Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Zavaró a mesélő váltása ha az...

Zavaró a mesélő váltása ha az érthető?

Figyelt kérdés
Szükségem lenne a mesélő váltására, mert olyan részek, mikor (pl. a fősszereplő alszik de mellette történik vmi fontos) kellene. A dolog amúgy E/1 személy, azaz ÉN mesélem. Ha egy-egy fejezetben más meséli, de odaírom, h pl "11 (fejezetszám) : Béla (mesélő)" az zavaró? Tapasztalatok?
2011. aug. 5. 21:28
 1/7 anonim ***** válasza:
Akkor kifejezetten zavaró, ha a váltás fejezeten belül történik, de igazából szerintem két fejezet közt sem szerencsés ilyen típusú csere. Ha lehetséges, akkor inkább mesélj tovább E/1-ben, egy másik szereplő szemszögéből.
2011. aug. 6. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Az E/1 maradna, csak az a kérdés, hogy egy másik szerelpő E/1 szemszöge mennyire zavaró fejezetenkénti váltása. De köszi a választ! Várom még a további véleményeket!
2011. aug. 6. 20:45
 3/7 anonim ***** válasza:
Az bőven elfér, ha fejezetenként másik karakterre váltasz, de a nézőpont megmarad. Sok író operál ezzel, köztük például G. R. R. Martin is, vagy R. A. Salvatore is.
2011. aug. 7. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

És ha ez a váltás nem elejétől fogva van, hanem mondjuk a könyv felénél kezdődik 2-3 fejezetenként? Mert az elején nincs rá szükség, csak a végefelé :S

De köszönöm, és avárom a további válaszok!

2011. aug. 7. 19:32
 5/7 anonim válasza:
Amennyiben jól értelmezem, és jól hiszem, hogy mozaikos szerkezetű műről lenne szó (ahol egy történés kerül leírásra több szereplő nézőpontjából), akkor én kifejezetten érdekesnek találnám a nézőpontváltást. Izgalmas rádöbbenni arra, hogy az egyes fejezetváltással nem egy új történet kezdőik, csupán egy másik szereplő az addigitól eltérő módon látja, érzi ugyan azt eseményt. Ha én írnám nem bajlódnék a mesélő megnevezésével. Előbb vagy utóbb úgyis kiderül, csupán az izgalmam nőne, a vágy, hogy tudjam mi lesz a vége.
2011. aug. 11. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

De ha nem nevezem meg a szereplőt, gondog lehetnek az elején, nem érteni a dolgokat, hogy előbb még itt volt és az ágyában aludt, most meg dolgozni megy ugyan azon a napon csak korábban? Ezt persze ügyesen meg lehet oldani, csak ha nem esik le az olvasónak összezavarodik, és újra meg újra el kell olvasnia ahhoz, hogy megértse, ami pedig negatív kritikát szülhet.

De köszönöm a választ, jöhetnek még!

2011. aug. 11. 21:55
 7/7 anonim válasza:
100%
Az írói homály egy műben sok esetben jótékony hatású is lehet, így legalább gondolkodtatóbb lesz a mű, amiket bár elsőre nem mindig lehet érteni, de később, idővel annál nagyobb értéket fog képviselni. Ha költői hasonlattal kellene élnem, azt mondanám, olyan egy mű, mint a nő. Ha sokat mutat magából, és könnyen kapható, akkor elvisszük talán egy körre, de hosszútávon nem élnénk vele. Míg azt, aki keveset mutat magából, eleinte talán nem vonzódunk hozzá különösebben, de idővel olyan értékeket fedezhetünk fel benne, ami egy életre leköt bennünket. Örök dilemma. Ma inkább azt preferálja a többség, hogy minden legyen egyszerű, érthető és könnyen átlátható -könnyű nőcske-. Döntsd el mit szeretnél. Értéket teremteni, vagy beleolvadni a kommersz ipar tömegtermékeibe.
2011. aug. 12. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!