Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Létezik az, hogy egy ember,...

Létezik az, hogy egy ember, aki alapjában véve tehetséges a zenében, és jól meg tudott tanulni egy hangszeren, az teljesen képtelen megtanulni egy másikon?

Figyelt kérdés

Vagy inkább talán kérdezzük úgy, hogy a zenei tehetség (gyakorlással, persze) önmagában elég - e ahhoz, hogy az ember bármely tetszőleges hangszeren megtanuljon legalább alap szinten játszani?

Bizonyítottan van közöm a zenéhez. Abszolút hallásom van, zongorázom, zenét szerzek, szájharmonikán és furulyán is elboldogulok, bár ezek "könnyűek". De a hegedűmmel nem vagyunk barátok...

Hetek óta próbálok legalább egy normális tetszőleges skálát elnyekeregni, sikertelenül. Kitartás az lenne, e látszólag hiába. Feladni nem szeretném, de ma megfogalmazódott a fejemben a kérdés, hogy vajon elég - e bármely hangszerhez csak a zenei affinitás, vagy vannak olyan hangszerek, melyekhez így kevés lesz?

Húszas éveim végén járok, hobbiból kezdtem hegedülni három hete. Nem célom, hogy Mága Zoltán vagy André Rieu váljék belőlem, de legalább a Hull a pelyhes mehetne már ennyi idő után, a csodába is.

(Megjegyzem, valami a vonókezelésemmel lehet, mert pizzicato üzemmódban eltalálom a hangokat gond nélkül, de vonóval átváltok a "haldokló csirke áriája" című örökzöldre, bármilyen dallamot kísérelnék meg. )


2017. nov. 29. 18:52
 1/4 Mojjo ***** válasza:

A zenei tehetség alatt gondolom a hallást, meg muzikalitást érted. A hangszeres játékhoz ez nagyon jó, ha van, de akármilyen hallása van valakinek és akármennyire él benne a zene, ha nincs meg még egy plusz tényező, akkor ez kevés. Ez a plusz tényező pedig a kézügyesség.


Olyan ez, mint a sebészeknél. Lehet elképesztő, mindenkit túlszárnyaló anatómiai tudásod, ismerheted az emberi testet jobban, mint a saját tenyeredet, lehet a kisujjadban minden orvosi lexikon, amit valaha csak írtak, ha ezek mellé nincs kimagasló kézügyességed, sosem leszel jó sebész.


A hangszeres zenélés ugyanez. Mivel zongorázol, és arra nem panaszkodtál, felteszem, az rendesen megy. Viszont teljesen másféle mozdulatokat igényel egy rendkívül rövid menzúrájú, ráadásul temperálatlan hangszer keskeny fogólapján való matatás, na meg a vonókezelés, mint a billentyűk és pedálok kezelése. De van egy jó hírem: a sebészekkel ellentétben a hobbizenészek senkit nem ölnek meg, ha nem tökéletesen csinálják, amit. És fejleszthető minden - egy szintig. Nekem elképesztően béna kezeim vannak, a kézügyességem nem nulla, hanem negatív. De egy évtizede nyüstölöm a klasszikus gitárt és néha már úgy érzem, egészen megy. Lehet más 3 év alatt jutott volna erre a szintre, nekem 10 kellett, de nem érdekel - élvezem és van időm. És meg sem fordult a fejemben, hogy feladjam. Sőt, másik hangszerbe is belekezdtem az idők során. Egyszer abból is lesz valami :)


A hegedű ráadásul az egyik legnehezebb hangszer sok értelemben: a temperálatlanság a rövid menzúrával párosítva gyilkos kombináció. Tényleg sebészi pontossággal kell eltalálnod a pozíciókat a fogólapon, hogy jó hangot képezz. Ha tényleg olyan jó a hallásod, mint mondod, akkor pár cent eltérést is hallasz, pár cent eltérés pedig valami elképesztően kis távnak, mellényúlásnak felel meg egy hegedű fogólapján. Ez frusztráló lehet. Zongorán nem tudsz egy hangot hamisan játszani, max másik hangot ütsz le véletlenül. Hegedűn meg vastagon lehet hamisan játszani, és írtó nehéz eltalálni a jó hangokat. Nem hetek kérdése, amíg akár csak az első pozícióban úgy-ahogy megy ez, hanem hónapoké. És akkor még nem is beszéltünk a hegedűkezelésről.


Szerintem te simán alábecsülted ennek a hangszernek a nehézségét, és ennyi történt. A kézügyességedtől függő sebességgel és szintig, de fog ez menni, ne add fel. Csak pokoli sok időt és kitartást kíván, de kellő lelkesedéssel meglesz az.

2017. nov. 30. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Mojjo ***** válasza:
Most látom, a pizzicatoval sikerül a hangokat eltalálni. Ez 3 hét alatt már hatalmas siker. Nyilván egyszerre kezelni a vonót, meg pontosan matatni a fogólapon egy igen nagy terhelés az agynak, és nagyon magas szintű összehangoltságot, ugyanakkor függetlenséget feltételez a kezek között. Ez idő. Gyakorolj rengeteget és menni fog. Felteszem, zongránál sem egy pillanat volt a kezek függetlenítése. De lehet az jobban feküdt neked, ez meg kevésbé. Ezt csak rengeteg belefektetett idővel lehet áthidalni.
2017. nov. 30. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat!


Én is azt gondolom, simán csak alábecsültem a hegedűt. Zongorázni sem egy- két nap alatt sikerült megtanulni, ez igaz, csak visszagondolva, ott hamarabb lett eredménye a gyakorlásnak, de megint csak igaz, amit mondasz, nagyon nem egy kategória a kettő.


Gyakorolni fogok, rendületlenül. :)

2017. nov. 30. 15:44
 4/4 anonim ***** válasza:
Hogyne lenne? Freddie Mercury például zseniális zongorista volt (még komolyzenei mércével is), viszont néhány egyszerűbb akkordot leszámítva egyáltalán nem tudott gitározni, hiába gyakorolt...
2017. nov. 30. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!