Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Wass Albertet még mindig...

Wass Albertet még mindig divat lefitymálni, szidni, kritizálni?

Figyelt kérdés
Amikor érettségiztem gimiben (2011), akkor mintha egyfajta fóbiát váltott volna az író. Tanárok és az a kevés diák is, aki érdeklődött az irodalom iránt, vastagon kiemelte, hogy ő egy középszerű, gyenge, sőt egyenesen rossz író volt, és még fasiszta, irredenta is. Személy szerint irodalomkedvelő voltam már akkor is, így Wass Albert munkásságát is ismertem, de engem egyáltalán nem zavart a szigorúan szakmai "középszerűsége". Nem volt egy Márai, ha kifejezetten irodalmi definíciók szerint elemezzük a regényeit, de valahogy mégis jó volt olvasni. Lehet pont ezért, mert a tiszta, józan, egyszerű stílus nekem jobban fekszik? A negatív politikai megítéléshez annyit, hogy aki kicsit is ismeri az író életrajzát tudja, hogy ő rosszkor volt rossz helyen. Akkoriban Erdélyben minden gróf, nemes fasisztának volt megbélyegezve.
2022. szept. 12. 12:03
 1/4 anonim ***** válasza:
68%

Gyenge író.


Márai is gyenge lektűröket írt, csak azért ő ezek mellé rittyentette a Naplót + rengeteg jó újságcikket (ezek inkább esszék).


Talán még 10-15 évet kell várni, és, ha még akkor érdelni fog bárkit is a magyar irodalom (mert most sem érdekel szinte senkit), akkor Márait a Naplója miatt fogják a legnagyobbak közé emelni (mert nemzeközi szinten is páratlan naplófolyamának minősége).

2022. szept. 12. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
96%

Válasszuk ketté.

Hogy mint ember milyen volt, azt az irodalomtudománynak nem dolga megítélni. Külön kell választani a szerzőt és a művet, és a műveket a tartalmuk alapján értékelni. Pl. „A patkányok honfoglalása” durván antiszemita, ezért elítélendő, de attól a „Kard és kasza”, „A funtineli boszorkány” még lehet jó olvasmány, akkor is, ha a szerző kifogásolható tartalmakat is írt. (Élő írónál van értelme a „nem veszem meg a normális regényét sem, mert ilyen embert nem támogatok” hozzáállásnak, de halottnál mindegy.)

Hogy a művei milyen színvonalúak, azt majd eldöntik az irodalmárok, de ez úgysincs hatással arra, kik fogják olvasni, tananyagba én se tenném be, azon kívül meg mindenki azt olvas el, amit akar. A Kard és kasza, A funtineli boszorkány, a Tizenhárom almafa nekem tetszettek, egyik sincs nálam a top 10 legjobb könyvben, de nem rosszak.

2022. szept. 12. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
91%
Szerintem a fóbia egyfajta válaszreakció volt a nemzetieskedő divatra. A 2000-es évtized folyamán mind az irodalomban, mind a zenében eléggé elkezdték felkapni a különféle alkotókat, akiknek az erősen nemzeti érzelmű témákért cserébe még a kiművelt emberek is simán szemet hunytak a művészeti középszerűség (több ízben már-már giccsesség) felett. Az én iskolámban például pont fordított helyzet alakult ki, agyon volt sztárolva, a tanárok is teljesen odáig voltak érte, egy egész napot az emlékezetének szántak (ha jól emlékszem, születésének a századik évfordulója alkalmából).
2022. szept. 12. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
90%

Divatnak éppen nem divat. Ám ha valaki büntetlenül elmondhat róla pozitív véleményt, akkor úgy korrekt, ha mások meg negatív véleményt fogalmazhatnak meg, ha úgy tartja kedvük/ízlésük.

Én pl nem szeretem. Direkt csak úgy nem szoktam fikázni, de ha feljön a téma, ugyan úgy elmondom amit gondolok, mint mindenki más.

2022. szept. 12. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!