Jogosan érzem magam rosszul az anyagi különbségek miatt? 20/L
Külföldön járok egyetemre, egy elég neves, elit szakra. Már gimi alatt is állandóan kisebbségi érzésem volt, mert mindenkinek jobban ment (budai gimibe jártam, gazdag gyerekek közé). Ott még elvoltam, mert az én családom csak kicsit élt rosszabbul a többségnél. Viszont egy Nyugat-Európai egyetemen már annyira égető a különbség, hogy be se tudom hozni, nem tudom tetteni, hogy közéjük tartozom.
Kezdjük ott, hogy mindenki kizárólag márkás, kiválogatott ruhákban jár, minőségi kiegészítőkkel. Az egész baráti társaságomban egyedül nekem nincs Iphoneom, Macbookom, vezeték nélküli fülhallgatóm, többféle márkás cipőm. Ami drágább cuccom van is, mind régi, évek óta hordom, és emiatt sokszor érzem azt, hogy az egész kinézetem slampos. Szerencsére sok önbizalmam van, relatív jó adottságokkal rendelkezem, így emiatt nem annyira érzem magam rosszul, inkább csak zavar, ha együtt megyek el velük valahova, mit gondolhatnak így ránézésre, hogy befogadtak a barátaim valami csóró magyart.
Ami viszont nagyobb gondot okoz rendszeresen, hogy nem tudok magamnak bizonyos programokat megengedni. Napra kiszámolva élek abból a pénzből, amit a szüleim küldenek, illetve amit megkeresek diákmunkával a suli mellett, így nekem nem fér bele hogy random elverjek 40-50, vagy akár 10-20 eurót. Borzasztó rosszul esik, amikor az 5 fős baráti körömből 4-en el akarnak menni valahova, és csak én nem tudom kifizetni. Ilyenkor rögtön felajánlják, hogy ők kifizetik nekem, de ez nyilván nem lehet rendszer. Azt viszont nem akarom, hogy hiába erősködnek, hogy akkor ők sem mennek, mert nem akarom ezzel a hangulatot lehúzni.
Akárhova megyek, ezzel szembesülök, hogy gátlások, anyagi problémák nélkül élnek a szaktársaim (meg persze más szakon tanulók, vagy csak a sima városi lakosság is). Nekem egy kávéra beülni is sokszor probléma, ők meg simán rendelik egymás után a fogásokat éttermekben. Nem is az önérzetemet sérti, nem érzem magam ettől kevesebbnek, de végül is ők lesznek azok az emberek, akikkel még egy darabig össze lesz kötve a jövőm. Félek, úgy maradok meg a fejükben, hogy sosem volt pénzem, és ha majd lesz egy nagyobb egyetemi program, bál stb, akkor oda automatikusan nem fognak hívni. Illetve bárki bármit mond, igenis ad az embernek egyfajta alap hírnevet, tiszteletet, ha nem kell az ilyesmin stresszelnie, koncentrálhat 100%osan a tanulásra, karrierre. Főleg azért bosszant, mert így is elnyertem egyfajta ismertséget a szakon, mert az egyik legjobb tanuló vagyok, minden vizsga előtt több embert korrepetáltam, a baráti körben is hozzám fordulnak segítségért.
Van bárkinek tippje, hogyan tudok ezen enyhíteni? A pénzt ennél jobban már nem tudom beosztani, minimálisan költök szórakozásra, bulikra, legtöbbször a kinti legjobb barátnőm hív meg. Viszont a kötelező tételekre muszáj költenem, nyilván a lakbérbe beszállok Anyuméknak, kaját veszek stb.
U.I.: Természetesen tisztában vagyok vele, hogy már az is hatalmas kiváltság, hogy külföldön tanulhatok, nagyon hálás vagyok érte, nem panaszkodom egyáltalán. Ez egy hosszútávú befektetés, hiszen diploma után sokkal többet fogok keresni, mint itthon tudnék. De mégis nehéz kibírni ezt a pár évet, főleg, hogy ha el is kezdek rendesen keresni, elsősorban a szüleimet szeretném majd támogatni, nem talmi dolgokat venni magamnak.
Jézus ereje. A Macet meg az iPhone-t hanyagold - ha azokkal kell dolgoznom, több okból is feláll tőlük a szőr a hátamon.
Egyébként pedig ne másokhoz igazítsd a külsőd, sőt az egyéniségedet, ha pedig emiatt lenéznek, akkor azok a népek olyanok is.
Mintha a magyar egyetemeken rossz lenne az oktatás.
Hogy külföldön jársz már sok embernek ez bicskanyitogató, tehát ne érezd magad kint lekicsinylően.
6!
Vedd ki a kezed a biliből.
Szerinted akinek diplomája van az egyből karriert fut be és dőlni fog a guba?
Ne vezesd már félre a kérdezőt.
A kérdésre meg annyit válaszolnék, hogy ne legyen kissebségi érzésed mert akinek a magyar egyetemek nem jók az ne sírjon.
Pedig nem jók a magyar egyetemek, sajnálom, hogy le kell rombolnom ezt a képet. Az orvosin kívül én jó tapasztalatot nem hallottam még értelmes ismerősömtől, csak azt, hogy minden professzor idős, csőlátású, a tananyag hibásan van számonkérve, az órák rendezetlenül vannak megtartva. Vizsga előtt pár nappal töltik fel az anyagot, már ha feltöltik rendesen. Hozzáteszem, rengeteg ismerősöm tanul itthon, több egyetemen, így szerintem reprezentatív képet kapok a magyar felsőoktatásról tőlük. Mindenki csak elvan, nagyon max egy-két óra tetszik nekik igazán, de be se járnak rendesen, nem motiválja őket semmi. Arról már nem is beszélnék, hogy az általam választott szakra itthon be se jutottam volna ingyenesre - már ha jelentkezek -, pedig 450+ pontot szereztem, kitűnő érettségivel, mielőtt jönnének a "bezzeg tanulni nem akarsz" károgók, tehát jelenleg külföldön kevesebb tandíjat fizetek, mint itthon fizetnék egy világ ranglistán több ezredik helyen lévő egyetemen.
Mellesleg egyáltalán nem "sírok", bőven jól érzem én magam kint, csupán tanácsot kértem az ilyen problémák áthidalására. Valóban bennem is az tartja a lelket, hogy majd befutok, de egyébként ha nem is, tanácsolom a nyugati minimálbérek feltérképezését az előző válaszolónak.:)
(Mellesleg, hogy a normális válaszokat lepontozzák, elmond mindent az itteni színvonalról.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!