Segítség kéne Tárrega-Lágrima gitárdarabjának elemezésében. Kis segítségek is jól jönnek. Valaki?
Vannak azok a kis száras bogyók, azokat kell lejátszani.
Ha normális választ akarsz, igazi kérdést tegyél fel.
A zenetörténeti dolgoknak utána tudsz nézni, wikipédia, ilyesmi, arról most azért nem írok semmit, mert úgyis minden fentvan, de azt írtad is hogy már találtál róla. Az meg nekem teljesen érthetetlen, hogy miért kérnek ilyen elemzést egy diáktól, aki nem is igazán tudja hogy ezek mit jelentenek :D nem a te hibád, a tanárodé, hol adták ezt fel, hol tanulsz, és milyen tantárgyból? Írok néhány összhangzattani dolgot, ami használható hozzá:
E dúr a hangnem, 8üetemes periódusok építik fel, szabályosan, 4+4ütemre tagolva, az első 4 ütem domináns félzárlattal végződik, és a második 4 ütem végén zár le tonikára. (Ez az első 8 ütem)
A második 8 ütem hasonlóan épül fel, de a paralell moll hangnemben, e-mollban, ez ugye 3kvintnyi hangnemtávolság, de ismerjük a párhuzamos hangnemeket, nem meglepő, tipikus klasszikus/romantikus elem. ugyanúgy 8 ütem, a periódus első fele dominánson áll meg, és a végén érkezünk meg az első fokra.
Ezután megint visszatér az első periódus, ugyanaz van mint az elején, ismét e-dúrban.
A cím jelentése könny - ezt nem kell magyarázni hogy milyen játékmód illik hozzá, tempójelzés Andante, ami azt jelenti hogy lépésben. Van még valami amiről írni kéne, de nincs fent róla semmi ?
Bocsánat, hogy nem kérdezőként belekérdezek, de engem, mit zenei képzéssel nem rendelkezőt az érdekelne, hogy ezek az elemzések mihez kellenek? Hogy rendszerben lásd az egészet és ne hangonként olvasd a kottát és ezáltal folyékonyan tudd olvasni? Azért kérdem, mert nekem ez probléma (folyékony kottaolvasás) és ha lenne egy visszaigazolás, hogy "igen, a kottából lejátszást így kell kezdeni", akkor az nagyot lendítene rajtam.
Meg a másik része a kérdésnek, hogy igen, a kottát nézvegetve látszik, hogy E dúrban van, aztán vált e moll-ra, hogy 3/4, meg hogy Andante (ki is van írva mindkettő), hogy 8 ütem egy perióus és 4+4-re bontva, amik közül az első négy dominánsra végződik ("h" hang, 5. fok) a második alaphangra. De ezeket miért kell így leírni, mikor a kottában is már ugyanez van? És ha tényleg ennyire tudatosítani kell magadban ezeket, hogy rendesen kottát olvass, akkor miket kell még leírni? (talán az látszik még kiemelkedő módon, hogy végig 8-adokban operál...)
"Annyi haszna lehet még, hogy ha most az egészet megfejtenénk egy összhangzattan-példának, leírnám hogy melyik basszushang fölött milyen akkord van, akkor mint egy összhangpéldát - ilyen akkordfűzős sorozatként el tudnánk játszani zongorán."
Ezt megcsinálhatnám én? Te pedig ellenőrzöd. Jó kis móka lenne, ha van hozzá kedved-időd...
Királyság :)
Na, a kottát itt találtam hozzá, ez alapján dolgoztam:
Nincs közelben gitár, hogy füleljek, úgyhogy sok helyen csak tippelni tudok. Tehát akkor az akkordok, szerintem:
E H7 E / H7 / E H7 E /
cism Emaj7 fism (vagy A?) / E fism (vagy A?) H7 / E ://
em H7 / Em (am, G, fism, em fism) / Em Am H7 / H /
em H7 em (G?) / am (D/A?) / em fism/a H7 / em ://
E H7 E / H7 / E H7 E / H7 /
cism Emaj7 A (fism) / E A (fism?) / E Fis H7 / E
Hm?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!