Csak engem irritál rettenetesen, hogy a divatmániás fruskák évekig fújogtak a fura, alter/indie/vintage stílusú ruhákra, de most, hogy divatba jött, mindenki ilyen göncökben parádézik?
A fast fashion üzletek tele vannak mindenféle színű kötött pulóverekkel, kockás mini szoknyákkal, olyan crop topokkal és spagetti pántos mini ruhákkal, bagett táskákkal, érdekes formájú vagy láncos ékszerekkel, amiket a ‘90-es, kétezres évek gimis filmeiben viseltek.
Minden kiscsajon olyan gyöngy ékszerek virítanak, amiket ovis gyerekek fűznek. Kicsit olyan a jelenlegi divat, mintha hirtelen mindenki vintage üzletekbe járkálna.
Nem mellesleg ezt az új hullámot már el is keresztelték “Gen Z” stílusnak, holott ez pont nem ezen korosztály divatja. Csupán azért öltözik most így minden tinike, mert felhypeoltatták különböző celebekkel, így hirtelen menő lett a ‘90-es, 2000-res évek eleji “y2K” trend.
Csak hogy pont ez a mag volt az (a generációm), akik 2016-ban Kylie Jennerként, 2018-ban Ariana Grandeként, 2020-ban Billie Eilishként pózoltak. Szóval nem tartom logikusnak, hogy most erre az egészre ráhúzzák a “Gen Z trend” címkét.
Tudom, hogy most van pár futtatott celeb, mint Olivia Rodrigo, vagy a még újabb Gayle, akiket szándékosan öltöztetnek ilyen vintage/alter/indie stílusba. Ezt abból a szempontból pozitívnak látom, hogy megmutatják a fiataloknak, hogy “furcsának” titulált, turis vagy régi cuccokból is lehet nagyon vagány szetteket összeállítani.
Már általános iskolában és gimiben is volt egy csomó cuccom vintage boltokból. Az osztálytársnőim ki is néztek miatta, hogy “furi” és “nagymamás” vagyok.
Az én stílusom mindig is kicsit retrós volt, nem érdekelt a divat, csak azt szerettem volna, hogy az öltözködésem tényleg a személyiségemet tükrözze. Ez nem változott azóta sem, szeretem a különleges, régi korok, korszakok inspirálta ruhákat és kiegészítőket.
Erre mindez divatba jön, és azon kapom magam, hogy már majdhogynem “tucat divatmajom” kinézetem van, miközben én eddig is ezt a stílust szerettem.
Én is átérzem. Hiába mások dolga, valahol nagyon ellentmondásos az egész. Elvégre akik eleve önazonosságot találtak benne korábban, azoknak többet jelent mindez, viszont a legtöbb csaj valóban csak a visszatérés hulláma miatt erőlteti magára ezeket a cuccokat. Mindez nem volna probléma, csak a hátulütője már azért érződik pl akkor, amikor valaki kifejezetten egy ilyen ember társaságára vágyik, de az alteres stílusú egyének közt 10-ből max 2 olyan embert talál, akiknek személyisége és érdeklődése, jelleme is azonos szinten mozog ezzel az egésszel.
Egyszóval valamelyest elveszett/veszik a valós értéke ennek a vonalnak + a jelentése is. A lényegéhez még hozzátartozik, hogy valahol egyfajta hangulata is van/lenne az irányzatnak, amit átad kicsit a megjelenéssel, de mostmár ebből is egy tömeges kifejezés lett; ami a "vájbolás"-vibe szót illeti. Ebbe csak az a gáz, hogy nagyon nem a nosztalgikus része jön át pl ennek se, hanem a közösségi média, ill. tiktok és insta pörgetésének eredménye.
Nyilván nem lehet minden ember teljes mértékben egyedi, önállóan kialakított stílusjegyekkel, de azért jelentősen feltűnő az, hogy ezzel veszít kicsit a korábbi eszmei értékéből ez az irányzat is.
Én is így veszem észre.
Hiába vannak még mindig extra divatbemutatók, ahol a szakértők próbálják megjósolni, milyen színeket és fazonokat viselnek majd az adott idényben, de hosszú távon úgy is az fog győzni, ami az Instán, TikTokon, Pinteresten leggyakrabban szembejön a fiatalokkal, illetve amit az év 3 legfuttatottabb celebje visel fotókon és videoklipekben. A fast fashion üzletek kínálata pedig legnagyobb részt pont az Instát, TikTokot, YouTube-ot pörgető tiniket és fiatal, huszonéves felnőtteket célozza meg.
De az számomra érthetetlen, hogy 2-6 éve a beauty vlogger majmócák még a “legundorítóbb ruhadarabként” konferálták fel a trapéz nadrágokat, a midi szoknyákat, vagy bármit, ami nem fehér-fekete-szürke-drapp-púderrózsaszín.
Most pedig azzal heccelik a népet, hogy “márpedig mindig is imádták a trapéz farmereket” és a többi dolgot.
Én nem fújom fel ezt. Trendek mindig lesznek, és mindig meríteni fognak egyes szubkultúrák stíluselemeiből is. Pár éve a bandás pólók meg az acélbetkósra hajazó bakancsok mentek, most akkor ez. Majd lecseng.
Amúgy nincs instám, de mikor még tiniként én is bele voltam b.zulva az öltözködésbe, és nézegettem a lookbook-ot, már akkor nagyon mentek a vintage szettek, csomó csaj öltözött a saját öreganyjának, ez volt mondjuk 10 éve.
Szerintem jó, hogy most kb minden divatos, lehetek egyik nap rocker full feketében, a másik nap még Barbie girl csillogó cuccokban. A tiniknek elhiszem, hogy szar, mert nem annyira lehet különcködni, meg nehéz így besorolniuk magukat különböző gangekbe.
Utolsó!
Pont hogy nem nehéz besorolniuk magukat különböző "gangekbe" annyi felé van, lehet választani.
Tavaly még mindenki "basic", "vsco", "egirl/eboy", "aesthetic" stílusú akart lenni, ugyan még most is van aki így öltözködik, azért már sokkal több elterjedt stílus van. Pl. az alter stílusok, retro, rock, punk, grunge, még olyan is van hogy "fairygrunge" és még sorolhatnám mert rengeteg van. Szerintem nem jó hogy ennyire elterjedt minden, mert a tinik nem azért képviselik ezeket a stílusokat mert úgy érzik hogy így önmaguk, hanem amiatt hogy divat lett. Van egy barátnőm aki tavalyelőtt még "vsco" girl volt, azután "egirl" és most érdekes módon alter lány lett. Kérdeztem is tőle hogy hogyhogy stílust váltott.. azt mondta ő mindig követi a divatot, és igen. 13 éves kora óta követi a divatot. Akkor még a "basic" volt a menő, ő az volt. És így lett "basic" girlből alter girl.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!