Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Gyűjtenétek nekem kliséket?

Gyűjtenétek nekem kliséket?

Figyelt kérdés

Mindenütt azt hallom, hogy próbáljak meg úgy írni, hogy ne legyen tele klisékkel. De melyek azok konkrétan? Összeírnátok egy párat?

Előre is köszönöm!



2012. márc. 30. 22:55
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

Klisé még a szuperhős főhős. Aki ugyan kezdetben egy "átlagos lány" (női amatőr írótól majdnem mindig), de persze van egy kis örökölt csodaképessége - mindegy, mi, kezdetben úgysem fontos, csak majd a végső csatánál. Például a mágia, mert kiderül, hogy ő a világ legerősebb varázslója, vagy tud beszélni a szél nyelvén, amit senki más stb. Illetve a szülők csak örökbefogadták.

Nem klisé, csak bosszantó a "kötelező vicces karakter" és a "naaaagy végső csata". Egyiket sem lehet rendesen megkerülni, és nehéz nem erőltetettre megírni.


De nem csak a történetben vannak klisék, a leírásban is. Pl. a külsővel történő jellemzés (főképp a hajakkal). "A szőke lány", "a kékszemű férfi", "az izmos és jóképű idegen"... Egy idő után zavaróbb, mintha a neveiket ismételgetnéd folyton. Továbbá a hölgy szerzők előszeretettel helyeznek nagyobb hangsúlyt a ruházatra, mint kéne. (Kezdő fiúk is gyakran, de csak azért, mert azt hiszik, ezzel elterelik a figyelmet a csodás erejű csodakard három oldalas leírásáról.) A jellemábrázolás elsikkasztása is tipikus klisé, mondván az olvasó úgysem arra figyel, meg azért az ő jelleme a tetteiben megnyilvánul... Ilyenkor jön az, hogy az egyik szereplő két perc alatt rádöbben, hogy ő micsoda átkozottul szerelmes a másikba. Hogy előtte hatvan oldalon keresztül utálta, az mellékes, ilyen a szerelem.

Klisé még a tökéletes szereplő. Akinek nincsenek hibái, vagy ha vannak, azok könnyen megbocsáthatóak, és ettől szexi. Gyakori, hogy a főszereplő ilyen, vagy élete szerelme. Akár külsőleg, akár belsőleg előfordulhat (a kettő együtt a tökéletesen tökéletes klisé). Néha nem gond, mert istenem, hát legyen ő a helyi Mr. Tökély, de ha pl. előtte arról van szó, hogy kiváló kardforgató, de egy sebhelye nincs, akkor az zavaró, mert senki sem klémorral a pici kezében születik. Vagy a lányt mindenki imádja, elkápráztató idomokkal rendelkezik, de ő talpig hűséges-becsületes-szende szűz. Ettől még jobban imádják.

Hmmm... mi lehet még klisé... tényleg sok van. Klisé a látszatmegoldás, a deus ex machnia. A nagy csatában pont jókor mentik meg a hősöket... de ezt már írták előttem. Vagy a sebhely. Valamiért mindig van valaki, akinek van egy titokzatos sebhelye. (Ez remekül kizárható azzal, ha mindenkinek van egy titokzatos sebhelye. Bár a végére inkább paródia lesz belőle.)

Hidd el, pár amatőr szerző romantikus/fantasy írását elolvasod, máris lesz egy kisebb regényed csak klisékből.

2012. márc. 31. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:
22:15: hálám a sírig üldöz, nagyon sokat segítettél, meg a többiek is. Közben rájöttem, hogy párat én is elkövettem, ki is fogom irtani, de vannak, amiket egyszerűen nem tudok kikerülni.
2012. márc. 31. 22:39
 13/14 anonim ***** válasza:
100%

Amit én unok... azok a tökéletes külsejű szereplők. Nem vagyok ronda kövér vagy sovány, átlagos a külsőm, de unom már a filmekben és a könyvekben is a miss és mr tökéleteseket.


Ennél persze jóval fontosabb klisé, az a rosszból lett jó karakterek halála. Ha valaki irtózatosan nagy bűnt követ el, de végül "megtér", a jót segíti, akkor annak feltétlen meg kell halnia. Mintha a nézőnek, olvasónak lenne gy erkölcsi határa, ahonnan már nem lehet visszatérni.Nem tudom érthető-e mire gondolok :)

2012. márc. 31. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:
Igen, érthető. Tényleg elég sokszor előfordul.
2012. ápr. 1. 13:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!