Mi a legideálisabb megoldás egy weboldal szélességének, esetleges oszlopszerkezetének a megválasztására?
Alapból egy ~1000px fix szélességű oldalban gondolkodom, balra igazítva.
Azonban figyelembe véve, hogy egyre nagyobb a monitorok felbontása, szeretném kihasználni a jobb oldalon esetlegesen még szabadon maradó széles sávot is.
Ide kevésbé fontos információkat tennék, de mindenképpen olyanokat, amik relevánsak a weboldal tartalmával.
Mi történik, ha alapból egy kétoszlopos balra igazított 1000px fix és +600px dinamikus oszloppal rendelkező oldalt készítek, és nem vizsgálom, hogy a látogató milyen monitorral nézi az oldalt?
(Laikusként azt feltételezem, hogy egyébként van rá mód, hogy megtudjam, milyen felbontású a látogató monitorja.)
Lehet-e ebben az esetben hátrányom a keresőrobotok munkáját, értékelését tekintve? Vagy más miatt?
Jobb lenne, ha vizsgálnám a látogató monitorjának felbontását, és ha az kevesebb, mint a számomra ideális, akkor nem íratnám ki a jobb oldali dinamikus oszlopot?
Számomra a túl széles weboldal azt jelenti, hogy a látogatónak oldalra is görgetnie kell.
Ami ugye nem praktikus, kényelmetlen és esetleg a türelmetlenebb látogatót azonnali elnavigálásra készteti. De ezen kívül van-e bármilyen más hátránya?
Van-e a fentebb leírtaknak bármilyen összefüggése a negatív területekre való hivatkozással?
> Alapból egy ~1000px fix szélességű oldalban gondolkodom, balra igazítva.
Célszerűbb középre igazítani. Elegánsabb. Ha valami háttérkép is társul hozzá, akkor szépen tud érvényesülni. Pl.: [link]
> Ide kevésbé fontos információkat tennék, de mindenképpen olyanokat, amik relevánsak a weboldal tartalmával.
Én kicsit furának tartom azt az elképzelést, hogy információt a monitor felbontása függvényében teszel láthatóvá vagy sem. Én gyanítom, hogy túlbonyolítod a dolgot.
> Laikusként azt feltételezem, hogy egyébként van rá mód, hogy megtudjam, milyen felbontású a látogató monitorja.
Javascripttel lekérdezhető, de ez nem szerencsés, pl. kikapcsolt javascript esetén.
> Számomra a túl széles weboldal azt jelenti, hogy a látogatónak oldalra is görgetnie kell.
Hosszabb szöveg esetén túl hosszúak a sorok. Mire a szem jobbról balra visszaér, elveszti, hogy melyik sorban tartott. Természetesen hasábokkal, egyebekkel kompenzálható a dolog.
* * * * *
A felhasználók a megszokottat részesítik előnyben. Márpedig megszokták az egységes kinézetet a böngészőablak ill. monitor felbontásától függetlenül. Ha munkahelyen megnéz egy oldalt, akkor elvárja, hogy otthon is úgy nézzen ki. Persze vannak elég érdekes megoldások, de igen zavaró tud lenni, ha az ember különböző helyekről néz egy ilyen oldalt, vagy el akarja magyarázni valakinek hogy valamit hol talál az oldalon. De itt egy elég összetett megoldás, érdemes megnézegetni:
(Méretezd át az oldalt, és látni fogod, mik nem történnek.)
Szerintem a legjobban jársz egy szép fix szélességű, de szép és tartalmas oldallal.
Köszönöm mindkettőtök hozzászólását, és a linkeket.
Tényleg hasznosak.
2xSü:
Valóban tetszetős a háttér a blog.hu oldalon. Az kifejezetten tetszik, hogy csak a lap felső (úm. beköszönő) részen látszik és a görgetett részeknél már csak a sima zöld háttér látható. Nem vonva el a figyelmet magáról az oldal tartalmáról.
Itt a háttérkép 1db nagyméretű kép, vagy egy kisebb kép (ami a lap tetején látszik) és alatta a háttér színe van még pluszban a látszó zöldes színre állítva?
A középre állított fix szélességgel is meggyőztél.
Valóban hajlamos vagyok -a legjobb megoldás keresése címén- kissé túldimenzionálni a problémát.
Pedig itt is igaz a mondás, hogy a kevesebb néha több.
Köszönöm.
A weboldal szélességének helyes megválasztása mellett mennyire van jelentősége annak, hogy egy-egy oldal elfér-e függőlegesen egy átlagos képernyőképen, vagy pedig görgetni kell?
> Itt a háttérkép 1db nagyméretű kép, vagy egy kisebb kép (ami a lap tetején látszik) és alatta a háttér színe van még pluszban a látszó zöldes színre állítva?
Gyorsan ránéztem, itt tulajdonképpen két kép van – mármint a blog.hu -n –, az egyik balra fel, a másik jobbra fel igazítva, ismétlődés nélkül + egy egyszínű háttér.
De számtalan mód van még. Használhatsz pl egy nagy képet középre, felülre igazítva ismétlés nélkül. Vagy megfelelő dizájn esetén akár ismétlődéssel. Vagy akár fixálhatod is a hátteret, hogy azt ne görgesse az oldallal (Pl: [link] ).
(Lásd: [link] )
> Én 980 pixel széles oldalt választanék a helyedben az 1000 helyett.
Elméletileg az 1000 is elfér legtöbbször, de célszerűbb valóban 980-at vagy 960-at állítani szélességnek, mert így a háttér kisebb felbontáson is érvényesülni tud, lesz egyfajta kerete, margója az oldalnak.
> A weboldal szélességének helyes megválasztása mellett mennyire van jelentősége annak, hogy egy-egy oldal elfér-e függőlegesen egy átlagos képernyőképen, vagy pedig görgetni kell?
A szélesség maximum annyiból lehet befolyásoló, hogy:
- A szövegek kevesebb sorba férnek el.
- Nagyobb szélesség esetén lehetőség van oldalsáv kialakítására.
De legtöbbször a görgetést nem annyira befolyásolja a szélesség. Sokkal többet lehet tenni egy keskeny fejléccel, horizontális menü esetén a több soros menük kerülésével, de leginkább a tényleges tartalom megszerkesztésével. (Pl. ne 28 oldal bla-bla szöveg után legyen a legtöbbek által keresett, leginkább lényeges információ.)
Az új látogatót pár másodperced van igazán meggyőzni. Ha az oldal szép, azonnal kiderül első pillantásra, hogy miről szól, mit hol talál meg, akkor maradni fog – ha érdekli a honlap témája. Ennyi a lényeg. Persze lehet rágódni mindenféle technikai apróságon, de a látogatók megfogása nem is annyira dizájn, elrendezés kérdése, mint inkább marketing kérdés.
Volt olyan honlap, aminél a negyedik aloldal megnézése után, a többszintű menürendszer tüzetes átolvasása után sem derült ki, hogy tulajdonképpen egészen pontosan milyen célt is szolgál az adott honlap. Egy ilyen honlapnál pl. a szélesség, a háttérkép sem segít semmit.
Volt olyan honlap, aminél viszont azonnal láttam, hogy mi fán terem a diófa. Egy ilyen oldal akár minimalista dizájnnal, akár kőkorszaki HTML stílusban is elfogadható lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!