:) ) Könyvíráshoz milyen tanácsokat tudtok?
1. nyelvezet
2. szóhasználat (pl. gáz-e, ha tipikus kifejezéseket használunk...)
3. cselekmény: több szálon az izgalmasabb vagy egyen?
4. könyvméret
5. abban a terjedelem?
6. Külföldi írő könyvét szivesebben megveszed, mint a hazait? ha mondjuk mind a kettő ugyanolyan ismeretlen neked?
7. Szerintetek mennyi idő egy A/5-ös, pl. 100 oldalas könyv megírása?
A nyelvezetet, terjedelmet a témához és stílushoz kellene szabnod. Nagyon nem mindegy, milyen jellegű könyvet szeretnél írni. Tudományos történelmi szerelmes scifi krimi horror, komoly vagy vicces?
Egyébként érdemes pályázatokon is gyakorolni, jó az ismertség és a visszajelzések miatt is. Még a neten is találhatsz lehetőségeket pl.
Amikor már könyvig jutsz, akkor pedig jó lehet referenciának a kiadók számára. Vagy, ha olyan jó vagy, így megtalálnak a kiadók :)
Néztem a konyvmuhely.hu szolgáltatásait, ilyesmiben mi is tudunk segíteni.
Furcsa az árajánlatkérőjük [link]
sok olyan adatot kérnek, ami elvileg csak a könyv készítése közben lesz végleges. Nem várom el egy szerzőtől se, hogy ő határozza meg az elején, a pontos méretet, tudja előre, mekkora lesz a tördelt oldalszám stb.
Én is írok könyvet habár csak 13 éves vagyok
Az én stratégiám hogy mindig tartok magamnál noteszt leíron ha valami eszembejut.
Nekem az is bejön ha zenét halgatok,bármien aproságbol lehet ikletet meriteni(pl. a klip dekorácioja, jelmezek satöbbi,nekem egy remek jelenethez adot ötletet.)(én azt is szoktam hogy pl.az egyik kevenc jelenetemet (tök mindegy film könyv satöbbi...)tovább gondolom megváltoztaton föszereplöket helyszint s voálá már rá se lehet ismerni s van egy tök jó jelenetd....
Egyépként mijen könyvet írtok?
mindegyikhez más stratégia kell.
Szia :)
Hát, ha utánanézel egy kicsit neten, mindenki más és más tanácsokat ad, neked kell majd megtalálnod a saját utad, de ami engem illet én is elmondom, hogy látom, aztán majd vagy tudod használni vagy sem. :)
1. Nyelvezet: Ezen gondolom a narrációt érted, ami lehet egyes szám első személyben, vagy egyes szám harmadik személyben, valamelyik karaktered szemszögéből, vagy beszélhetsz te is, mint az író. Írhatsz lineárisan, vagy párhuzamosan is vezetheted a történetet.
2. Ha lehet, kerüld el a közhelyeket, az az írásban nem szép, viszont a karaktered miért ne használhatna szlenget is akár, vagy beszélhet tájszólásban is, ha olyan a jelleme, személyisége, hogy ezt megköveteli.
Még ezt is ide venném: vannak, akik ügyelnek a párbeszéd - leírás arányra, a "ne mondd, hanem mutasd" alapelv alapján, de például Raymond Chandler Phillip Marlowe-s könyveiben egész nagy terjedelmű párbeszédeket használt nulla leírással. Szóval ez is, ahogy érzed.
3. Szerintem ez függ a narratívától, mert ha E/1 sz.-ben írod, akkor egyértelműen csak lineárisan tudod vezetni a cselekményt, viszont így is lehet izgalmas (lásd Lawrell K. Hamilton Anita Blake a vámpírvadász sorozatát) A szaggatottság is ad valamiféle izgalmat, várakozást, feszültséget kelt, de attól is függ, hogy adagolod az információkat.
4. Ebben nem tudok nyilatkozni, általában A/5-nél kisebb formátumúak a könyvek (mert ugye ha szétnyitnád, akkor egy A/4-es lapot kapnál)
5. Én is csak azt tudom mondani, hogy nem a méret a lényeg! (és még mindig könyvekről beszélünk :D) Én ha írok, akkor nem javítok. Ezt azért mondom, mert rájöttem, hogy tényleg rengeteg felesleges idő megy el arra, hogy javítgassam, aztán a végén megfeneklik a történet, és leteszem. Ne tudd meg, hogy ez a legelső vázlat, milyen szar szokott lenni. De aztán ha kész, újra átnézem, kijavítom a hibákat, teszek bele még leírást vagy kihúzom a felesleges dolgokat és aztán elkezd pofája lenni a dolgoknak.
Ha írtál 100 oldalt a wordben, az nagyjából 200-nál picivel több lesz, mert azért számolhatsz a/5 mérettel, de szerintem annál kisebbek a könyvek szóval annál biztosan több lesz, plusz formázás stb. De ezzel íráskor ne törődj! Szerinted mi alapján vesz az ember könyvet? A mérete vagy a története alapján? :)
6. Érdekes, hogy a külföldi írók munkáit jobban veszik az emberek, pedig nálunk is van rengeteg tehetséges szerző, pl Nemes István, aki Lőrincz L. Lászlóhoz hasonlóan külföldinek tűnő álnév alatt ír. Vagy mondhatnám Vavyan Fable-t is. Én magam is lehet jobban megveszem egy külföldi szerző munkáját, bár szerintem leginkább a borítója az, ami eladja a könyvet, és a hátulján a történet rövid leírása.
7. Attól függ, mennyi munkát fektetsz bele. Írsz egész nap, vagy nincs annyi időd, csak mondjuk napi 3 óra rá. Vagy nem is írsz minden nap. Vannak olyan oldalak, ahol bemutatják, hogy lehet 30 nap alatt mondjuk írni 100 oldalt vagy ki tudja mennyit. Ezeket nem igazán szeretem, mert a regényírás nem Forma-1. Az ember azért csinálja, mert szereti, mert el akarja mondani azt a történetet, és azt akarja, hogy az olvasója vele sírjon és nevessen. Egy ilyen gyorsan írt könyv legtöbbször silány minőségű. Ha gyorsan akarsz haladni, javaslom a rendszerességet. De ha mondjuk úgy keltél fel, hogy semmihez semmi kedved, és kínnak érzed az írást, akkor inkább ne írj aznap! Dolgozd ki a karaktereket jobban, vagy dolgozz azon, hogy jöjjön össze a cselekmény, vagy olvass. Így is azzal foglalkozol, de legközelebb már feltöltve tudsz nekivágni a nagy feladatnak.
Röviden (?) ennyi :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!