Segitség! Dur skála fokaira épithetö szeptim akkordok!?
Nem értem.Mik ezek.Valaki elmagyarazná mi ez,hogy lehet mondjuk a 3.dur skala fokara ami(e,g,h,d hangbol all)mondjuk egy szeptim akkordot irni?(azt leirtuk hogy a durskalaba hogy jonnek az akkordok pl c,e,g,h stbb..)
De mik ezek?Lehet hulyen tettem fel a kerdest,de ha a fo kerdesemre erre a "Dur skala fokaira epitheto szeptim akkordok" részre valaszol valaki erthetoen azt megkoszonnem.Fontos.Eddig a D7es akkordokat vettuk.Az az a negyeshangzatokat.Epitettunk mondjuk c-re egy négyeshangzatot,ami c e g bé ugye.De csak ennyit tudok még,csak a négyes hangzatokkal vagyok tisztába.Koszonom elore is a segitseget !?
Én mostanában rászoktam a "trollkodásra" ezen az oldalon, ezért most remélem kicsit törleszthetek, ha segítek egy fiatal kicsit elveszett zenészkollégán. :D
A szeptimakkord négy hangból álló hangzat. Az akkordokat tercekből építjük.
Alap hármashangzatok:
Dúr: alaphang-nagyterc-tisztakvintkvint,
moll: alaphang-kisterc-tisztakvint,
szűkített: alaphang-kisterc-szűkkvint
bővített: alaphang-kisterc-bővítettkvint. A kvinteket az alaphangoktól számítjuk természetesen.
Szeptimakkordból hét féle van, de dúr hangnemben (dúr skála fokaira építve) csak négyfélével találkozunk, ezért csak azokat írom le.Gyakorlati haszna az, hogy mind a hétféle szeptimakkord máshogy hangzik, ugyanarra a hangra fel lehet építeni mindegyik fajtát, és hallható a különbség. Más a "színűk", a "hangulatuk".
A hangközöket itt is az alaphangtól számítva írom. Többféle elnevezést használnak, én azokat írom le, amit én szoktam hallani, de lehet, hogy más máshogy hívja:
Major- vagy Hiperdúrszeptim: alaphang-nagyterc-tisztakvint-nagyszeptim, avagy dúr alaphármas + nagyszeptim
Moll- vagy pentatonszeptim: alaphang-kisterc-tisztakvint-kisszeptim, avagy moll alaphármas + kisszeptim
Dominánsszeptim: alaphang-nagyterc-tisztakvint-kisszeptim, avagy dúr alaphármas + kisszeptim
Félszűk szeptim: alaphang-kisterc-szűkkvint-kisszeptim, avagy szűk alaphármas+kisszeptim.
Van további háromféle szeptimakkord, de dúrban csak ez a négy fordul elő alapesetben.
Ezeket a szeptimakkordokat bármelyik hangra fel lehet építeni. A dúr skála hétfokú skála, C-dúrban ez a hét hang: C D E F G A H.
Mindegyik hangról elkezdhetünk hangközöket számolni felfelé. Értelemszerűen a C-dúr skála első foka a C, második foka a D, harmadik foka az E, és így tovább. Nézzük végig, hogy ha az egyes fokokról felépítjük a szeptimakkordokat, milyen fajtát kapunk.
Első fok: C-ről indulva C-E-G-H, ez egy dúr alaphármas és nagyszeptim (ellenőrizd le, hogy mindegyik hangköz stimmel-e úgy, ahogy írom). Tehát az első fokra építve majorszeptimet kapunk.
Második fok: D-ről indulva, D-F-A-C, ezt ha leellenőrzöd, azt látod, hogy egy moll-szeptimet kapunk (mert moll alaphármas+kisszeptim)
Harmadik fok: E-ről indulva, ahogy te is írtad, e-g-h-d, moll szeptim (mert ugye alaphang-kisterc-tisztakvint-kisterc)
Negyedik fok: F-A-C-E, dúr alaphármas + nagyszeptim, tehát ez ismét egy majorszeptim négyeshangzat lesz
Ötödik fok: G-H-D-F, dúr alaphármas + kisszeptim, ez lesz a domináns szeptim (ebből alapesetben mindig egy van a hangnemben, és mindig az ötödik fokra épül
Hatodik fok: A-C-E-G, ellenőrizd le a hangközöket, itt is egy moll alaphármas plusz egy kisszeptim lesz, ami azt jelenti, hogy a hetedik fokra épített szeptimakkord egy moll-szeptim
Hetedik fok: H-D-F-A, szűkített alaphármas (mert ugye a H-F szűkkvint) + kisszeptim, itt lesz a félszűkszeptim.
Összegezve, a dúr skála I. és IV. fokjára négyeshangzatot építve majorszeptimet, a ii. iii. és vi. fokra mollszeptimet, az V. fokra domináns szeptimet, és a vii. fokra félszűkszeptimet kapunk.
Ennek a gyakorlati haszna az, hogy ha van egy hangnemed, amiből nem akarsz elmodulálni, akkor fogod tudni, hogy milyen akkordokat használhatsz. Millió példa lesz majd rá később a tanulmányaid során, ahol a hangnembe olyan hangokat illesztenek be, ami alapból nem képezi a hangsor részét, és így módosulnak a szeptimakkordok is. Ha ezeket megérted, és megjegyzed, amit leírtam, akkor innentől kezdve bármilyen hangnemben ki tudod számolni, hogy milyen akkordok vannak.
Például, vegyünk egy másik hangnemet, E-dúr, gondoljuk át milyen szeptimakkordok illeszkednek a hangnembe, mondjuk megnézzük mi a hatodik foka. Az E-től számítva a hatodik hang a hangnemben a C#, és a hatodik fokra mollszeptim épül, ami úgy fog kinézni, hogy alaphang+kisterc+tisztakvint+kisszeptim, tehát C#-E-G#-H.
Ez mennyire érthető/átlátható?
Az 1-es elég kimerítő választ adott, leírom kicsit érthetőbben, a szeptim akkordokra koncentrálva :) A szeptim akkord abban különbözik a sima dúr akkordtól, hogy van benne egy plusz hang, ami az alaphangnál egy szeptimmel, azaz 7 hanggal magasabban van. Tehát pl.:
D7: D-F#-G-C
E7: E-G#-A-D
G7: G-H-D-F
Igen, ez így egyszerűbb, de ez csak egyféle szeptimakkord a hét közül.
Mivel üzenetben érkezett további kérdés, leírom a kimaradt háromféle szeptimakkordot is, hogy ha valaki idetéved, ne maradjon hiányérzete :D
Hipermoll-szeptim: moll alaphármas + nagyszeptim, avagy alaphang-kisterc-tisztakvint-nagyszeptim
bővített szeptim: bővített alaphármas, + nagyszeptim, tehát alaphang-nagyterc-bőkvint-nagyszeptim
szűkített szeptim: szűkített alaphármas +szűkszeptim, másszóval alaphang-kisterc-szűkkvint-szűkszeptim
Ez a három szeptimakkord a dúr hangsor fokaira építve nem fordul elő plusz módosított hang nélkül. Mindenesetre van ilyen is, érdemes ismerni őket :)
És bármilyen szeptimakkordot lehet építeni bármilyen hangra, csak további módosítotthangok szükségesek. Például, ha a domináns szeptimet nézzük, ami módosítás nélkül minden hangnemben csak ötödik fokon fordul elő, akkor C-dúrban ez a következő: G-H-D-F. Ettől függetlenül bármelyik hangból csinálhatunk ilyet, első fokon C-E-G-B, második fokon D-F#-A-C, harmadik fok E-G#-H-D, és így tovább. Látható, hogy mindegyikbe bekerülnek a C-dúr hangsorban nem előforduló módosított hangok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!