálozási ráta.
Azért van néhány jel arra, hogy sokkal magasabb az igazoltnál a fertőzöttek száma. Például itthon tesztelték az úszókat és stábjukat. 130 emberből 9 lett fertőzött. (Tudtommal nem nagyon voltak tüneteik.) Persze ők sokat voltak külföldön, így lehet, nagyobb eséllyel fertőződtek meg, mint egy átlag magyar, de még ha hatod ekkora aránnyal számolunk, az is a teljes lakosság 1%-a, mintegy 100 ezer ember Magyarországon. (Persze nem mondom, hogy tényleg ennyien vannak, de nem kizárható.)
Ráadásul a tesztek megbízhatósága sem nagyon magas.
Pontosan nem lehet tudni a fertozottek merteket, ugyanakkor vannak erre jo modellek es tudas hogy viszonylag pontos becsleseket adjanak.
Abban biztos lehetsz hogy ma az orszagban legalabb tobb ezres vagy akar tizezres nagysagrendű a fertőződöttek szama, amibol a donto tobbsege tunetmentes teszteletlen hordozó, vagy minimalis tunetekkel rendelkező otthoni karantenban senyvedő hamarosan gyógyult lesz.
Még egy példát akartam írni, csak kimaradt. A Diamond Princess hajó esete viszonylag jó lehetőséget ad a vírus terjedésének és súlyosságának tanulmányozásához. Ugye ott a fertőzés kezelését sikerült eléggé elcseszni, konkrétan sokáig senkit nem engedtek leszállni a hajóról, így remek környezetet biztosítottak a vírus terjedéséhez. Az összesen 3711-en voltak a hajón (utasok plusz személyzet), ebből 712-en kapták el a fertőzést, amíg a hajón voltak (ez kb. az összes ember ötöde). Közülük 12-en (a worldometer szerint 11-en) haltak meg. Jelenleg a wolrdometer listája szerint 619-en gyógyultak fel a járványból.
Ez (csak a lezárt eseteket számolva) valamivel kevesebb, mint 2% halálozási rátát jelent. Ugyanakkor nyilván az utazóközönség nem hasonlít egy átlagos populációhoz. Konkrétan az utasok átlagéletkora 69 év volt a wikipedia szerint (a személyzeté csak 36, és nem is tudom, volt-e a halottak között a személyzetből valaki).
Persze sok más tényezőben is eltérhetnek a népességtől, szóval messze nem tökéletes minta, de ez alapján azért elég valószínű, hogy a halálozási ráta egy nem túl idős népességben bőven 2% alatt van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!