Az 1992-1995-ös Batman: The animated seriesnek miért ilyen magas az értékelése imdb-n?
Talán mert nemcsak nosztalgiából szeretik az emberek, hanem mert felnőtt fejjel is megállja a helyét.
Nem feltétlenül mélyfilozófiára kell gondolni, de vannak benne olyan témák, amiket az ember felnőttként sokkal jobban felfog, mint gyerekként, amikor inkább csak a csihi-puhi érdekli, pl. a sorozathoz kitalált Harley Quinn és Joker kapcsolata a bántalmazó párkapcsolatokat dolgozza fel vagy a Clayface duplaepizód görög tragédiája a sztárkultusz kritikája is egyben stb... Emellett érdemes megemlíteni ahogy a sorozat Batman ellenségeit kezeli: nem velejéig gonosz szörnyetegeknek ábrázolja őket (persze akad néhány kivétel), hanem tragikus figuráknak, akik jó emberekként indultak és a körülmények sodorták őket a bűnözés felé és akiknek a motivációival néha még azonosulni is lehet, így jóval kevésbé tűnnek sima rajzfilmszereplőknek, sokkal inkább hús-vér alakoknak. Ugyanígy a főhőseink, Batman, Robin, Batgirl sem idealizált tökéletes alakok, nekik is bemutatják személyiségük negatív oldalát is.
És említsük meg a sorozat kiegészítő filmjét, A rém álarcát is, ami rajzfilmhez képest egészen döbbenetes módon tárja elénk Bruce Wayne igazi tragédiáját, vagyis hogy muszáj Batmannek lennie, mert ha boldognak érezné magát és otthagyná a bűnüldözést, úgy érezné, hogy azzal elárulná a szülei emlékét. Ez persze nem ilyen kidolgozott formában, de a sorozat bizonyos epizódjaiban is előkerül.
Pozitívum az is, hogy a sorozat legtöbb epizódja hála az égnek nem az akciókra helyezi a hangsúlyt, hanem a nyomozói munkára, ez ugyanis egy olyan aspektusa Batmannek, ami az élőszereplős feldolgozásokban valamiért mindig elsikkadt, holott a DC univerzum szerint a "világ legnagyobb detektívjéről" beszélünk.
Mindenképpen meg kell említeni a sorozat látványvilágát és atmoszféráját is, ami mai napig fantasztikus. A film noir, az art deco, a gótika és az expresszionizmus összeolvadásából keletkezett dark deco stílus teljesen egyedi esztétikát adott akkoriban a sorozatnak a többi animációs sorozattal összehasonlítva és igazából ma sincs sok animációs széria ami vetekedhetne vele ilyen téren, talán egyes animék, de azért azok egy másik világ.
Igazából a #1-es tökéletesen leírt az okokat.
Nagyon jól adaptálja az alapanyagát és egyáltalán nem nézi le a gyerek nézőit, így minden korosztály számára élvezhető. Egy minőségi sorozat, és nálam például a nosztalgia nem játszik, mert 18 évesen néztem végig először és most vagyok 22.
Félreértés ne essék, nem arra céloztam a kérdésemmel, hogy a nosztalgián kívül semmi jó nincs benne, pusztán csak ki akartam zárni ezt a tényezőt, hogy ez ne legyen érv. Ennyi.
Köszönöm a hosszú választ. Bár egyetérteni jem tudok bizonyos dolgokkal, de örülök, hogy kifejtetted a véleményed.
No problem. :)
Egyébként ahogy #2-esnél, úgy nálam sem nagyon játszik a nosztalgia, mivel én is kamaszkoromban láttam először és én is Z generációs vagyok, szóval nem volt az olyan régen.
Egyébként azt se felejtsük el, hogy az IMDb főleg az amerikai közösség ízlését tükrözi, és ott sokkal nagyobb hagyománya van a képregényeknek, mint nálunk, a TAS meg talán a legképregényhűbb adaptációja Batmannek, szóval szerintem valamilyen szinten ez is közrejátszhat a kiemelkedően magas helyezésében.
Ez igaz, de túlnyomó többségben azért az imdb visszaadja a valóságot. Több 10.000 vagy 100.000 ember ritkán téved nagyot. Persze én sem mindig értek egyet az ottani értékeléssel, de pont azért, mert szubjektív.
De például az első részek valamelyikénél elég vicces volt, amikor ilyen piros-fehér karácsonyi nyalókát tett a szájába Joker a túszoknak és amikor kivette a szájukból, akkor ordibáltak, amikor visszatette, akkor meg csak dünnyögtek. Mintha nem lehetne simán csak kiköpni. :D
Nekem felemás érzésem van ezzel a sorozattal kapcsolatban, egyszerre érzem azt, hogy kifejezetten gyerekeknek szánták, de közben mégis felnőttes bizonyos tekintetben, amit ki is fejtettél.
Fent már remekül kifejtették a lényeget, én csak annyit tennék hozzá, hogy a sorozat a nyugati animáció történetében is mérföldkőnek számít. Amerikában az 50-es évektől a 80-as évekig tartják számon a rajzfilmgyártás "sötét korát" a pénzhiány és az igénytelen sorozatok tömkelege miatt, melyeket főleg csak gyerekek néztek. A legtöbb ekkor készült szuperhősös "akciósorozat" hihetetlenül bugyuta volt és a cenzorok miatt még akció sem volt igazán bennük. Számos rajzfilm kizárólag azért készült, hogy valamilyen terméket reklámozzon, az alkotóikból pedig áradt a cinizmus és a közönségük lenézése.
Próbáltak ezalatt is igényesebb, érettebb vagy legalább valamilyen szinten formabontó és kreatív fantasy-akció rajzfilmeket készíteni, de még ezek sem tudtak kiszabadulni a gyerekműsorok süllyesztőjéből és ma már inkább kultikus nosztalgiaműsorokként tekintenek rájuk (Jonny Quest, He-Man, Transformers, G.I. Joe, Thundercats, Az igazi szellemírtók, stb). A Batman előtt tehát kevés rajzfilmsorozat volt, ami tartalomban és kivitelezésben is ilyen magasra helyezte a lécet és ekkora hangsúlyt helyezett a komolyabb témákra, a jellemábrázolásokra, a folytatólagos cselekményekre, a művésziségre, a hangulatra, a rendezésre, illetve a sötét hangulat és a humor kiegyensúlyozására. Kitágította, hogy hogyan lehet elkészíteni egy széles közönségnek szóló, tévés költségvetéssel készült amerikai rajzfilmet. Persze így is voltak benne bugyutább, gyengébb részek, de hát ez mindennél így van. Vannak részek, amik direkt bizarrok és röhejesek, és vannak, amiket csak a vezetőség erőltetett az alkotókra. És ez alapozta meg a teljes DCAU-t, azaz a DC képregények animációs univerzumát, ahová számos másik remek sorozat tartozott.
A sorozat érdemei tehát túlmutatnak önmagán és kihatottak a teljes amerikai animációs szakmára. Azért hangsúlyozom, hogy "amerikai" meg "nyugati", mert Japánban például már jóval korábban készítettek érettebb közönségnek szóló animációs sorozatokat. De a nyugati féltekén a Batman irtózatos horderejű alkotás volt, mert felsorakozhattak mögé azok, akik komolyan vehető és igényesebb rajzfilmeket követeltek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!