Joomla-hoz honnan tudok sablonokat szerezni, amik ingyenesek és teljes funkciókkal rendelkeznek?
Sziasztok. Joomla 5-t használok. Egy egyszerű weboldalt szeretnék késziteni, projekt bemutatásra, elérhetőségekre, esetleg még pár aloldal. Van valamilyen megoldás, hogy fizetős sablonokhoz hozzátudjak jutni és ne kelljen évente 100 dollárokat fizetni? Esetleg van olyan alkalmazás amiben eltudom késziteni a weboldalt, és az tud menteni úgy, hogy a Joomla-ba telepitsem. Ne kelljen külön szerkeszteni a html fájl és a többi dolgot. Eddig WordPress-t használtam, de most a Joomla5-re álltam át.
Segitséget nagyon köszönöm!
"Eddig WordPress-t használtam, de most a Joomla5-re álltam át."
Nagyon rosszul tetted, a Joomlánál borzasztóbb CMS nincs a világon.
Én egy napi 1000 fős látogatottságú, 2000+ cikkel rendelkező site-ot fogok átköltöztetni Joomláról valami másra, mert az egy halál, amit ez a Joomla leművel.
De egyébként keress egy ingyenes, vagy olcsó sablont, vagy tanulj meg programozni, más lehetőséget nincs.
#1
"Nagyon rosszul tetted, a Joomlánál borzasztóbb CMS nincs a világon."
Kedves Szikszai. B!
Na mesélj. Kíváncsi vagyok. 17 joomlaoldalt üzemeltetek. Tudom, hogy a közvélemény rossz a joomláról WP-vel szemben, de érdekelnek a tapasztalataid. Ha vannak.
Most csak így hirtelen:
- az egész admin felület szervezése rossz, baromira nem intuitív. 2021 óta menedzselem ezt a Joomla oldalt, de még mindig eltévedek néha benne
- ugyancsak az admin felület tele van olyan dolgokkal, hogy pl. kattintasz valahova, minden logika szerint új lapon kéne megnyílnia, de nem ott nyílik meg (és középső klikkel sem tudod megnyitni, mert nem link, lásd pl. az extension manager)
- a menüpontok, mezők feliratai sok esetben semmit nem segítenek. Van mondjuk egy "Date Filters" nevű kapcsolód, de semmi tooltip vagy help nincs hozzá, hogy az mit is takar valójában
- a nyelvek kezelése is borzasztó, főleg ha külső template-et használsz (alapértelmezetté tétel vs. hozzárendelés menüpontokhoz)
- a hivatalos súgó nagyjából semmit nem ér, elavult, hiányos
- a modulok, pluginok, komponensek szerepe nincs elkülönítve, ez főleg az elején frusztráló (később azért megszokja az ember)
- a cachelés teljesen inkonzisztens, sosem lehet tudni, hogy egy adott komponenst/modult/plugint cachel-e a rendszer, vagy sem, ezért érdemes minden komolyabb változtatás után clear cache-t nyomni
- és ami a legrosszabb, azok a kiegészítők. Az ingyenes között rengeteg a gagyi minőségű, az elavult, a dokumentáció nélküli. Tegnap pl. a Phoca gallery-t akasztottam ki azzal, hogy a "width" mezőbe szám helyett "auto"-t írtam (simán engedte, sem kliens, sem szerveroldalon nem ellenőrizte), következő oldalbetöltésnél viszont olyan PHP-s hibaüzenetet adott vissza, ami arra utalt, hogy ő megpróbált számolni az általam beírt "auto" stringgel...
Fejlesztői szempontból:
- a Joomla komponensrendszere a 2000-es évek elejéből származó, valami teljesen amatőr gányoláson alapszik, és azóta sem lett alapjaiban újraírva. Megpróbáltak ráhúzni valamiféle MVC rendszert, de ebből is csak valami borzasztó tákolmány lett, egyébként nem is kényszeríti ki a framework azt, hogy MVC-ben programozz, úgy csinálod, ahogy akarod, ennélfogva mindenki másképp csinálja, így a pluginok többsége ilyen full egyedi megoldásokat tartalmazó taknyolás. Tulajdonképpen semmi köze az MVC-hez, csak úgy csinál, mint ha az lenne...
Joomla3-ban pl. az volt, hogy volt egy JFactory gyártóosztály, és MINDEN frameworkbeli komponenst ez gyártott le. A mintapéldája annak, hogy hogyan NE használd a factory patternt.
- egyébként a framework csak a legalapabb függvényeket tartalmazza, semmi pluszt
- a fejlesztői dokumentáció is hiányos, egy darabig tart, aztán egyszer csak vége, és onnantól a forráskódból kell kiolvasnod, hogy mi a pálya
- a Joomla 4 simán kijött úgy, hogy a JText nem tudta kezelni a magyar és a svéd karaktereket, van is valahol erről egy hibajegy a neten...
#3
A fejlesztői szempontot azért mellőzhető, mert aki használni akarja, az nem tud és nem is akar fejleszteni. Bár olyan szempontból nem mellőzhető, hogy ezért is van rá sokkal kevesebb komponens meg plugin Wordpresshez képest.
A felhasználói szemszöget nézve az utolsó bekezdést kivéve ezek felhasználói kényelmi szempontok. Ugyanúgy, mint egy Windows-zon nevelkedett felhasználónak kényelmetlen linuxra váltani, legyen az bármilyen is.
Nekem WP kényelmetlen, mert Joomlához szoktam és az volt a legelső CMS, amivel kezdtem.
Az utolsó bekezdés tény. A joomla hírnevét az csorbította a legjobban, hogy a korai verziók, az 1.5 ugyan kevésbé, de az 1.0-ra szinte nulla php tudással lehetett modult és komponenst írni. Oda tényleg a php vérpistikék is tudtak tákolni ezt azt.
Joomlánál alap, hogy ha ingyenes bővítmény, akkor nagyon népszerűt érdemes használni, aminek nagy a felhasználótábora, vagy kereskedelmit. De a kereskedelmit is meg kell tudni válogatni.
Én jártam úgy, hogy vettem jó drágán (40 ezerért) egy komponenst j3-ra, és amikor kijött a J4, bejelentették, hogy nem fejlesztik tovább, valamint ingyenessé tették a j3-ast, amit előtte egy évvel velem megvetettek. Azóta is átkozom azt a céget.
Szóval összegezve WP mellett és joomla ellen az szól, hogy WPre sokkal több kiegészítő van, mint joomlára. WP-re sok olyan bővítmény elérhető ingyen, ami Joomlán csak fizetősként. WP konfigolása és adminfelülete átláthatóbb egy cms-sel ismerkedő számára, mint Joomla. És most jön a de. A de előtt minden felesleges maszlag.
WP elleni észrevételek. Mivel a WP sokkal népszerűbb, sokkal több támadás is éri.
WPre írt ingyenes kiegészítők bár nagyobb számban van, de több a problémás is.
A WP-nek köszönhetően sok a CMS szakértő vérpistike is és ezért rengeteg feltört meg problémás Wordpress oldal van.
És akkor egy nagyon jó előny Joomlának WP-vel szemben. Főleg webshopoknál észrevehető. A több tízezres nagyságrendű terméket tartalmazó WP alapú webshop észrevehetően lomhább, mint a Joomlaalapú. Ezt nekem egy 20+ éve Webshopokat üzemeltető vállakozó mondta, aki Joomlával kezdte, megpróbált áttérni WP-re, mert az istenítok, és visszakanyarodott Joomlára.
Nálam a joomla is olyan, mint valami hardcore Linux, vagy inkább a BSD. Nem a tömeg használja. Ennek rengeteg előnye van.
"Én jártam úgy, hogy vettem jó drágán (40 ezerért) egy komponenst j3-ra, és amikor kijött a J4, bejelentették, hogy nem fejlesztik tovább, valamint ingyenessé tették a j3-ast, amit előtte egy évvel velem megvetettek. Azóta is átkozom azt a céget."
Ja azt még nem is mondtam, hogy mi szívás volt a 3 -> 4 átállás. Az egy dolog, hogy egyes kiegészítők nem kerültek átportolásra (azóta se), de amik igen, azok közül is rengeteggel volt valami gebasz.
"WPre írt ingyenes kiegészítők bár nagyobb számban van, de több a problémás is."
A WP-s ökoszisztémát az a 40-50 nagyon népszerű, ingyenes plugin/téma viszi a hátán, azokkal jellemzően nincs is gond. Én Joomlanak nem látom azt, hogy meglennének ezen kiegészítők megfelelői, inkább nagyon sok, kevésbé ismert kiegészítő van, de több is velük a probléma.
"És akkor egy nagyon jó előny Joomlának WP-vel szemben. Főleg webshopoknál észrevehető. A több tízezres nagyságrendű terméket tartalmazó WP alapú webshop észrevehetően lomhább, mint a Joomlaalapú."
Na, arról is megvan a véleményem, aki WP-vel vagy Joomla-val csinál webshopot... egyik sem arra való.
Hogy a kérdező is kapjon választ, amúgy én nem beszélem le a joomláról. Ha váltani akar WP-ről, tegye. Biztos meg van rá az oka.
Itt a magyar fórum:
#5
"Na, arról is megvan a véleményem, aki WP-vel vagy Joomla-val csinál webshopot... egyik sem arra való."
Hát csak legyen.
Nem mindenkinek van 2 millája megfizetni egy egyesi webshopot.
Vagy szerinted a kimondottan webshopként gyártott nyílt forrású megoldások (prestashop, magento, oscommerce, opencart, zencart) jobbak, mint a J vagy WP webshop komponenssel?
Tudok olyan magyar céget, akik kimondottan kész megoldásokat fejlesztenek a joomla legnépszerűbb webshopjaihoz (Hikashop, Virtuemart), összekötik magyar számlázó programokkal, van foxpost meg magyar posta bővítményük.
Lehet az ilyen chart meg olyan chart sokkal f*szább, ha nincsenek hozzá megfelelő apik magyar cuccokhoz. Joomla cuccaihoz van.
Joomlánál egyébként WP-vel ellentétben nagyon sok dolog fellelhető a joomla extension directoryn - ez a hivatalos bővítményeket nyilvántartó oldal - kívül.
"Tegnap pl. a Phoca gallery-t akasztottam ki azzal, hogy a "width" mezőbe szám helyett "auto"-t írtam (simán engedte, sem kliens, sem szerveroldalon nem ellenőrizte), következő oldalbetöltésnél viszont olyan PHP-s hibaüzenetet adott vissza, ami arra utalt, hogy ő megpróbált számolni az általam beírt "auto" stringgel..."
Igen Jan Pavelka szinte egymagában fejleszt egy rakás joomla komponenst. Sajnos a mennyiség a minőség rovására megy. De! Nagyon jó fej. Minden problémát megvizsgál, amit a hivatalos fóromán jelzel. [link]
Én konkrétan jártam úgy, hogy joomla főverzió upgrade + phoca komponens upgrade miatt elromlott az adatbázisban egy s más, nem megfelelően módosította a phoca táblákat az upgrade szkript, amiatt beszart pár phoca funkció. Jeleztem fórumon az error üzeneteket, 24 órán belül a főfejlesztő küldött egy php hacket, amit feltéve kiírta mi a bánata az adatbázissal, minek köszönhetően el tudtam végezni a táblakonvertálásokat.
Jelezd Jan-nak a fórumán a hiányosságokat, be fogja dolgozni.
#7
"Vagy szerinted a kimondottan webshopként gyártott nyílt forrású megoldások (prestashop, magento, oscommerce, opencart, zencart) jobbak, mint a J vagy WP webshop komponenssel?"
Egyértelműen jobbak.
Aki Joomlára épít webshop komponenst, az valószínűleg azért teszi, mert nem ért máshoz, és nem is akar megtanulni mást. A WP már egy fokkal jobb, ott vannak komolyabb megoldások (pl. a Woocommerce), de nagyrészt ezek is csak azért terjedtek el, mert könnyű telepíteni őket egy már működő WP oldalra.
De az ecommerce szoftverek, mivel céleszközök, szinte minden esetben hatékonyabbak, mint egy általános jellegű CMS-ek.
Én Magentoval és Prestashoppal nem sokat dolgoztam, OpenCarttal viszont igen, ahhoz fejlesztettem plugint is. Felhasználói szempontból szerintem az egyetlen gond vele, hogy alapból keveset tud, kicsit elavult a default template-je, és nincs hozzá túl sok plugin. De amit tud, azt nagyon stabilan tudja.
Fejlesztői szempontból nagyon jó, tiszta, világos kódja van, szépen szeparálva vannak a különböző szerepek, és kezdőbarát is az egész. Én is hasonló stílusban írom a saját kódjaimat, nekem nagyon könnyű volt plugint fejleszteni hozzá.
"Lehet az ilyen chart meg olyan chart sokkal f*szább, ha nincsenek hozzá megfelelő apik magyar cuccokhoz. Joomla cuccaihoz van."
Mindegyikhez van.
OpenCarthoz még külön Foxpost plugin is van: [link]
Payment gatewayből is van hozzá támogatás: [link]
De van külön Barion is (mi ezt használtuk): [link]
Egyébként egy átlagos kis- és középvállalkozásnak a Shopify és a hasonló megoldások a legpraktikusabbak.
"Nagyon jó fej. Minden problémát megvizsgál, amit a hivatalos fóromán jelzel. [link]
Hát bocs, de én nem fogom azzal tölteni a munkaidőmet, hogy egy reménytelenül elcseszett tákolmány fórumára irogassak, főleg úgy, hogy úgyis le lesz cserélve a Joomla.
A világ legalapvetőbb dolga az, hogy ha van egy inputunk, validáljuk az értékét. Az, hogy a Phoca Gallery nem validálja a méretet, DE utána megpróbál számként dolgozni vele (miközben az bármilyen más típus is lehet), az egy olyan orbitális hiba, amire nem is tudok mit mondani.
Egyébként ez az egész Phoca gallerys történet onnan indult, hogy ha egyszer be van állítva neki egy képméret, és utána módosítod, akkor az ÖSSZES addig feltöltött képet újra fel kell töltened, mert ő úgy oldja meg az átméretezést, hogy fogja a képet, és levágja a (szerinte) feleleges részeket, ahelyett, hogy 1) vagy készítene belőle egy levágott másolatot (az eredetit megtartva) 2) vagy CSS-sel vagy bárhogyan (akár canvassal) megoldaná, hogy a megadott méretben jelenjen meg a kép.
Most ez megint egy olyan szintű bad practice, amit nem tudok értelmezni. De nekem az egész Joomla egy nagy bad practice-nek tűnik...
"Én egy napi 1000 fős látogatottságú, 2000+ cikkel rendelkező site-ot fogok átköltöztetni Joomláról valami másra, mert az egy halál, amit ez a Joomla leművel."
Drága Szikszai Barnabás Úr!
Én megvenném Öntől azt üzemeltetést.
Ez ügyben keressen privátban!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!