Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Pszichésen megterhelő, ha valaki titkolja a homoszexualitást?
Homofób szülővel élek együtt, költözni nem tudok, így mindent rejtegetni kell előle. Telefont állandóan némítani a Grindr miatt, találkozni csak akkor tudok bárkivel, ha nincs otthon, időnként mutatok neki nőket, mintha azt keresnék stb.
Már két éve nem vagyok jól: gyomorfájás, hányinger, éjszakai felébredés rosszullétre. Voltam többféle orvosnál vizsgálaton, mind azt mondták, hogy fizikailag egészséges vagyok. Ezeket a tüneteket okozhatja a titkolózás miatti stressz?
Igen, lehet pszichésen megterhelő, ha valaki titkolja a homoszexualitását. Persze a pszichológiában mindig ott vannak az egyéni különbségek, vagyis nem ugyanúgy érintenek mindenkit a különböző dolgok, és nem ugyanazt váltják ki mindenkiből, számos tényező modulálja ezt, mindenesetre kétségtelen: lehet pszichésen megterhelő.
Az állandó titkolózás és az önazonosság elfojtása (még ha csak bizonyos [többé-kevésbé fontosnak tartott] személyek előtt is), azaz a belső valóságunk és a külvilág felé mutatott kép közötti ellentmondás folyamatos belső feszültséghez és stresszhez vezethet, mivel így folyamatosan küzdünk azzal, hogy összehangoljuk belső érzéseinket és a külvilág elvárásait (ami persze egy szintig természetes is lehet, de a folyamatos titkolózással az előbbit igyekszünk teljesen elrejteni, utóbbinak pedig túlzottan megfelelni). Ez szociális izolációhoz is vezethet, ami meg a magányosság érzését is erősítheti, mindez pedig depressziót és szorongást eredményezhet.
Az állandó félelem a lelepleződéstől, ill. az attól való félelem, hogy mások elutasíthatnak vagy megbélyegzhetnek, pláne magas szintű szorongást okozhat. Ez az állandó szorongás könnyen kimerítheti az erőforrásainkat, és megnehezítheti a mindennapi életvitelt.
A folyamatos stressz és szorongás pedig bizonyítottan vezethet fizikai tünetekhez is, mint például álmatlanság, fejfájás, gyomorproblémák és egyéb stressz okozta betegségek. Az érzelmi kimerültség és a krónikus stressz pedig hosszú távon komolyabb mentális zavarokhoz (pl. klinikai depresszió) vezethet.
Remélem, azért van olyan, akivel tudsz beszélni a megéléseidről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!