Milyen elektromos gitárt vegyek?
Szia! Hát ez sok mindentől függ. Mi a rövid távú cél? Egyéni otthoni gyakorlásra szinte bármilyen gitár megfelelő. Mondjuk ez nem teljesen igaz. Bármilyen OLYAN gitár, amin neked kényelmes a játék és örömöt okoz a gyakorlás. Egy rossz minőségű hangszer hamar elveheti a kedvedet a zenéléstől. Vásárlás előtt mindenképp próbáld ki a hangszert, ha van rá lehetőséged. Ha nincs, akkor inkább ne vegyél zsákbamacskát. Itt jön a következő kérdés: mindenképpen új gitárt szeretnél, vagy szóba jöhet használt is? A használt gitárt ki tudod próbálni. Beszélhetsz a tulajdonossal, aki (jobb esetben) nem csak egy bolti eladó, aki (méregdrágán) túl akar adni a raktárban porosodó cuccokon, hanem maga is zenész. Persze hangszerboltban is ki lehet próbálni a gitárokat, akár többet is egymás után. Ha jól emlékszem az Eldoradóban van süketszoba is, ahová elvonulhatsz és rendesen megzúzhatod a hangszert. Azonban egy új gitár rettentő drága. Használtan minőségibb hangszereket is jóval olcsóbban kapni, mint a hangszerboltokban. Egy minőségi gitár, ha jó fából van elkészítve, kiállja az idő próbáját, nem kell megijedni a korától. Nekem is van egy 20 éves koreai gitárom, a mai napig élmény rajta játszani. De nem akarlak használt hangszerre rábeszélni. Ha újat szeretnél, ami tök érthető egyébként, akkor is próbáld ki előtte, ha van rá mód. Ha nincs, mert mondjuk webáruházból rendelsz, akkor telefonban mindenképp kérdezz rá, hogy ha esetleg nem vagy elégedett a termékkel, akkor visszaveszik -e? Muszáj nekik, mert elvileg most úgy áll a jogszabály, hogy az internetes vásárlástól, a termék kézhezvételétől számított 14 napon belül, egyoldalúan elállhatsz. Tehát még tökéletes állapotú, működőképes termék esetén is visszakérheted a pénzedet, pusztán azzal az indokkal, hogy "nem tetszik". Sőt, még csak meg sem kell indokolni. Ilyenkor saját költségen kell visszajuttatnod a terméket a céghez, hacsak a cég ezt át nem vállalja. Egy gitár esetén ez futárcéggel olyan 2-3 ezer forint lehet, de még mindig jobb ezt kifizetni, mintha nálad maradna egy olyan hangszer, ami nem tetszik, nem kényelmes, hibás, stb... A cég ezután 30 (de lehet, hogy 90, nem tudom most pontosan, javítsatok ki, ha nem) napon belül köteles a teljes vételárat visszafizetni neked.
Új, tömeggyártásban készült, széria gitároknál számítani kell rá (legalábbis ebben az árkategóriában), hogy amint megkaptad, viheted is hangszerészhez beállíttatni. Az ilyen árkategóriában gyártott hangszereket nem állítgatják be kézzel. Legyártják, csomagolják, szállítják, eladják. Ebből kifolyólag a nyak görbületét, az oktávot, a húrmagasságot mind-mind érdemes szakemberrel beállíttatni. Ellenkező esetben rosszul fog szólni a gitár vagy kényelmetlen lesz. Kezdő gitárosként ezeknek a beállításával nem érdemes foglalkozni. Ha nem tudod mit csinálsz, csak ártasz vele a hangszernek (például túlhúzhatod a nyakpálcát). Szakembertől függően 4-8 ezer forintot szoktak elkérni egy teljes beállításért, amiben a húrozás is benne van (húrkészletet értelemszerűen vinni kell). Húrkészlet vásárlása előtt érdemes eldönteni, hogy milyen hangolásban szeretnél játszani és ahhoz a hangoláshoz megfelelő vastagságú húrt választani. Az az általános, hogy minél mélyebbre hangolsz, annál vastagabb húrt illik feltenni.
Ha mégis inkább használt gitárt veszel, akkor amire igazán érdemes odafigyelni az a gitár nyaka. Ha hullámos, púpos, meg van csavarodva, az már sokat elmond a hangszerről (és a gazdájáról is). Ezt észre fogod venni, akkor is, ha nem igazán értesz hozzá, mert a húrok zörögni fognak, az oktávnál hamis lesz (meg máshol is), látható is. Persze a húrzörgésnek ezernyi más oka is lehet, de nem megyek most bele, mert sosem fejezem be. :) Természetesen valami erősítőn is ki kell próbálni a gitárt. Szól -e az összes hangszedő, nem recseg -e egy poti vagy a pickup kapcsoló, nem kontaktos -e a jack aljzat, nem engedett -e el esetleg egy forrasztás? Egy recsegő potit kicserélni filléres dolog, de fontos, hogy ne otthon derüljön ki.
A gitár igazi hangját csak erősítőn hallani. Szóval érdemes valamire rákötni, legyen az akár csak valami 20 wattos szobaőrjöngő. Persze nem baj, ha van komolyabb cucc, de azt azért általánosságban el lehet mondani, hogy amelyik gitár jól szól egy kis 20 wattos kombón, az rendes nagy cuccon is állat lesz. És ha tetszik amit hallasz, csak akkor vedd meg.
Nagyon-nagyon sok minden befolyásolja egy gitár hangzását. Kezde attól, hogy milyen fából készült a test, a nyak, a nyereg, a híd, milyen hangszedők vannak benne, milyen húrok vannak rajta, milyen hosszú és minőségű a gitárkábel, milyen erősítőre van rádugva, kombóra vagy fejre, a fej csöves -e vagy tranyós vagy modellezős, a láda milyen fából van, mekkora, milyen hangszórók vannak benne, stb, stb... A lista végtelen, rengeteg tényező befolyásolja a gitárhangzást. Egy azonban biztos. Hiába közhely, de a legtöbbször igaz: a hangzás a kézben van. Hiába vennél egy Schectert és kötnéd rá egy Orange fejládára, ha nem vagy ügyes gitáros, akkor csinálhatsz bármit, úgysem fog jól szólni. Ha van ismerősöd, aki nálad jobban konyít a témához, akkor szerintem ne szégyelld őt megkérni, hogy kísérjen el vásárolni. Több szem többet lát. Illetve több fül többet hall. :)
Alapvető kérdés még, hogy milyen stílusban szeretnél mozogni? Minden gitárosnak az a leghőbb vágya, hogy legyen egy olyan hangszere, amivel minden stílusban, minden élethelyzetben helyt tud állni. Na, ilyen hangszer (és most kihangsúlyoznám, hogy SZERINTEM) nincs. Egy jazz gitárosnak egészen másfajta hangzásra van szüksége, mint egy blues vagy metal zenésznek. A jazz zenészek például gyakran előnyben részesítik a passzív hangszedőket a karakterük és dinamikájuk miatt, a metal gitárosok viszont gyakran aktív hangszedőket választanak a magas kimeneti jel miatt. Szóval én nem hiszek az ilyen "minden stílusban megállja a helyét" féle hirdetéseknek. Persze mikor egy zenész ennyire megválogatja a hangszerét, akkor az azért már nem a szobagitáros szint. Szobába gyakorolni szinte majdnem minden jó lesz, ami kényelmes és neked szimpatikus. Tehát végső soron csak visszajutottam oda, ahonnan kiindultam, hogy kezdésnek majdnem mindegy milyen gitárt veszel. :)
Kérdés, hogy próbálni fogsz -e zenekarral? És ha igen, akkor saját teremben, saját cuccokkal vagy valahol fogtok bérelni egyet cuccostul? Ha saját teremben lesztek, akkor elengedhetetlen egy olyan kombó vagy fejláda, amivel túl tudod harsogni a dobost. De ez már megint egy másik történet, amiről megint oldalakat lehetne írni. :)
Ha csak (egyelőre) otthoni gyakorláson gondolkozol, akkor én azt javaslom, hogy ne vegyél erősítőt. Jó fejládát ennyi pénzből nem lehet venni (de még rosszat sem). Egytányéros (egyhangszorós, alias 112-es) kombókat már lehet kapni "hugyé-szaré", de szerintem felesleges erre költeni a pénzedet, ha csak otthon szeretnél muzsikálni. Inkább azt mondom, hogy vegyél helyette egy külső hangkártya-interfészt és kezdj el ismerkedni a DAW (Digital Audio Workstation) és a VST (Virtual Studio Technology) világával. Rengeteg ingyenes szoftver van, amikkel minőségi és változatos gitárhangzásokat keverhetsz ki magadnak PC-n. Ezeknek a használatához ráadásul nem is kell atomfizikusnak lenni, a Reaper vagy az Audacity kezelése például viszonylag gyorsan elsajátítható. Persze egy kombót csak be kell kapcsolni, aztán tekergetni a potikat, míg elő nem csalunk belőle valami vállalható hangzást, ez igaz. És akkor van egy (1) egész darab hangzásod. Ha másikat szeretnél, akkor fel kell írni hol állnak a potik vagy le kell fényképezni vagy megjegyezni. PC-n meg egy kattintással elmented az "effekt láncot". Ja, effektek! PC-n szinte minden analóg effektnek van ingyenes, digitális megfelelője. És nem utolsó sorban könnyen és gyorsan tudsz felvételeket készíteni, el tudod menteni az ötleteidet, később akár még demót is felvehetsz. Ha egy kombó hangját szeretnéd rögzíteni, az már megint egy másik történet és ehhez már kell némi stúdió és hangtechnikai ismeret is. Ne is menjünk bele.
Szóval. Körbenéztem neked GS-en. Hirtelen ezeken a gitárokon akadt meg a szemem.
SX Les Paul Goldtop
Gibson Les Paul koppintás, de a jobbik fajtából. Kínában rakják össze, de állítólag minőségi anyagból.
LTD M-10
Az LTD "belépő" gitárja. Semmi különös, de szép piros. :) Sok helyen fanyalognak rá, sok helyen meg nem. Egyszer én is játszottam egy ilyenen, úgy emlékszem kényelmes nyaka volt és vállalható hangja.
Epiphone SG G400
Az Epiphone a Gibson leányvállalata, a név garancia a minőségre. Ez egy gyönyörű koreai SG.
Ibanez RG370DX
Ez egy igazi metál gitár. A tremolóban azért nem bíznék feltétel nélkül, de legfeljebb nem használod. :)
Jó gitáralapnak tűnik. Ha beválik, később cserélhetsz benne akár aktív hangszedőket is (EMG 81/85 például), úgy már igazi szörnyeteg lesz belőle. :)
Kramer Assault 211
Egy gyönyőrű Les Paul testű metálbalta. Szintén Koreában készült, szintén a Gibson felügyelete alatt.
Természetesen látatlanban (hallatlanban :)) én sem tudok túl biztosat ezekről, csak amit a képekről meg a hírükből meg tudok mondani. Egyiket sem szabad látatlanban megvenni! Ha meg is tetszik valamelyik, mindenképpen ki kell próbálni.
Otthoni gyakorláshoz pedig ezeket a hangkártyákat javaslom.
Peavey Xport
Kapsz hozzá ajándék Peavey Revalver gitár VST-t, amiben választhatsz egy nagy csomó előre beállított hangzás közül, de kísérletezhetsz saját hangzással is. Jó kis grafikus felülete van, pontosan úgy kell "kötésbe" rakni a cuccokat, mint az életben. Kapsz még mellé egy Reapert is, amivel tudsz rögzíteni. Nyilván nem csak azt, a Reaper egy teljes értékű digitális munkaállomás, de egyelőre másra úgysem lesz szükséged tőle. Majd pár év múlva viszont felveheted vele a szólólemezedet. :) Őszíntén szólva én ezt a hangkártyát nem próbáltam, de jó cuccnak tűnik.
Lexicon Alpha Studio
Ilyet én is használtam, semmi baj nincs vele, tökéletesen teszi a dolgát. Az előzővel ellentétben, erre nem csak gitárt, de mikrofont, szintit vagy bármilyen más vonalszintű jelet is küldhetsz. A Cubase butított változata jár hozzá, amit ugyan egy ideig én is használtam, de nem merültem el benne annyira, hogy objektív véleményt tudjak megfogalmazni róla.
Focusrite Scarlett Solo
Alapvetően ugyanaz a téma, mint a Lexicon, csak jobb mintavételezés, jobb hangminőség. De nem hiszem hogy erre szükséged lenne, nem akarsz egy szál gitárt 192kHz/24Bit-ben rögzíteni.
Ha mégis inkább kombót szeretnél, akkor ezen kis Peavey-k közül fontolj meg egyet. Ez a Bandit tényleg egy elég sokoldalú kis cucc, én is sokáig használtam próbán, kimikrofonozva koncerten is állta a sarat.
Nagyjából most ennyi jutott eszembe, de kérdezz bátran bármiről, ha tudok szívesen segítek.
A végére azért hozzátenném, hogy nem vagyok sem hivatásos zenész, sem hangszerkészítő, sem hangszerész mester, sem hangtechnikus, csupán lelkes amatőr, aki azért felszedett magára némi infót az elmúlt 16 (nyilván nem csak) zenélgetéssel eltöltött év alatt. Ebből kifolyólag lehet, hogy én is rosszul tudok valamit, lehet hogy tévedek, nincs kizárva. De ezért kéretik nem letépni a fejemet, hanem normális hangnemben, kulturáltan tudtomra adni, ha valamiben esetleg tévedek. Így biztos, hogy nem lesz belőle anyázás, sőt, lehet mindenki tanul valami újat. :)
(Gyönyörű... Az első válaszadó alaposan összerakott válaszáz egy darab ellenvélemény nélkül 0%-ra pontozni, ez színvonal, csak így tovább emberek! Ilyenkor érzi az ber, hogy mennyire megéri a saját szabadidőnket - itt most jól láthatóan nem is keveset - arra fordítani, hogy másoknak segítsünk. Adtam egy zöldet, hogy legalább kissé menjen felfelé a %.)
@1: PC-re dugott gitárnál, akármit is használunk harveresen/szoftveresen, nem fog zavaró késleltetés keletkezni a tényleges pengetés és a hangszórókból kiadott hang között?
Kérdező, én is ebbeb a cipőben járok, mint te. Néhány hete eldöntöttem, hogy veszek egy Les Paul kópiát, most épp a vadász szezonban vagyok, nézelődöm, telefonálgatok, olvasgatok fórumokon, infót gyűjtök.
Az én keretem is szűkös, 120 a max.
Eddig legtöbbet az Epiphone-okat nézegettem, a Standard és a Custom szériák amik szóba jöhetnek. Aztán ott van a Cort CR250 még, vagy a Vintage V100...? Ezekről esetleg tapasztalat valakinek? Ár/érték arány?
Az első válaszolót kiegészíteném azzal, hogy azért nincs olyan nagy különbség az új gitárok ára és a használtak ára között!
Csak ha már említve lett a gs fanatic... Egy használt gitátért közel annyit, vagy van hogy többet (!!!!!!) elkér a tulaj, mint ami a bolti ára 2 év garanciával, 14 nap visszavásárlási opcióval...
Most nem akarok keresgélni, mert én is telóról pötyögök, de most is van pl egy Epi LP Standard 140 ezerért (!!!!) Bolti ára 129 ezer...
Direkt kíváncsiságból felhívtam, rákérdeztem az ár okára, válasz: mert valamikor lett minőségibb pick up cserérlve rajta...érdekes, azt nem vonja le az árból hogy 10 évig használta? Nincs rá jótállási garancia, sem visszavásárlási garancia...úgy látszik a pozitív tulajdonságokat felárazzák, a negatívakkal nem foglalkoznak...
Ja meg hogy "érett a fa"... Miért a bolti nyers? A boltokban is nagyon sokszor több éves gitárokról beszelünk, érlelt fából...
Sok Epi LP Standard 100-90 ezerért megy, és nem alkuképes. Én úgy vagyok vele, hozzáteszem azt a 7 ezer forontot (Epi LP Standard EB űj ára) és megveszem újan...
Utolsó válaszolónak. Én is nézegettem. Találtam egy nagyon jónak igérgező Fender 10W-os kombót. Itthonra szerintem elég lesz és eg Cort Z42-es gitárt. Van egy ismerősöm, akinél ma ki tudtam próbálni ezt az erősítőt. Engem meg győzött. A gitáron lehet még gondolkodok, de lehet ő lesz a befutó. Szerintem meg egy kis idő elteltével vagy nagyobb erősítőt szerzek vagy egy jobb hangkártyát. Majd ha jobban fog menni.
Ui.: Mindenkinek köszönöm a választ, pláne az első arcnak. Köcce. Nagyon ;)
#2: Igen, engem sem az zavar, hogy lepontoznak. Lehet, hogy nem találja hasznosnak a választ, vagy nem ért egyet valamiben, vagy valami pontatlanságot talált benne. Hiszen leírtam, hogy ezek nem kőbe vésett aranyszabályok, csak a saját tapasztalataim, illetve olyan információmorzsák, amiket én is (lelkes amatőrként) innen-onnan szedtem fel az évek alatt. Simán lehet, hogy valamit én is rosszul tudok. De legalább elmondhatná, hogy én is okuljak belőle. Egyébként a zöldet köszönöm. :)
A késleltetéssel kapcsolatban: bármilyen hardverről, szoftverről van szó, mindig az ASIO alacsony késleltetésű (low latency) driverét használtam. Biztosan vannak más megoldások is, de nekem ez annak idején bevált, így azóta nem keresgéltem tovább. Jól beállított driverrel és szoftverrel 10-20 (vagy akár kevesebb) milliszekundumra is le lehet csökkenteni a késleltetést. Ugyan ez nem igényel atomerőművet, de azért kell hozzá egy megfelelő hardverkörnyezet. Nekem a 10 ezredmásodperces késés már fel sem tűnt játék közben, de például egy barátomat még ez is zavarja. Szóval ez is egyénfüggő.
#5: Van igazság abban, amit mondasz. Tényleg sokan szinte új áron szeretnék értékesíteni a használt hangszerüket, sokszor teljesen indokolatlanul. Viszont sok gitár (legalábbis ebben az árkategóriában) úgy jön ki a gyárból, hogy nincs rendesen beállítva, ne adj isten, még a bundok is kiállnak, zörög az egész, nem kényelmes, játszhatatlan. Ezeket az olcsóbb hangszereket legtöbbször valamilyen keleti gyárban készítik, sorozatgyártásban. Nagyjából beállítják, aztán csomagolják és feladják papírdobozban, ennyi. Egy új gitárt szinte minden esetben el kell vinned hangszerészhez, hogy rendesen beállítsa a nyakat, húrmagasságot, oktávot, ha kell, megcsiszolja a bundokat. Ez hangszerésztől és a munka jellegétől függően 4, de akár 20 ezer forint is lehet (plusz az új húrkészlet). Egy használt gitár esetében viszont feltételezhetjük, hogy ezeket a javításokat az előző tulajdonos már elvégezte (vagy elvégeztette). Egy hangszerész mondta nekem egyszer, hogy még a 3-400 ezer forintos Gibsonokat is van, hogy behozzák beállíttatni. Esetleg az ilyen kézzel készített custom gitárokat kapod csak kézhez úgy, hogy tökéletesen be vannak állítva, de az már nem ez a kategória.
Vagy előfordul (ahogy te is írtad), hogy az előző tulajdonos kicserélte a gyári pickupokat valamilyen nevesebb, minőségibb hangszedőre (pl. EMG, Seymour Duncan). Esetleg passzívról aktívra váltott, ami sok esetben nem igényel komolyabb beavatkozást. De mivel az aktív hangszedőknek tápellátás is kell, valahová el kell férnie a 9 voltos elemnek. Vannak olyan gitárok, amikbe viszont nem fér el az elemtartó, ezért valahol ki kell marni a testen egy új üreget neki. Az sem olcsó mulatság. De eleve egy jobb minőségű pickup (akár passzív, akár aktív), 20-30 ezer forint körül mozog (újonnan). És ha már pickupot cserél az ember, akkor már kicseréli mindkettőt (vagy hármat), nem hagyja bent a gyári gagyit a nyaknál, ha vett a hídhoz egy EMG-t. Persze van ilyen is, sokan kísérleteznek azzal, hogy különféle hangszedőket párosítanak, kombinálnak.
Az, hogy az előző tulajdonos 10 évig használta a hangszert, semmit nem von le az értékéből. Ha a gazdája vigyázott a gitárra és rendesen karbantartotta, az csak a hangszer javára válik. Egy jól, szépen "bejátszott" gitáron sokszor kényelmesebb a játék, mint a gyári újon. Ugyanez igaz a fára is. Ahogy a fa öregszik, szárad, úgy változik a gitár hangja, általában csak előnyére. Olyan, mint a jó bor. Idővel nemesedik. :) Persze itt is sok mindenre oda kell figyelni. Nem szabad a hangszert sem nagyon párás, sem nagyon száraz levegőnek kitenni, mert a fa is vetemedik, a szélsőséges időjárási viszonyokra ő is érzékeny. Ezért kell mindig kipróbálni a gitárt vásárlás előtt, megnézni, meghallgatni. Egyébként a kor sok más hangszernél, de akár még elektronikai berendezéseknél is lehet pozitívum. Egy új hangszórónak például még nagyon nyers, feszes hangja van, azt is be kell járatni, míg a hangkaraktere elnyeri a végleges tónust. A bejáratási idő (break-in vagy break-up period) változó, 20 órától 300 óráig is terjedhet, de egyes Celestion hangszórók esetében olvastam már 5000 órás bejáratási időről is (ezt az infót azért fenntartásokkal kezelem :)). Szóval mindent "be kell törni", akár egy lovat vagy egy bakancsot. :)
Aztán van az az eshetőség is, hogy valaki pont a kora miatt árul egy 20-30 éves hangszert horror áron. Ennek az az oka, hogy ezeket a modelleket már nem gyártják és ritkaságnak számítanak. Egy ilyen ritkaság esetében pedig az hogy "minden eredeti, módosítatlan" rajta, csak még inkább növeli az értékét. De ezeket a hangszereket nem kezdőknek, hanem inkább gyűjtőknek vagy fanatikusoknak szánják. :)
Szerintem ebben az árfekvésben majdnem mindegy, hogy Cort vagy Epiphone. Mindkettőt ugyanabban a kínai, koreai vagy indonéziai gyárban fabrikálják. :) Mindkettőről hallani hideget-meleget. Párszor próbateremben kaptam kölcsön egy olcsóbb Epiphone LP-t, nem volt vele semmi gond, szólt szépen, kényelmes volt.
#Kérdező: Szobába szinte bármilyen kombó megfelel, 10 wattal már a szomszédokat is lehet idegesíteni. :) Viszont itt is érdemes odafigyelni, hogy mit választunk. Első körben fontos tudni, hogy a 6 vagy 8 colos hangszórók, méretükből adódóan nem fognak dögös, rockos mélyeket és közepeket kiadni magukból. Ugyanez igaz a láda méretére és a felépítésére is. Minél nagyobb a hangszóró, annál nagyobb a láda, annál több levegőt képes megmozgatni. Minél nagyobb a láda, annál nagyobb területen képes a hang rezonálni. Egy zárt gitárládának sokkal teltebb, mélyebb, dögösebb hangzása van, mert nagyobb a fa felülete, valamint a levegő sem szökik belőle. A nyitott vagy félig nyitott ládák másképp szólnak, mert hátul is jön ki hang (és levegő), ezért nincs olyan öblös mélyük, mint egy zárt ládának. Ha érdekel, ebben a videóban jól bemutatja a srác, hogy miről is beszélek:
https://www.youtube.com/watch?v=STaL-wMlbds
Persze ha megtetszett a Fender Frontman hangja, akkor nyugodtan vedd meg. Az a fontos, hogy neked tetszik. :)
https://www.youtube.com/watch?v=l2hDTVxMfQc
De ha nem félsz új dolgokat kipróbálni és megtanulni, akkor én azért a hangkártyára biztatnálak. :) Egy normális gitárból, normális hangszedőkkel, még egy olcsóbb hangkártyával is érdekes dolgokat lehet művelni. Persze az a hátránya, hogy utána kell olvasni és kicsit ki kell tapasztalni. Melyek a legjobb VST-k, melyik effekt mire való, hogyan kell őket sorba kötni, hogyan kell gitárláda impulzusokat használni, stb... Tényleg nem olyan dolog, amit egyik napról a másikra el lehet sajátítani, de ha megnézel pár tutorial videót, akkor az alapokat hamar meg lehet érteni. Például ebben a videóban tök jól elmagyarázza a srác:
https://www.youtube.com/watch?v=cBjpXPaLIh0
Nagyon sokan fújnak ezekre a digitális dolgokra, mert hogy "soha nem fognak úgy szólni, mint az igaziak". Persze hogy nem. De annak, aki nem engedheti meg magának, hogy otthon bemikrofonozzon egy Marshall fejládát (de mégis szeretne normális, vállalható minőségű felvételeket készíteni), annak ezek a szoftverek nagyon is megfelelő és költséghatékony megoldást jelenthetnek. Persze (szinte) egyik sem ér fel az igazi analóg cuccokhoz, de ad egy áthidaló megoldást. Arről is lehetne vitatkozni sokáig, hogy mi és miért teszi tönkre a hangstúdiókat, de most nem kell belemenni. :)
No. Hát most hirtelen ennyi. Elnézést, hogy hosszúra nyúlt. Ha tudtam valamit segíteni, akkor nagyon örülök, nagyon szívesen. :) Ha valaki pontatlanságot vélt felfedezni, bátran javítson ki, szívesen veszem az építő jellegű kritikát.
Ez a cort z42 marhajól néz ki! Pirosban is, meg feketében is. De inkább piros :D Kiváncsi lennék milyen hangja van, a hangszedő nem hangzik valami bíztatóan, de lehet meglepne. Próbálj ki egyet mindenképp. Ha bejön, akkor még marad vagy 40-ed egy normális kombóra. A lényeg, hogy a gitár legyen a fontosabb, ne köss kompromisszumot egy picivel drágább kombó miatt.. Ha egy 90 ezer forintos gitár tetszik meg végül pl, ne tétovázz mert hogy csak egy 20-asod marad a kombóra. A gitár az fontosabb. A hangkártyás pc-re dugós módszer szerintem tré, hacsak nincs hozzá vmi fullos monitorhangfalad. Kiváncsiságból én is megnézegettem pár lp testű használt gityót a neten, neked pl ez pont passzolna is:
Otthoni gyakorlásra egy 2wattos kombó is bőven elég, nekem egy Roland micro Cube volt, gs-en 15-20 körül lehet venni használtan. Ahhoz képest hogy digitális cucc elég jó hangokat ki lehet hozni belőle, mindenféle effekt mondell, 4 fajta erősítő modell brit soundon át a rectifierig elég sokoldalú. Ugyanennyiért tudsz venni külső hangkártyát is otthoni gyakorlásra tökéletes, most egy Line6 gx-et használok ezzel akár felvételeket is tudsz készíteni.
Gitárból ha csak LP-ben gondolkodsz a Vintage V-100 at nyagyon dícsérik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!