Ha nem létezne a pénz mint korlátozó tényező, akkor a technológiák sokkal előrehaladottabbak és dinamikusabban fejlődők lennének?
Minden vállalat csak korlátolt mennyiségű pénzt tud kutatás fejlesztésre fordítani. Vagy vegyük a NASA-t amelynél híres a pénzhiány és ezért nem történtek komoly áttörések űrtechnika terén.
Hogyan állnánk ma technológiailag ha nem lenne a pénz mint korlátozó tényező és mindig a kutatók rendelkezésére lenne bocsátva a kutatásukhoz szükséges erőforrás?
10
De senki nem beszélt korlátlan erőforrásokról, csak annyi erőforrásról amennyire szükség van a kutatásokhoz, az ötletek letesztelésére. Most nyilván a legostobább marha ötletekre nem irányoznának elő erőforrást, csak az életképesekre. Ezek pedig messze nem merítenék ki a rendelkezésre álló erőforrásokat, hiszen azokat leginkább a 8 milliárd ember használja a megélhetésük és kényelmük biztosítására.
De sok olyan helyzet állt fenn amikor egyes jó kutatási ötlet sosem valósultak meg mert nem volt elég pénz előirányozva rájuk.
Egyrészt honnan lenne mindig pont elég a kísérletekre? Hogy a szándék automatikusan megteremti az erőforrást, ez megintcsak olyan szintű változás a világunk alapvető működésében, ami megjósolhatatlanná teszi az eredményt.
Másrészt eleve ki és milyen alapon döntené el hogy mi számít életképes ötletnek és mi marhaságnak?
De bizony kérdező, a kutatás nem a fantázián múlik. Ha mindentől eltekintesz, akkor mit akarsz megtudni?
A technológia alkalmazott tudomány, vagy ha úgy jobban tetszik, a tudományos eredmények alkalmazása. Amíg tudósok meg nem állapították az elektromosság mibenlétét, szabályait, törvényszerűségeit, elektromos eszközök technológiája szóba sem kerülhetett.
Az emberek sokfélék, sokféle a tudásuk, helyzetük, érdekük. Ezért minden emberi tevékenység elvégezhetősége két feltételtől függ: rendelkezésre állnak-e a megfelelő erőforrások és van-e képesség (szakértelem) a tevékenység végzésére. It ne marról van szó, hogy ad-e valaki pénzt, hanem egyfelől akar-e adni, másfelől felfogja-e, hogy az számára előnyös. Gyakori jelenség, hogy nem fogja fel.
A korlátozó tényező az élet része, egyszerűen olyan nincs, hogy nincs valamilyen korlátozó tényező. Az ember 500 éve is szívesen jutott volna gyorsan egyik helyről a másikra. A korlátozó tényező nem a pénz volt, hanem az ismeretek hiánya. Kellett pár száz év, mire annyi mindent megismert, hogy képes volt arra gondolni, kéne valami gyorsan mozgó jármű, amit nem állat húz és nem ember hajt. És amikor erre gondolt, rögtön jött az ötlet, hogy gőzzel lehet meghajtani járművet.
Tehát a pénznek ehhez semmi köze. A csereeszköz formájának ehhez semmi köze. Ehhez az akarattal bíró kíváncsi embernek van köze kizárólag.
13
Tehát azt mondod, a kutatásokhoz nem kell pénz?
Ezt tudnád szemléltetni egy példával? Csak mert még nem hallottam olyan kutatásról ami ne került volna pénzbe
Nem korlátoz a pénz, sőt még segíti is hogy az erőforrásokat a megfelelő helyen és időben a megfelelő kutatásokra lehessen csoportosítani.
Ha nem lenne pénz akkor biztosan nem tartana ott az emberiség ahol!
15
Hogyan. Ha nincs pénz egy kutatásra akkor azt nem végzik el!
Ez hogyan lenne segítség?
Nagyon leragadtál a pénzen, ezért képtelen vagy értelmezni azt, amit mindenki mondani akar.
Mert nagyrészben mindenki ugyanazt próbálja neked mondani, csak máshogy fogalmazva.
Hiába van pénz, ha nincs szakember, nincs ötlet, nincs fejlesztés, nincs lehetőség előre lépni. Persze kell a pénz a kivitelezéshez, de azt a legkönnyebb előteremteni, főleg, ha erre van külön kassza is. A többi dolgot, ha nincs meg, sokkal nehezebb megszerezni, még akkor is, ha többszörösét fizetnéd, mint amennyit elvárnak.
De rengeteg olyanra volt már példa amikor az erőforrások meg lettek volna, úgy az emberi mint anyagi, viszont a költségvetésbe nem fért bele.
A legjobb példa a Nasa amelynek mér évről évre kevesebb jut ezért kénytelenek voltak a rakétafejlesztéseket kiadni magánvállalatoknak.
Vagy gyógyszeriparban sok kutatást nem folytattak mert a költségek meghaladták a keretet.
Vagy akár banális példa, a közutak fejlesztése...gazdasági válság hatására lelassultak a fejlesztések, pedig nem volt híja sem betonnak, sem kavicsnak, sem aszfaltnak, sem homoknak sem bitumennek sem víznek stb.
Az erőforrások nem végtelenek. Az egyes szakemberek sem csak otthon malmoznak hogy ha X kutatásra épp nincs anyagi keret akkor addig az emberünk csak ül és porosodik. Akkor addig Y kutatásban fog dolgozni.
Ahogy az alapanyagokat sem direkt X-nek készítik, hanem annak, aki megveszi.
Az erőforrások nem végtelenek ez tény de nem is azon a szinten állnak rendelkezésre amennyit meg tudunk belőlük vásárolni pénzért.
Gondolj csak a gazdasági haladásra/bővülésre/bérek növekedésére.
Ahogy a gazdaság bővül/bérek növekednek úgy egyre több javat tudunk megvásárolni.
Tegyük fel ezelőtt hütőnket 10 évente cseréltünk, most már megengedhetjük, hogy öt évenként cseréljük. Köszönhetően a megemelkedett béreinknek (több pénz) többet vásárolunk, növeltük a keresletet, ezért a gyártók többet gyártottak. A gyártónak problémát jelentett az extra nyersanyag előteremtése? NEM! Hiszen az addig is ott volt a földben, csak a pénzhiány miatt nem korábban került felhasználásra hanem most. Ez szerintem tök egyszerű logika.
És ne érts félre, erőforrásokon elsősorban a természetben előforduló nyersanyagokat értem és nem a kész termékeket.
Nyersanyagban sosincs hiány. Legalábbis eddig nem volt és a kutások miatt sosem lesz hiány bennük hiszen nem a kutatás a fő felhasználási területük hanem a fogyasztás!
Emberi erőforrások? Hány nyomorgó ország/nép van ahol rengeteg tehetséges embernek kell semmi munkát végeznie és elpazarlódik a tehetségük. Az emberek ott vannak, csak a tehetségüket, adottságaikat kell felhasználni. Ezt is a pénz akadályozza meg!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!