Kezdőoldal » Szépség és divat » Bőr- és hajápolás » Tényleg akkor is kellene...

Tényleg akkor is kellene használni a fényvédőt ha egész nap nem mész ki a lakásból?

Figyelt kérdés

Nagyon sokáig nem tudtam hogy ennyire fontos a fényvédő, mivel soha nem napozok konkrétan évek óta nem is használtam…

Most olvasok olyan írásokat hogy a függönyön is átmegy az uv…

Nehezen hiszem el hogy sötét függöny mellett a lakásban fel kellene kenni a fenyvedot… nevetségesnek tűnik

Én itthonról dolgozom, amúgy szinte soha nem szoktam menni sehova, csak a boltba ami 5 percre van

Tényleg a sötét szobában is kellene a fényvédő?

Most vagyok 30, nagyon fehér a borom, de mivel kb 10 éve napoztam utoljára, és alig vagyok kint, azóta alig használtam fenyvedot…

Nincs rancom meg, nagyon sápadt hullafehér vagyok… ezt már elrontottam?



2022. szept. 28. 09:24
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
53%
#10-es vagyok: de ha sok a tudományos infó, akkor gondold végig józan paraszti ésszel: Nagyobb mennyiségű UV sugárzástól leégsz. Kisebb, de rendszeres UV-sugárzástól lebarnulsz. Hány emberről tudsz, aki a lakásban ülve égett le vagy barnult le? Na ugye. Az emberek nagy többsége tojik a fényvédelemre, maximum akkor kenik magukat, ha várhatóan sok időt lesz a tűző napon, és évente összejön nekik a leégés. Ők sokszor-sokszor több UV-sugárzást kapnak, mint te, de még nekik is csak a töredékük lesz bőrrákos idős korukra.
2022. szept. 28. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
33%

Egyébként azt, hogy az emberek körében éppen mi miatt divat pánikolni, érdemes jó adag szkepticizmussal kezelni.

Azt, hogy "orvos mondta", szintén érdemes bizonyos mennyiségű szkepticizmussal kezelni (nyilván persze nem annyival, mint a bulvármédiát). De egyrészt ők is képesek egymásnak ellentmondó állításokat közölni. Másrészt valamikor még maga az orvosszakma sem tekinthető túlzottan megbízhatónak. Én akkor lettem különösen óvatos, amikor 2012-ben a hivatalos napi D-vitamin ajánlást 200 egységről 2000-re (!) növelték. Tízszeresére! Ez nekem azt kommunikálta, hogy egyszerűen nem voltak képben. De előtte sem az ment, hogy "oké, nem annyira ismerjük, több kutatás szükséges", hanem az, hogy "alig szükséges kimenni a Napra, ami a kezedet éri, bőven elég ahhoz a 200 egységhez". Aztán elkészült a SOTE átfogó felmérése, és megdöbbentően sok emberről derült ki, hogy D-vitaminhiányos. Szóval pánik helyett tájékozódni.

2022. szept. 28. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 Miss Endzsi ***** válasza:
84%
Nem csak a rák ellen véd, hanem a korai ráncosodástól is.
2022. szept. 28. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
25%
Dehogy kell. A mértékletes napozás kifejezetten egészséges. Attól termelődik D-vitamin a bőrben
2022. szept. 28. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 A kérdező kommentje:

Most már azt is olvastam hogy a telefon és a laptop fénye is veszélyes meg öregit… 🤦🏻‍♀️

Akkor viszont tényleg végem lesz hamar mert egész nap arról dolgozom

2022. okt. 6. 21:39
 16/24 anonim ***** válasza:
Nem kell mindent bevenni, amit olvasol.
2022. okt. 7. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim válasza:

A a képernyőkből érkező kékfény elvileg tud szem környékén okozni egy kis pigmentációt SÖTÉTBŐRŰEKNÉL, de ez kb teljesen irreleváns. Nézz meg egy 40 éves informatikust és egy 40 éves kőművest és hasonlítsd össze őket.


Amúgy leírták már: ha konkrétan az ablakon át süt rád direktbe a napfény, akkor ér UVA sugárzás, tehát amennyiben ez nem valósul meg, akkor nem kell fényvédő a lakásban. Én inkább más szemszögből közelíteném meg: ha egész nap nem mész ki a lakásból, lehet, hogy a bőröd biztonságban van, de az is biztos, hogy más problémáid lesznek.


Nem akarok nagyon hosszú evolúcióbiológiai fejtegetésekbe menni, de ha fehér a bőröd (tehát európai vagy), akkor arra vagy kitalálva, hogy az idő nagyrészében egy erdőben legyél. Tehát a civilizált környezetben az emberek jó eséllyel több UV-t kapnak, mint amihez adaptálódva vannak. Másrészt viszont az sem véletlen, hogy neked fehér a bőröd, egy egyenlítő környéki embernek meg nem. Az UVB sugárzás kell az élethez, annyira ESSZENCIÁLIS, hogy az egyenlítőtől távol, árnyékos helyeken evolválódott emberek bőre fehér. Wow. :D A D-vitamin elsődleges forrása a napfény, és nem a táplálék.


Érdemes valami épeszű középutat találni, keress rá az UV indexre, menj ki a napra enyhébb UV idején (1-2, max 3), keress árnyékos helyeket, ha pedig nagyon sok napfénynek leszel kitéve, akkor védd véded azokat a területeket, amik kitettebbek ruházattal és/vagy fényvédő krémmel (ez főleg arc, nyak, kézfej, biciklin vádli vagy a térd környéke is tipikusan ilyen).

2022. okt. 9. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:

"Nem akarok nagyon hosszú evolúcióbiológiai fejtegetésekbe menni, de ha fehér a bőröd (tehát európai vagy), akkor arra vagy kitalálva, hogy az idő nagyrészében egy erdőben legyél. Tehát a civilizált környezetben az emberek jó eséllyel több UV-t kapnak, mint amihez adaptálódva vannak. "

Ez tévedés. A lombhullató erdők teljes lombozata csak májusra alakul ki, és alapból sem túl sűrű. Ha kint töltesz egy egész napot az erdőben, sokkal több UV-sugárzás ér, mint egy átlagos munkanapon (hacsak nem kint dolgozol).

Az európai ember azért fehéredett ki, mert az év nagy részében az UV-sugárzás elég csekély (alacsonyan van a Nap és gyakran borús az idő), és evolúciós szempontból sokkal nagyobb előny az, ha a sok D-vitaminnak köszönhetően erős és egészséges vagy fiatalon, mint amekkora hátrány, hogy az UV-től idős korodra ráncos lesz a bőröd és akár bőrrák is kialakul (tegyük hozzá, 50-60 évnél tovább nemigen éltek). Másrészt ott a barnulás képessége, régen sokkal több időt töltöttek kint az emberek, így fokozatosan hozzászokott a bőrük, és mire jött a nyár, már volt egy viszonylagos védelmük. Így is károsodik a bőr, de kevésbé, mint amikor végre eljutsz nyaralni, és hófehéren jól leégsz.

2022. okt. 9. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

"A D-vitamin elsődleges forrása a napfény, és nem a táplálék."

Egyébként bizonyos étrenddel lehet elsődleges forrás a táplálék is. Pont a sarkvidéki inuit őslakosok nem annyira világos bőrűek, náluk még nyáron is alacsonyan van a Nap és túl hűvös az idő a nekivetkőzéshez, viszont a szinte teljes egészében tengeri állatokon alapuló étrendjük elegendő D-vitamint biztosít.

2022. okt. 9. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim válasza:

Igen, tehát arról szól az egész életük, hogy kompenzálják, hogy nem optimális az élőhelyük az fiziológiájukhoz. Dél-Afrikában meg Ausztráliában is tudnak élni európai származású emberek és meg is lehet nézni a bőrrák prevalenciáját náluk.


Azért mondtam, hogy nem akarok belemenni, mert valóban más aspektusok vannak, pl egyenlítőtől való távolság, napos órák száma etc. Arra akartam utalni, hogy normál esetben több ÁRNYÁKNAK kéne lennie. Meg mondjuk egy jégkorszakot hogy élsz túl ha nem világos a bőröd? Amihez mellesleg már kell ruházat is és jó eséllyel elég sok időt mondjuk egy barlangban töltesz, szóval megint kevesebb UV ér, de mindegy.) Nyilván GYORSABBAN amortizálódnál civilizáció nélkül, csak azt mondom, hogy érdemes a dolgok biológiai hátterét is látni, mert az sem egy normális dolog, amikor falfehér emberek délben kifekszenek a Duna-partra, de az sem amikor valaki egy pincében bujkál.


Nekem mindegy, hogy ki mit csinál, én is védekezek az UV ellen, csak azt mondom, hogy 0-ra redukálni a napfényt az nem hangzik egy túl okos dolognak, de ha valakit nem zavar, hogy totál fos hangulata van vagy passzívan megágyaz autoimmun problémáknak akkor hajrá.

2022. okt. 9. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!