Segítség kéne Tárrega-Lágrima gitárdarabjának elemezésében. Kis segítségek is jól jönnek. Valaki?
Igen, ez az egy kérdés, a többi csak komment vagy duzzogás :)
Értem. Akkor ha e-mollban a-ról indulva tercenként építkezünk: a, c, e, g, h, d, f#, és a' lesz a választék. (f#, mivel e-molban vagyunk)
A szóban forgó akkordban pedig a következő hangok vannak:
a, a, c, f#, de nincs benne "e" hang. Az igaz, hogy az a-c kisterc egy "a moll"-t határoz meg, de az a-c-f# "tető" az első három húron nekem annyira D7, hogy csak na. Az a-c olyan kisterc, ami illeszkedik az e-moll hangsorba. Ha a következő tercet néznénk, akkor az c-ről e lenne, de az ki van hagyva az akkordban. És akkor most mi van? :)
Hát, hogyha te elérhető vagy a témában és van tényleg kedved segíteni egy picit jobban rájönni a dolgokra, én nagyon hálás lennék. Érdekelne az összhangpélda, mert ahogy megértettem az "szabaddá" tesz és nem fog az ember hangnemtől függeni. Első körben akkor ha tisztáztuk ennek a darabnak az akkordjait, akkor leírnám összhangpéldában is, de tényleg csak akkor, ha tényleg úgy érzed van kedved és időd ezzel foglalkozni. Nem akarnék nagyon visszaélni a segítőkészségeddel.
Tehát, összefoglalva a darab akkordjai (a tudomány legfrissebb állása szerint):
E H7 E / H7 / E H7 E / H7 ://
c#m Emaj7 f#m / E f#m / E F# H7 / E //
em H7 / em (am,G,F#dim,e,F#dim) / em am F#dim7 / H //
em H7 em / am / em am F#dim7 / em
aztán még 1x az első két sor.
Ez "összhangzatpéldaként":
E dúr rész:
1 5 1 / 5 / 1 5 1 / 5 ://
6 ? 2 / 1 2 / 1 2 5 / 1
ahol:
1 - alaphang (tonika)
2 - szupertonika
5 - domináns
6 - szubmediáns
(ezeknek mik a funkciói, mint pl. tonika=alaphang, alapállapot, vagy pl. domináns=feszültséget kelt)
e moll rész:
1 5 / 1 (4,3,2,1,2) / 1 4 2 / 5 //
1 5 1 / 4 / 1 4 2 / 1
Ahol:
1 - alaphang
2 - szupertonika
3 - mediáns
4 - szubdomináns
5 - domináns
(szintén aktuális a fenti zárójeles kérdés, annyi kiegészítéssel, hogy mi a különbség a funkciók között dúr és moll hangnemben?)
Remélem sikerült precíznek lennem, én meg nem dolgozok amiatt, hogy ezen agyalok és már komolyan mondom, hogy tényleg szédülök, úgyhogy ennyi elég is mára :)
még azt elfelejtettem leírni, talán amiatt érted kevésbé azt a részt, hogy egy akkord miből áll.
Alaphang - nem hiányozhat, ez az alapja egy akkordnak
Terc - lehet kicsi, vagy nagy terc, nem hiányozhat, ez határozza meg az akkord színezetét
Kvint - lehet tiszta, bő, vagy szűk is, ha tiszta akkor hiányozhat, ha szűk vagy bő, akkor nem hiányozhat.
szeptimhang - ha hiányzik, akkor nem szeptimakkordról beszélünk, hanem hármashangzatről.
Viszont (és most lehet, hogy egy zenetudós belémkötne, de), ha választani kellene, hogy az alaphang vagy a kvint a fontosabb, az alaphang fontosabb, ezért érzem úgy, hogy ott nem lehet D7 (főleg hogy alapból d# van benne, ha D lenne, akkor mindenképp szerepelnie kellen egy D hangnak is), de inkább legyen egy szűkített akkord helyett csak egy kisterc, minthogy egy akkord alaphang nélkül szerepel.
ahol:
1 - alaphang (tonika)
2 - szupertonika
5 - domináns
6 - szubmediáns
ebbe azért nem mennék így bele, mert ezt nem tudom. Én is olvastsam ilyenről, hogy szupertonika, meg mediáns, meg szubmediáns, de még egy zeneelmélet tanár sem tudott ebben segíteni. Valahol az usában ezt így tanítják, itthon még egyetemi szinteken sem tanítanak ilyet. Háromféle funkció van - Tonika, Szubdomináns, és Domináns. rövidítve T S D . Alapvetően ez a három funkció építi fel a zenét. Most erről írhatnék bővebben, de szerintem annyira nem lényeges.
Az összhangpélda amit írtál, hiányos, mert jelölni kell a fordításokat is. annyiba engedd meg hogy belekössek, hogy római számokkal írjuk a fokokat, semmiképp sem alappal. És melléírjuk a fordítást, mint ahogy írtam, ha pl E -dúrt látsz, de H a legmélyebb hang, akkor az nem sima első fok, ( nem I), hanem megnézed, a kvintje van a basszusban, akkor az kvartszext fordítás, így az I64 lesz (a 6-4et egymás alá írjuk a fokszám mellé, de sajnos így itt írásban nem tudom jelölni). Az összhangzattanba azért nem akarok belemenni jobban, mert ezt így sima szövegben nem tudom annyira szemléletesen magyarázni, ehhez egy zongora kell, meg papír-ceruza, így nem fog menni, másrészt nem vagyok benne annyira jó, bár ilyen szinteken még értem, de nem akarok belefutni olyanba amiben esetleg hülyeséget mondanék, illetve nem is hiszem, hogy sok szükséged lenne rá. Az összhangzattanhoz hozzátartozik, hogy zongorán le is tudod játszani az ilyen kivonatot, viszont az meg végképp nem ilyen egyszerű, ott sok szabály van, mit miután hogy kell vezetni, nem olyan egyszerű az hogy csak leütjük egymás után az akkordokat, és ezt pedig nem is tudnám itt elmagyarázni. Ami neked hasznos lehet, ha kottából megpróbálod leszűrni az akkordokat, ahogy most is csináltad. Abból profitálhatsz később, ha ezt minél jobban megtanulod, de ha nem akarsz zenésznek tanulni, akkor nem sok szükséged van az összhangzattan egyéb dolgaira :D Ha van még olyan darab, amit szívesen megfejtenél így, írj bátran, nekem is jó gyakorlás ellenőrizni :D
Heló :)
Na játszottam tegnap a darabot gitáron, nyilván stimmel minden akkord, amit mondtál, főleg a f#mol az A dúr helyett a c#-e-f#-a menetnél az Edúr rész vége fele, sokkal zeneibb lett tőle a dolog, ha csak az akkordot játszottam a dallam helyett.
OK, benne vagyok, de írok majd privátot, szerintem cseréljünk e-mailt, aztán ott gyakoroljunk, ne traktáljuk tovább a témát... Kár, hogy nem lány vagy ( az írásaidból ítélve legalábbis ) :-DDD
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!