Kezdőoldal » Szexualitás » Fogamzásgátlás » Merjek-e fogamzásgátlót...

Figyelem! A Szexualitás kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Merjek-e fogamzásgátlót íratni? Annyi rosszat olvastam róla

Figyelt kérdés
Alakul valami egy pasival, ugy néz ki tartós kapcsolat lesz, azért szeretnék gyógyszert iratni, hogy ha oda kerülünk hogy megtörténik az első szex, ne azon parázzak hogy jajj nehogy kiszakadjon a gumi ..tabletta mellé még persze óvszerrel is védekeznénk. De olyan extrém eseteket olvasni..hogy hiába alacsony hormontartalmú a fogamzásgátló, akkor is veszélyes..hogy valaki szedte egy hónapig és tele lett a teste vérrögökkel..hogy valaki elájult tőle..már el is ment a kedvem az egésztől..főleg hogy kizárólag csak fogamzásgátlásra lenne, mivel hogy a menzeszem nagyjából rendszeres, nem túl fájdalmas, nincsenek pattanásaim..a hormonháztartásom is rendbe van, ez a gyógyszer nagyon felbojgatná? libidó csökkenés, depresszió,ilyenek...szerintetek egyáltalán egy nem rendszeresen étkező, kis súlyú (47kg) lánynak egyáltalán felírják? 21éves vagyok egyébként...annyira aggódom...ha 1 hónap alatt tönkreteszi a hormonháztartásom a gyógyszer, akkor ha abbahagyom gondolom akkor se jönnék belőle hamar helyre...aggódom..
2015. szept. 23. 10:46
 1/9 Sunshinedoll ***** válasza:
37%
Ha dohányzol, akkor valóban nagyobb esélyed lehet trombózisra, de alapvetően egy jól megválasztott fogamzásgátlótól nem fogsz elájulni vagy akármi. Egy jó fogamzásgátló nem felbolygatja a hormonháztartásod, hanem pont, hogy szépen rendszerezi és normálissá teszi, regulázza. Menj el egy nőgyógyászhoz, mondd el neki az aggodalmaidat, és ő majd mindenre válaszol, kivizsgálás után pedig felírja neked a legjobb gyógyszert.
2015. szept. 23. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nem dohányzom :)
2015. szept. 23. 10:50
 3/9 anonim ***** válasza:
Így ne, ha már komoly a kapcsolat és rendszeres szex van akkor esetleg. Akkor is csak ha zavaró a gumi és nincs más megoldás. Mellette felesleges még a szervezeted is károsítani. Pl ha nem bízol a gumiban akkor lehet mellé krémet vagy kúpot is használni, úgy már tuti a védelem.
2015. szept. 23. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Gumi mellé elég kevés krémet lehet használni, mert tönkreteszi!


Tényleg akkor érdemes fogamzásgátlót használni, ha van párod.

2015. szept. 23. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Aki mer,az nyer :)
2015. szept. 23. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Spermicidet lehet használni óvszerrel, más krémnek nem is lenne értelme.


A tabletta nem rendszrrez semmit. Felülírja, kikapcsolja a meglévő rendszert.

Nem lehet előre megjósolni hogy nálad hogy fog hatni. Csak azt lehet megállapítani bizonyos vizsgálatokkal ((májfunkció, APC rezisztencia trombózishajlamra) hogy egyáltalán szedheted-e.

2015. szept. 23. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
41%
Én is rettenetesen tartottam tőle, meg annyi borzalmat olvastam. De már lassan egy éve használom, nem híztam, nem vérrögösödött semmim, a libidóm, nos a cicimmel egyetemben nőtt egy kicsit :D De szerintem ez nem problémaként értendő. A mensesemhez pedig órát lehetne igazítani. Annyi, hogy az 1. hónapban többször feszült (mint amikor meg fog jönni) a cicim. Remélem segítettem! 20/L
2015. szept. 23. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
0%
Nyugodtan szedd, csak gondolj bele, hogy a leírtakon kívül minden más rossz dolog a nem szedése miatt létezik...
2015. szept. 23. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Ezt csak te döntheted el! Neked kell mérlegelni, hogy számodra mi a legjobb választás. Nyilván az, akinek tökéletes bevált a tabletta, az másnak is ajánlani fogja, hiszen a hátrányait nem érezte. Viszont akinek komoly baja lett tőle, az azt fogja mondani, hogy eszedbe se jusson inkább.


Összeszedtem neked az előnyeit és a hátrányait, ezek alapján gondold végig a dolgot, mérlegelj és dönts:)


Pozitív hatásai:

- Kiszámíthatóvá teszi a vérzést Itt azért fontos megemlíteni, hogy NEM rendszerezi a menzeszt. Azért lesz rendszeres a vérzés, mert a saját ciklust kikapcsolja, és helyette bizonyos időközönként megvonásos vérzést okoz az, hogy nem veszed be, és emiatt lecsökken a hormonszint, amit addig a tabival tartottál fenn. Ha tovább szeded, akkor később vérzel, ha kevesebb ideig szeded, akkor előbb vérzel. Tehát egy mű ciklust generál, nem a tiédet rendszerezi!

- Általában enyhíti a vérzést és a görcsöket. Ennek az az oka, hogy mivel a ciklust kikapcsolja, a méhnyálkahártya sem vastagodik meg olyan mértékben, mint egy normál ciklus során. Így kevesebb is tud leválni, kevesebb vérzést okozva ezzel.

- Esetenként jó hatással van a bőrre. Enyhíti a zsírosodást, eltünteti a pattanásokat. Ez főleg azokra igaz, amelyek antiandrogén progeszteronszármazékot tartalmaznak. A hátrány viszont, hogy sok esetben az abbahagyás után még fokozottabban jelentkeznek ezek a problémák, mint a szedés előtt. Sőt, olyan is van, aki nem pattanásos, aztán mikor abbahagyja, tele lesz ragyával a feje.

- Bizonyos daganatok ritkábban fordulnak elő tablettaszedés mellett.

- Bizonyos betegségekben jó hatású (pl. endometriózisban).


Hátrányai:

- Mellékhatások. A betegtájékoztatóban elég hosszan sorolják. Nyilván vannak nagyon ritkák, de vannak olyanok, amelyek nagyon gyakoriak, és igen csak meg tudják keseríteni az ember életét. Pl. libidócsökkenés, hüvelyszárazság (mi értelme ugye szedni, ha az embernek nincs kedve szexelni?), gyakori hüvelyi fertőzések, migrén, súlygyarapodás, akár depresszióig fokozódó hangulatromlás/hangulatingadozás.

- Mivel alapvetően a tabletta úgy működik, hogy kikapcsolja a nő élettani működését, a peteérést és a ciklust, azért sejthető, hogy ez nem veszélytelen. A nők többségének az abbahagyás után azonnal, vagy pár hónapon belül rendeződik a ciklusa, visszatér az ovulációja és ezzel a termékenysége. De sajnos előfordul (gyógyszertan tankönyv szerint 2%-ban), hogy tartósan anovuláció (ovuláció-hiány) alakul ki. Ami mondjuk igen kellemetlen, ha az ember babát szeretne. Ugyanis ovuláció nélkül igen csak nehéz teherbe esni...Ez nem azt jelenti, hogy örökre meddő marad az ember, mert azért ált. gyógyszerekkel elő lehet segíteni, de azért na...

- Szövődmények. Manapság nagy port kavart az, hogy bizonyos szerek mellett meghaltak trombózis miatt. Sajnos minden kombinált tabletta növeli a trombózis kialakulásának az esélyét. A trombózisban (ill. embóliában) meg bizony meg lehet halni. Főleg akkor fokozott a kockázat, ha idős nő szedi, dohányzik mellette vki, vagy alapból van genetikai hajlama a trombózisra. De sajnos még ilyen kockázati tényezők nélkül is előfordul.

Ezen kívül okozhat májproblémákat (jó, vagy akár rosszindulatú daganatot), epekövességet, és bizonyos daganatok kockázatát fokozza.


Nyilván valakinek tökéletesen beválik, valakinek meg nagyon nem.

Mérlegelni kell, aztán dönteni, hogy vállalod-e a kockázatot vagy sem.


A környezetemben is van példa mindenre.

Van, aki évekig szedte mindenféle probléma és mellékhatás nélkül, abbahagyás után pedig azonnal teherbe esett. De sajnos van olyan is, aki a mellékhatások miatt kénytelen volt abbahagyni (pl. durva mértékű libidócsökkenés miatt), és olyan is, akinek a korábban tökéletesen rendszeres ciklusa teljesen felborult az abbahagyás után, és hónapok-évek alatt sem állt teljesen helyre.



Az előző válaszokhoz kapcsolódóan szeretnék néhány megjegyzést tenni még.


1. "Egy jó fogamzásgátló nem felbolygatja a hormonháztartásod, hanem pont, hogy szépen rendszerezi és normálissá teszi, regulázza"

Ez elég érdekes megfogalmazás, részben igaz is talán, de részben nagyon nem.

A fogamzásgátló tabletta úgy működik, hogy legátolja a nő természetes, élettani ciklusát. Nem történik peteérés és ovuláció, így nem jöhet létre terhesség sem. Emellett vannak egyéb hatásai is, amik gátolják a terhesség létrejöttét, de ez a fő hatása.

A vérzés csupán azért jelentkezik rendszeresen, mert a nő normális esetben rendszeresen szedi a tablettát, így rendszeres történik annak megvonása is, amire a szervezet vérzéssel reagál.

Tehát nem a saját hormonrendszert fogja "megregulázni", hanem mintegy felülírja a rendszert.


2. A gyakorin terjengő tévhittel ellentétben egy orvos még vizsgálat alapján sem tudja megmondani, hogy neked személy szerint melyik tabletta fog beválni.

Ki tud kérdezni a ciklusodról, a ciklusod alatti tüneteidről, panaszaidról, ami alapján be tudja saccolni, hogy talán milyen típusú tabit érdemes adnia, de semmiféle garancia nincs arra, hogy az mellett nem lesz mellékhatás. A vérvételt (ami egyébként nem kötelező, de az orvosok jó része azért el szokott küldeni szedés előtt egy rutin laborra) is csak arra alkalmas, hogy a komolyabb problémákat, amik mellett semmilyen tabletta nem szedhető, kiszűrje (pl. nagyon rossz májfunkció).


Ami viszont nagyon fontos lenne, és tapasztalataim szerint nagyon sok orvos elhanyagolja, az az alapos anamnézisfelvétel. Rengeteg olyan betegség/állapot van, ami mellett nem, vagy csak fokozott óvatossággal szedhető fogamzásgátló. Ilyen pl. a nők körében igen gyakori migrén is, vagy számos autoimmun betegség.

Arról is ki kellene kérdezni, hogy volt-e a családban trombózis vagy stroke, mivel ha genetikai hajlamod van ilyen betegségekre, a tabletta jelentősen növeli a kockázatot.


Az óvszeres védekezéshez pedig annyit tennék hozzá, hogy lassan 10 éve használom rendszeresen és bizony soha, egyetlen egyszer sem történt semmiféle baleset, nem szakadt ki, értelem szerűen terhes sem lettem.

Plusz előnye, hogy ha kiszakad, akkor látod, míg a tablettánál nem igazán veszed észre, ha valami miatt veszít a hatékonyságából.


Az pedig, hogy alacsony a testtömeged és nem étkezel rendszeresen, nem ellenjavallata a tablettaszedésnek.

2015. szept. 23. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!