Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Legjobb kezdés egy könyv...

Legjobb kezdés egy könyv megíráshoz?

Figyelt kérdés

júl. 21. 23:36
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező beszélgessünk egy kicsit pls mert én is ilyeneken gondolkodom, hogy szeretnék könyvet írni
júl. 23. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 A kérdező kommentje:
Ha van esetleg elérhetőséged, akkor beszélhetünk ott is (itt nagyon össze tudok zavarodni). :)
júl. 23. 18:31
 13/24 anonim ***** válasza:
100%

Tudom, ezzel nem mindenki ért egyet, de én az in medias res híve vagyok. Nekem az az igazi, ha a dolgok közepébe csapunk (történetek terén), és az első pillanattól fogva pörögnek az események. Nincsenek felvezető részek.

Vagy ami még nagy kedvencem, azok az olyan dolgok, történések, amik keretet adnak a történetnek. Erre most így hirtelen a Modern Family (tudom, sorozat) jutott eszembe, és a törött lépcsőszél a házukban. Az első részben eltört, ami utána többször visszaköszönt a részekben, majd az utolsóban Phil megjavította (kárászéletű volt, de az most lényegtelen).


Gyakori, hogy az első pár részt a világépítésre használják, (vagy) hogy bepillantást kapjunk a nyugis mindennapokba, de nekem az az abszolút kedvenc, amikor már zajlik az akció, amikor kezdődik a könyv.

júl. 23. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 Netre járó lélek ***** válasza:
100%

A 10-s és a 13-s hsz-e nagyon is igaz. Kezd el írni, mindegy, hogy milyen lesz az első verzió és onnan tovább tudsz lépni. Kiszedsz ötleteket beraksz ötleteket vagy akár karaktereket.


1. lehetőség ami segítőd lehet. Használj író software-t, jobb mint az egyszerű szövegszerkesztő. Egy ilyen szoftverben megtudod adni fejezetek számát, tudsz apró leírásokat adni hozzájuk így az írásnál adhatnak egyfajta eseményvonalat, hogy mit szeretnél elérni, megírni az adott fejezetben.


Megadhatod a helyszíneket és azok leírását, a karaktereket és azok leírását. Ugyan ez nem kerülnek bele a kész műbe, ez neked lesz segítség.


Viszont a szövegszerkesztő részben már nyomon tudod követni, hogy mely karakterek szerepelnek benne és hányszor említik meg őket. Illetve mivel jelenetekre is bonthatod a fejezetet így nyomon tudod követni, hogy hány karaktert tartalmaz egy fejezet. Ez azért is fontos mert ha WebNovelt írsz vagy eleve már könyv formát akkor látod, hogy fejezetek hány karaktert tartalmaznak. A jelenetek közt ugrálhatsz is. Azaz megírod az 1 fejezet első jelenetét, majd a másodikat, esetleg a harmadikat valami miatt egy füzetbe írtad (megesik, van ilyen), akkor jelölöd a 3. jelenetet, majd megírod a 4. jelenetet és mikor van időd akkor a harmadik jelenetet bemásolod. Akár a jeleneteket fel is cserélheted vagy átviheted egy másik fejezetre is.


Általában egy webregény fejezet úgy 300-500 karakter, ha ennél több akkor a fejezetet több részben publikálják. Némelyik szerző jelöli, hogy webregényét eredetileg könyv formátumra tervezi, (hogy ha sikerül és kap esetleg szerződést bármelyik kiadótól, akkor azon már keveset kelljen szerkesztgetni). Így ezen szerkesztők jelölik, hogy egy fejezet 3000-5000 karakter között mozoghat. Ami nem tűnik soknak, de hidd el valóban egy könyv fejezetének megfelelő terjedelemnek felel meg. Nem kis munka.


Az egyik ilyen software az yWriter. Nagyon igényes, íróbarát (mivel egy a programozáshoz értő író készítette), könnyen kezelhető és magyar nyelvet is támogatja (azaz átállíthatod, hogy magyar legyen). Ez a progi sok egyéb más érdekes és nagyszerű funkcióval van ellátva, ami külön segíthet az alkotásban. akár képeket is rendelhetsz bármihez. Helyszínekhez és karakterekhez is, tárgyakhoz.


2. ami segíthet az írásban. Ha nem vagy biztos magadban még az elején, csinálhatod azt, hogy felcsapod a kedvenc könyvedet abban a műfajban amiben szeretnél írni. S annak megfelelően kezded megírni a saját regényed.


Ha kedvenc szerződ gél oldal leírással nyit, akkor Te is fél oldal leírással indítasz. Ha Ő utána párbeszédekkel folytatja, akkor Te is párbeszéddel folytatod.


Ennek hátránya, hogy ugyan sablont kapsz, amiben, ami szerint írod a regényed, de ugyanakkor be is határol ez téged.


De legalább meglátod, hogy a kedvenc íród, mennyi leírást, milyen leírást alkalmaz, hogyan mutatja be a szereplőket, hogyan alkalmazza a párbeszédeket. De mondom, hogy ezzel azért be is szorítod magad egy szűk keretbe, amiből nehéz kilépni az adott regényed tekintetében.

júl. 23. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
100%

Startból azért már az sem mindegy, hogy mit írsz.


Amit én írok, az tulajdonképp például egy vámpíros fantasy isekai, természettudományos elemmekkel tarkítva. A kezdés meg a főszereplő belső gondolatai, hogy nem tudja eldönteni az ébredése után, hogy világosság vagy sötétség van abban a tömlöcben, ahova le van zárva. Majd ájultnak tetteti magát, mert hallja, hogy valakik közelednek felé, és utána ráeszmél, hogy kicseszettül nem a saját világában van, meg hogy vámpír lett. Nézegeti, hogy mi változott rajta, tervezget, majd gyorsított tempóban megszökik.

És a többi.

A prológus és az első fejezet egy része a cselekmény haladása mellett arról szól, hogy próbálja magában összerakni, hogy most „mi a gyász van?”, és mindenre magyarázatot keres. Van, mikor úgy érzi, hogy sejti az okokat, még ha bebizonyítani nem is tudja, és van mikor nem. A sötétben látásos dologra például ott az infralátás, mivel bár az inkra kamerák saját fényt bocsájtanak ki, de minden sugároz valamennyire az infravörös tartományban, ami melegebb az abszolút nulla foknál. Ilyen infók még a későbbi felyezetekben is vannak. (A vámpírok halhatatlanságának megmagyarázása például.)


Szerintem ez egy ilyen másik világba kerülős történetnél jó. Az olvasó is megkapja lassacskán a szükséges infókat, és nekem is könnyű volt, amíg írtam, mert az események hozták magukkal a világépítést is. Még márciusban kezdtem el írni, de csak a napokban értem el addig, hogy rendesen letisztázzam magamban azokat a világépítéses dolgokat, amik csak ez után lesznek leírva. Most igyekszek ezt követni, s nem mindig akkor kitalálni valamit, ha úgy hozza a helyzet. Kétszer már nagyon bele kellett nyúlkáljak a kész fejezetekbe, most megint kell, s többet nem szeretnék.


Én amúgy Excel-ben vezetek mindent: hogy mi mikor történt, hol történt, a szereplők neveit, korát (és korának alakulását az idő múlásával), vámpírszótárt, stb. Külön lap van az olyan okosságoknak (kiegészítés, átírás), amik csak úgy random eszembe jutottak valamikor, s leírtam őket telefonon jegyzettömbbe, s külön azoknak, amikben NSFW tartalom is van. Hasonlóan azokot a szavakot is vezetem, amiknek meg kell majd nézzem rendesen a helyesírásukat.

júl. 23. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
100%

14


Nem 300-500 szavat és 3000-5000 szavat akartál írni a karakterek helyett?

Csak mert kíváncsiságból megnéztem a prológusomat, és 4195 szó. Ráadásul még csak nem is ez a leghosszab fejezet.

júl. 23. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 Netre járó lélek ***** válasza:
100%

Áááh igen... szó, szó! Szó.

300-500 szó és 3000-5000 szó. Nem karakter. Köszönöm a helyesbítést.

júl. 23. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:
Tizennégyes, ezer hálám feléd! A sztorid pedig érdekesnek hangzik, kedvelem a vámpíros könyveket (Bram Stroker Draculája és Elizabeth Kostova Történésze az örök kedvenceim).
júl. 23. 21:02
 19/24 Netre járó lélek ***** válasza:
100%

A vámpíros-isekai történet a 15-ösé, nem az enyém (#14).

De azért köszönöm. Örülök, ha segíthettem. 15-snek üzenem, én is szívesen elolvasnám. Kéz és lábtörést és sok olvasót kívánok neki.

júl. 23. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
100%

Történetfüggő, kinek milyen kezdés a jó. De maga a karakter is fontos tényező, akit mozgatsz. Sokat mondhat el már róla is, hogyan kezded.


Nekem pl volt már olyan karakterem is, aki befelé fordul, ezért a belső hangján (hangjain, mert ő speciel skizofréniás, de ugyanaz a lényeg) van a hangsúly. De olyab is volt, aki másra figyel, mert nyitott, ezért a környezet adja az első mozdulatot.


A legfontosabb igazából az, hogy csak kezdd el, ahogy érzed, mert bármikor visszamehetsz átírni és javítani. Az első kéziratból ritkán lesz végleges, és ha teljesen első alkalom, amikor nekiülsz egy ilyen volumenű dolognak, akkor végképp nem lesz a first draft a kész mű. Nekem van olyan regényem, amin hét éve dolgozom, negyedjére írom át, és minden alkalommal máshogy kezdtem a történetet, mire megtaláltam, hogyan lenne érdemes. (Ezzel eskü nem elijeszteni akarlak, bár tudom, hogy rettentően hathat, hogy még mindig nem jutottam vele sehova 😅)


Amit tudok még javasolni, hogy ne az első mondatra feküdj rá, mert egy mondattal nem építesz fel semmit. Ha gördülékeny a szöveg, elég az első pár oldalt arra használnod, hogy berántsd az olvasót, akár az egész első fejezettel, mert annyi a lényeg, hogy már itt legyen benne egy horog, amivel megfoghatod az embert.


És láttam, hogy valaki tanácsolta neked, hogy olvass szépirodalmat. Ez nem feltétlenül szükséges. Én nem olvasok szépirodalmat, de nincs is szükségem rá, mert nem ilyen regényeket írok. Abban a témában olvass sokat, amiben írni szeretnél, mert az segít rájönni, hogyan oldj meg bizonyos dolgokat írás közben. Teszem azt, hiába olvasol sok romantikust, ha horrort akarsz írni, mem fogsz tanulni belőle semmit. A szépirodalom és a zsánerirodalom esetében ugyanez a helyzet. Ha a szórakoztatás a célod, akkor szórakoztató (vagyis zsáner)irodalmat olvass, és abban a zsánerben, amiben írni fogsz.


Eleinte nyugidtan írj le mindent, ami eszedbe jut, de amikor már a javítási/szerkesztési fázisban vagy, nézd meg a szövegben, mi az, amit ismételsz, akár más szavakkal, és mi az, amit túl specifikusan írtál le, és kell-e ennyire specifikusan leírnod. Csak példa, de olvastam olyan történetet, ahol az író még azt is leírta, hány centire helyezkedik el a földtől az autó ajtajának kilincse, és ez speciel abszolút felesleges. Nehéz megtalálni, mi az a mennyiségű információ, amit át kell adni, és mi túl sok/kevés, de egy jó béta (ember, aki átnézi a megírt szöveget, és rámutat, hol és mit javíthatnál rajta) segíthet ebben. Még a legjobbak is szerkesztői véleményt kapnak, mielőtt kiadásra kerülne a könyvük, de ha csak a netre teszed fel, akkor is kell. Utóbbit egyébként ajánlom, mert sok visszajelzést kaphatsz mind az erősségeidre, mind a gyengeségeidre, és könnyebben látod majd meg, miben kell fejlődnöd.

júl. 24. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!