Melyik Godzilla filmmel kell kezdeni?
A legelsők a japánok. Azok a régiek, de újak is vannak. Van belőlük egy rakás, és van minden, mint a karácsonyfán.
Akkor van az 1998-as amerikai Godzilla. Ehhez van egy animációs sorozat is Godzilla: The Series címmel. Itt kinézetileg nagyon más, mint az eredeti, sokan ezért is nem szeretik. Nekem személy szerint a kedvencem.
S van a többi amerikai film. A MonsterVerse-esek. Régi kinézet, amerikai feeling. Ide van bekeverve Kong meg a többiek is.
Bővebben a konkrét címeket itt a Filmography alatt megtalálod:
A MonsterVerse-ról meg itt olvashatsz bővebben:
Kezdheted a 2014-essel, mert az külön univerzum. Sztori szempontjából nem kapcsolódik semmi korábbihoz, külön világban játszódik.
Az 1998-as a sorozatával együtt is külön univerzumot alkot.
A japánokról nem tudok nyilatkozni.
A 3 Netflix-es animációs egész estés film kapcsolódik egymáshoz, s elévezhetők önmagukban is. 2017-2018-asok. A többi japánt nem láttam.
A netflixeseknél azt hogy elévezhetők önmagukban is, úgy értettem, hogy a 3 film egyben, minden más nélkül, mert egymás folytatásai.
Ezek így mehetnek egymás után:
2017 - Godzilla: Planet of the Monsters
2018 - Godzilla: City on the Edge of Battle
2018 - Godzilla: The Planet Eater
Vagy:
2014 - Godzilla
2017 - Kong: Skull Island (nincs benne Godzilla, de Kong majd feltűnik később)
2019 - Godzilla: King of the Monsters
2021 - Godzilla vs. Kong
2024 - Godzilla x Kong: The New Empire
Vagy:
1998 - Godzilla
1998 - Godzilla: The Series
Az eredeti 1954-essel. Nemcsak mert alapfilm, hanem mert a legtöbb későbbi film erre épül vagy erősen visszautal rá még akkor is, ha történetileg nem kötődnek hozzá.
Ez után több irányba mehetsz. Van a Showa széria, ami 1954-től 1975-ig tartott. Utána a Heisei filmek 1984-től 1995-ig, amik szintén az eredeti filmet követik. Ezután készült a Millennium széria 1999-től 2004-ig, amik kettő kivételével már nem kötődnek egymáshoz, de szintén visszautalnak a korábbi filmekre. Ezek a klasszikus filmek, amik a sorozat magját alkotják. Magyarul ne is próbáld keresni őket, nem jelentek meg, csak az 1974-es Godzilla a Mechagodzilla ellen, de annak a szinkronja tele van hibákkal. Angol felirattal kell nézni őket.
Sok rajongó azt vallja, hogy az eredeti film kivételével a Showa széria kihagyható, mert egyre bugyutábbak és gyerekesebbek lettek. Általában azt javasolják az újoncoknak, hogy a Heisei sorozattal érdemes folytatni, mert azok modernebben és komolyabbak. Ez szerintem nem igaz, mert a Heisei széria minősége is hatalmasat zuhan a második része után.
A Showa korszak filmjei ugyanolyan fontosok, a legtöbb rajongó és filmkészítő ezeken nőtt fel, ezek tették a Godzilla filmeket maradandóvá és ezekben alakultak ki a sorozat hagyományai. Főleg a 60-as évek első felében készült részek a lényegesek, de laza családi szórakoztatófilmeknek kell őket tekinteni, nem katasztrófafilmeknek. A Heisei és a Millennium filmek zöme is ezekből merített ihletet.
1998-ban készült egy amerikai feldolgozás, aminek szinte semmi köze a hagyományos Godzillához, mert a rendezője csak az eredeti filmet szerette, de a többit gyűlölte. A rajongók mélységesen rühellik ezt a filmet és nem szívesen beszélnek róla, legfeljebb csak gúnyolódnak rajta. Ha jót akarsz magadnak, Godzilla rajongók társaságában soha ne említsd a '98-as filmet. Még a készítői és a gyártó stúdiója is szégyellik. Két folytatása lett volna, ha az első rész nem lett volna egy bukás. Volt viszont egy rajzfilmsorozat folytatása, ami közkedvelt a rajongók közt, mivel ezt egy másik stúdió készítette.
2014-ben indult a mostani amerikai MonsterVerse széria, ami talán a legkönnyebben befogadható egy új néző számára, de sok utalás van benne a régebbi filmekre, amiket főleg az idősebb rajongóknak szántak. Ezek amerikai látványfilmek, nincs bennük annyi mélyebb üzenet és kísérletező szándék, mint a japán filmekben. Godzilla eredetét is teljesen átértelmezték és összevonták a King Kong univerzummal. A klasszikus Showa kori filmek modern változataként kell rájuk gondolni. A MonsterVerse most is készül, jövőre jön ki a legújabb rész, idén pedig a Monarch: Legacy of Monsters című sorozat, ami a filmeket összekötő háttértörténettel foglalkozik.
2016-tól a Godzilla filmek Reiwa korszaka indult, amiben egyszerre készülnek filmek és animációs sorozatok. Ezek már nem az 1954-es filmre épülnek, hanem szintén új eredetet adnak Godzillának. A 2016-os Shin Godzilla a legfontosabb, ez meghatározta az összes azóta készült japán Godzilla alkotást és önmagában is egy nagyon lényeges film. Különálló, nem kell hozzá más filmet megnézni, de erősen az 50-es és 60-as évekbeli Godzilla filmek és egyéb japán fantasy sorozatok stílusát idézi. Ma már Japánban ez számít a "fő" Godzilla filmnek. Magyar szinkronja nincs.
2017 és '18-ban a Polygon Pictures animációs filmtrilógiája jött ki. Ezek inkább elvont filozófiai scifi filmek, semmint Godzilla filmek és a rajongók nagy része szerint még az 1998-as filmnél is rosszabbak. Egyszer nézhetők, de teljesen jelentéktelenek és tudtommal ezeknek sincs magyar változatuk.
2021-ben készült a Godzilla: Singular Point animációs sorozat. Szintén nagyon elvont, metafizikai témákkal foglalkozó scifi és sok elemet átvesz a Shin Godzillából, de a cselekménye egyedülálló. Magyar felirat készült hozzá a Netflixen.
Idén novemberben jön ki az új japán film Godzilla Minus One címmel. Decemberben lesz a nemzetközi kiadás, de kétlem, hogy hazánkba eljut. Ez sem kapcsolódik a többi filmhez, az 1940-es években játszódik és a világháború utáni politikai és gazdasági káosszal foglalkozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!