Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Nemrég tudtam meg, hogy a...

Nemrég tudtam meg, hogy a bakelitlemez még mindig "él", ráadásul (talán több is mint) versenyképes lehet minőségben a maiakkal. Mi válthatná le egyértelműen?

Figyelt kérdés
A digitálisnál ugye ott a felbontás, ami hiába 192khz, nem 100%. (laptop hang vs audigy2 hallható a különbség egyébként)

2020. szept. 22. 22:21
1 2
 1/12 Ifj. Paprikás Csirke ***** válasza:
73%
Inkább fogalmazzunk úgy, hogy a hi-fi közösség még mindig életben tartja, mert jó drága hobbi. Van, aki beismeri, hogy csak szereti hallgatni a tű sercegését, de nagyrészt inkább placebó, hogy jobb a minősége. A mai stúdiókban ugyanúgy digitálisan veszik fel és masterelik az anyagot és az kerül a lemezre, tehát valójában csak a te lejátszód analóg, nem az egész zenei lánc.
2020. szept. 22. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 csempéző vizipisztoy ***** válasza:
74%

Namármost, az teljesen mindegy hogyan rögzítik a lemezt, a hangás az, ami örökké életben tartja a baj baj elitet.

Próbáltál komolyzenét analóg és digitális formában meghallgatni? Ég és föld.

A komolyzene halála a digitális formátum.

2020. szept. 23. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
A komolyzenei felvételt is sok mikrofon jeléből keverik, teljesen biztosan kap dinamika-kompressziót, és egészen biztos, hogy tele a projekt ekvalizerekkel. A lemezjátszó a plusz elektromechanikus átalakítás miatt visz bele komoly hibákat, a sznobok gyakorlatilag ezért fizetnek. És nagyon ritka már a full analóg lánc felvételi oldalon is, még ritkább az, aki normálisan fog vinilre keverni neked. A drágább kiadványok közül is elég sok csak azért drágább, mert veszik, nem azért, mert becsülettel, a régi iskola szerint, minimál invazívan elkészíttették neked a legnagyobbakkal, mintegy minimalizálva a hasznukat, miközben gyakorlatilag arra születne a rengeteg "nem estem hanyatt a megszólalástól" kritika, miközben a rengeteg olcsó, hatásosra tologatottra meg jön a sok extra ajánlott plecsni.
2020. szept. 23. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Ahogy a youtube-on hallom, pont az döbbentett meg, hogy milyen kevés zajjal jár, és jó minőséggel, ha valaki jól kezeli ezeket a médiumokat. Nálam a bakelit = sercegés + torzulás + akadás; gyakorlatilag az ellentétét láttam azokban a (hatásvadász?) videókban.

A lemez hangulatát nem lehet megkérdőjelezni :) "Felrakok egy lemezt" De jó is volt 10 évesen...

Köszi a véleményeket

2020. szept. 24. 21:46
 5/12 anonim ***** válasza:
92%

A bakelitnél csak a reel-to-reel tape jobb minőségű, viszont hatalmas összegeket (több száz-, vagy akár többmillió forintot) kell egy lemezjátszóba, vagy szalagosmagnóba ölni, hogy a minőség valóban meghaladja a digitális zenehallgatás szintjét zaj/torzítás téren, illetve lemez esetében a karbantartásra is oda kell figyelni (tűcsere, lemeztiztítás), hogy ne legyen sercegés, pattogás, akadozás.

#3 annyit fűznék a válaszodhoz, hogy a "hibák" lehetnek pozitív hatással is a hangra, pld. gondolj a csöves erősítőkre, amik kifejezetten kellemesen hangzó harmonikus torzítást adnak a jelnek, illetve az audiofilek, akik bakelitről hallgatnak zenét, többnyire jobban preferálják a régi kiadásokat, mint az újakat. ha már szóba jött a dinamika, azt is megemlíteném, hogy a digitális formátumokat sokszor sokkal jobban összepréselik, mint az analog kiadásokat. már csak azért mondom, mert nem kell le-sznobozni mindenkit, aki pld. bakelitről szeret zenét hallgatni, néha igenis van értelme, pld. nézd meg ezen a képen, mekkora különbség van egy Michael Jackson vinyl és CD dinamika tartománya között... [link]

2020. szept. 25. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

"gondolj a csöves erősítőkre"

Gondolok, amikor csak a szimulációikon tudom átküldeni a sávjaimat... Alkalmazzák, standard, kb minden felvételen hallasz ma is csöves motyót, nem is keveset. A dinamika kérdéskör ma már megoldódni látszik, legalábbis jó irányba halad, és akusztikus anyagoknál, komolyzenénél nem is volt igazán issue a loudness war. Nyilván érthető, hogy miért szeretik, de a romantikája miatt jó, az teszi elfogadhatóvá a hibáit, maguk a hibák nem olyan szívet melengetőek önmagukban, mint a csövek viselkedése. De ugyanez a magnóról is elmondható, csak az egy tök másfajta jó érzés.


Olyan egyébként szintén máig is van, hogy megjáratnak szalagon sávokat. Olyan is van, hogy vinilre kevernek és kiadják egy az egyben ugyanazt digitálisan, persze riaa filter nélkül, és épp csak meg-megmoccanósra állított véglimiterrel.

2020. szept. 25. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Igen, master szalagok mai napig népszerűek, digitális kiadásoknál is, látom te is tudod miről beszélünk :) Igazából nem tudom pontosan, hogy a bakelitnek valójában milyen hangja van, nem volt még szerencsém igazán komoly lejátszóról hallgatni zenét, de nekem pld. a bakelitnek pont az a sercegés és pattogás adja meg a varázst, ezért tartok itthon egy alsó-közép kategóriás lejátszót és nagyon régi, poros lemezeket :)
2020. szept. 25. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Van pár kacifánt, a tű tömegével, rugófelfüggesztésével összefüggésben, a tekercsek, maga a lemez anyaga és a benne terjedő hang, a sztereó megoldás és a tű fura jobbra-balra ÉS föl-le viselkedése, meg ami információ ezzel elvész már vágáskor... Meg ahogy a készülékház is karakteres hangszertestként viselkedik esetenként. Ugye minden, csak nem unalmas.
2020. szept. 25. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
igen, ez az analog cuccok szépsége, a folyamatos és kiszámíthatatlan változatosság. még ha nem is hallja az ember, tudat alatt érzi. ez az a dolog, amit még jó pár évtizedig nem fognak tudni tökéletesen lemodellezni digitális platformon. szó se róla, hihetetlen fejlődésen ment keresztül a digitális technika ilyen téren, rengeteg jó analog modellezés van virtuális környezetben, amit ha jól használ az ember, egy átlag hallgató meg nem mondja, hogy az nem valódi vassal készült, de a valódi vas kiszámíthatatlansága egyelőre lemodellezhetetlen :)
2020. szept. 26. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Más is eszembe jutott: digitálisan kevernek pl 192khz-el, elvész valamennyi infó. Én visszahallgatom, ugyancsak ilyen felbontással, akkor megint csak elvész valamennyi infó, mert a "szünetek" nem esnek ugyanarra a pontra, mint felvételkor, ugye? Ha ez igaz, csak részletgazdagabb papíron az analóg.
2020. szept. 29. 12:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!