Nemrég tudtam meg, hogy a bakelitlemez még mindig "él", ráadásul (talán több is mint) versenyképes lehet minőségben a maiakkal. Mi válthatná le egyértelműen?
Namármost, az teljesen mindegy hogyan rögzítik a lemezt, a hangás az, ami örökké életben tartja a baj baj elitet.
Próbáltál komolyzenét analóg és digitális formában meghallgatni? Ég és föld.
A komolyzene halála a digitális formátum.
Ahogy a youtube-on hallom, pont az döbbentett meg, hogy milyen kevés zajjal jár, és jó minőséggel, ha valaki jól kezeli ezeket a médiumokat. Nálam a bakelit = sercegés + torzulás + akadás; gyakorlatilag az ellentétét láttam azokban a (hatásvadász?) videókban.
A lemez hangulatát nem lehet megkérdőjelezni :) "Felrakok egy lemezt" De jó is volt 10 évesen...
Köszi a véleményeket
A bakelitnél csak a reel-to-reel tape jobb minőségű, viszont hatalmas összegeket (több száz-, vagy akár többmillió forintot) kell egy lemezjátszóba, vagy szalagosmagnóba ölni, hogy a minőség valóban meghaladja a digitális zenehallgatás szintjét zaj/torzítás téren, illetve lemez esetében a karbantartásra is oda kell figyelni (tűcsere, lemeztiztítás), hogy ne legyen sercegés, pattogás, akadozás.
#3 annyit fűznék a válaszodhoz, hogy a "hibák" lehetnek pozitív hatással is a hangra, pld. gondolj a csöves erősítőkre, amik kifejezetten kellemesen hangzó harmonikus torzítást adnak a jelnek, illetve az audiofilek, akik bakelitről hallgatnak zenét, többnyire jobban preferálják a régi kiadásokat, mint az újakat. ha már szóba jött a dinamika, azt is megemlíteném, hogy a digitális formátumokat sokszor sokkal jobban összepréselik, mint az analog kiadásokat. már csak azért mondom, mert nem kell le-sznobozni mindenkit, aki pld. bakelitről szeret zenét hallgatni, néha igenis van értelme, pld. nézd meg ezen a képen, mekkora különbség van egy Michael Jackson vinyl és CD dinamika tartománya között... [link]
"gondolj a csöves erősítőkre"
Gondolok, amikor csak a szimulációikon tudom átküldeni a sávjaimat... Alkalmazzák, standard, kb minden felvételen hallasz ma is csöves motyót, nem is keveset. A dinamika kérdéskör ma már megoldódni látszik, legalábbis jó irányba halad, és akusztikus anyagoknál, komolyzenénél nem is volt igazán issue a loudness war. Nyilván érthető, hogy miért szeretik, de a romantikája miatt jó, az teszi elfogadhatóvá a hibáit, maguk a hibák nem olyan szívet melengetőek önmagukban, mint a csövek viselkedése. De ugyanez a magnóról is elmondható, csak az egy tök másfajta jó érzés.
Olyan egyébként szintén máig is van, hogy megjáratnak szalagon sávokat. Olyan is van, hogy vinilre kevernek és kiadják egy az egyben ugyanazt digitálisan, persze riaa filter nélkül, és épp csak meg-megmoccanósra állított véglimiterrel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!