Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Látjuk az atomokat elektronmik...

Látjuk az atomokat elektronmikroszkóp alatt, de itt miért nem?

Figyelt kérdés

Van ez a kép: [link]

ahol atomokból kirakták az IBM logóját, de akkor annak miért nem látjuk az atomjait, amire kirakták a logót?!

Sok képet néztem már, hogy képesek vagyunk atomokat nézegetni mikroszkóp alatt, de már képesek vagyunk az atomnál kisebb dolgokat is látni mikroszkóp alatt?



2014. jan. 10. 14:57
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Hagyományos értelemben: egyáltalán nem "látjuk", hiszen nem fényről van szó, de mint a fényt is különbözőképpen verik vissza, nyelik el a különböző anyagok, úgy az elektronnyalábot is a xeon ill. nikkel atomok.

[link]

2014. jan. 10. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Szóval ha jól értem, a nikkel az elnyeli az elektronnyalábot, ezért nem látjuk a nikkel atomokat a képen?
2014. jan. 10. 20:52
 3/4 sadam87 ***** válasza:
100%

Az előző válasszal csak annyi a probléma hogy itt nem (transzmissziós) elektronmikroszkópot használtak, hanem alagútmikroszkópot (STM = scanning tunneling microscope).

[link]

Ezeknek a mikroszkópoknak a lelke egy nagyon vékony tű, amire kis feszültséget kötnek. Ha megfelelő közelségbe viszik a tűt a mintához (ez néhány atomnyi távolságot jelent), akkor az ún. alagúteffektust kihasználva az elektronok át tudnak jutni a mintára/ a mintáról a tűre, azaz áram alakul ki, amit mérni lehet. Az áram erőssége nagyon erősen függ a tűt és a minta távolságától, ezáltal az áramerősség alapján meg lehet mondani, milyen távol van a tű a mintától. Ez alapján fokozatosan le lehet képezni a mintát.

Az alagúteffektusról:

[link]

Abba sajnos nem vagyok biztos, miért nem látszanak a háttér atomjai, de több ötletem is van ezzel kapcsolatban.

1. Mivel a háttér atomjai egy átmérőnyivel messzebb vannak , sokkal gyengébb lesz a kialakuló áram, tehát a háttér "sötétben marad".

2. A nikkel egy fém. A fémes kötés egy delokalizált elektronfelhőt jelent, azaz az atomokat közös elektronfelhő veszi körül. Talán emiatt az elektronfelhő miatt nem tűnnek az atomok különállónak.

2014. jan. 10. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi a választ :)
2014. jan. 11. 00:42

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!