Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mielőtt nem volt elektronmikro...

Mielőtt nem volt elektronmikroszkóp, a kémikusok hogyan határozták meg egy szerves molekula összetételét?

Figyelt kérdés
2019. aug. 24. 20:25
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Egy időben volt már diffrakciós mérési technika, az alapján lehetett következtetni a molekula szerkezetére.

Még korábban csak reakciók, fantázia, logika és intuíció segített. Később kiderült, hogy akkoriban egy molekulaszerkezetet jól vagy rosszul határoztak meg.

2019. aug. 24. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Valójában ma sem elektronmikroszkóppal határozzák meg.
2019. aug. 24. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A szerves molekulák összetételét ma se elektronmikroszkóppal határozzák meg. Ahhoz, hogy elektronmikroszkóppal atomi szintig lássál, olyan erős elektron sugár kell, ami szépen szétbombázza a vizsgálandó szerves molekulát. Plusz az EM iszonyatosan drága és csak nagyon nagy hozzáértéssel használható. Meg vákuum kell bele, ami nem támogat semmilyen oldószerben mérést. Stb. Nem jó erre. Inkább NMR-t, IR (és más hullámhosszú) spektroszkópiát, röntgen-diffrakciót, tömegspektrométert, stb. használnak.


Egyébként meg a legegyszerűbb primitív módszer az, hogy elreagáltatod. A különböző reakciókból megmondhatod a funkciós csoportokat és az elemösszetételt, és innen az egyszerűbb molekulákat ki tudod sakkozni. A bonyolultabb molekulákat meg hát sehogy nem határozták meg.

2019. aug. 24. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A hagyományos elektronmikroszkópok fölbontása nem elég a molekulák szerkezetének vizsgálatára.

A röntgendiffrakció a nyerő módszer. Kezdetben csak nagy, egységes kristályokat tudtak így vizsgálni, de később bővültek a lehetőségek.

Röviden: Egy anyagmintára vékony röntgensugarat bocsájtanak, és a sugár szóródása alapján következtetnek a szerkezetére.

Bővebben:

[link]


A szerves anyag összetételét, régebben hagyományos kémiai mennyiségi elemzéssel állapították meg. Pl. 1 gramm elégetése után a vízgőz, CO2, SO2 stb.. mérése volt a módszer. Ezzel megkapták a komponensek arányát.

A molekulatömeg mérésére is volt módszer.

2019. aug. 24. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!