Miért nézik sokan semmibe a szórakoztató irodalmat?
Valaki magyarázza már meg, hogy miért kell már majdnem, hogy káros dolognak titulálni?
Bár az emberek nagyon kis része csinálja ezt, de akkor is beteges.
Ráadásul hallottam olyat is már, hogy valaki a drogokhoz hasonlította. Az ilyen emberek tisztában vannak a jelentésével annak amit mondanak? Szerintem biztos nem.
Utána pedig felhozzák, hogy olvass szépirodalmat, mert az annyira jó, de abból is csak azokat az unalmas és sokszor értelmetlen hülyeségeket sorolják, amik az iskolákban kötelező olvasmánynak számítanak.
A szépirodalom egyébként szerintem alapból sem ad semmi olvasási élményt. Általában unalmas és trágár, ráadásul az erőszak (akár nemi erőszak is) viszonylag gyakran előfordul benne.
Kérdem én, akkor miért kell a szórakoztató irodalmat támadni, ami tényleg egy szórakozást, kikapcsolódást nyújt, ami az olvasás lényege?
Amíg TUDOD, hogy vacak az általad olvasott könyv (ettől még szórakoztathat), addig nincs semmi gond (bár ha csak ilyesmikkel töltöd az idődet, akkor tényleg csinálhatnál más, értelmes dolgot is), de akkor már baj van, ha egyenrangúnak tartod az igazi szépirodalmi művekkel (ezekből rettentően kevés van: magyar szerzők nem tudtak szépirodalommal (regény, színdarab, vers) előállni (esszében talán sikerült 10-15 minőségit összehozni) az elmúlt 30 évben, de ez igaz az oroszokra, németekre, franciákra stb. Rengeteg külföldi kritikus, irodalomtörténész állítja, hogy tényleg meghalt az irodalom.
Egyébként mit értesz szórakoztató irodalom alatt? Mert például Lőrincz L. László állítása szerint szépirodalmat ír. Én meg azt állítom, hogy egyik nap Audrey Hepburn-, más napokon Lollobrigida-hasonmás vagyok. Csak a valóság nem ez...
Fantasy
Krimi
Kalandregény
Humoros
Romantikus
Sci-fi
Horror
Ezeket tartom a szórakoztató irodalomhoz tartozó könyveknek. Amik nem untatnak, nem filozofálgatni akarnak, hanem kikapcsolni. Bár én ezek közül is csak a fantasy könyveket olvasom el és abból is főleg a 2000 után íródottakat. Értelemszerűen ez az a műfaj, amiben írok is. Ezért azt kell, hogy mondjam, hogy ezeket a könyveket sokkal többre tartom, mint bármilyen szépirodalmi alkotást. Persze az nem baj, ha egy könyv tartalmaz valami rejtett jelentést, sőt én is ilyen fantasy regényeket írok.
Vereseknél viszont kimondottan csak azt szeretem, aminek mély jelentése is van.
Hát amiket olvasok krimiket mostanában az nem nagyon kapcsol ki, inkább felidegesít. Stranger thingsen kínkeservesen rágtam át magam, most a Joona Linna sorozatot olvasom, de alig történik benne valami, mindent olyan részletesen leír, kb semmit sem hagynak a fantáziámra és két történés között eltelik 150 oldal.
A verseknél én azt szeretem, aminek története van és tanulsága is, én is olyanokat írok.
Az, hogy nem rímmel és érteni se lehet, hogy mit ivott a megalkotója, azt nem nagyon szeretem olvasni. Pont mostanában találtam egy verses kötetet és ízelítőnek kiírtak egy verset a reklámjába... Elkezdtem olvasni a verset, aztán meg se vettem a könyvet. :D Borzalmas volt.
Te pedig miért nézed ennyire semmibe a szépirodalmat? :) Ennyi erővel... Nyilván ízlés kérdése.
Az olvasás lényege pedig mindenkinek más. Lehet, hogy számodra a kikapcsolódást jelenti, szórakozást, de ez is relatív, hogy kinek mi nyújtja ezt. Másnak lehet ilyen kikapcsolódás a szépirodalom is. Vagy talán nem is ezt keresi az olvasásban, hanem a világ megismerését, a tanulást, a komolyabb dolgokat.
Mások vagyunk.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!