Hogy működik az internet, vagyis a weblapkészítés?
Egyszerűen nem értem. Kínai. Addig oké, hogy kell tárhely meg Domain.
Ez kb. eddig annyi mint nyitok egy mappát a gépen, a mappa neve a domainnév, a tárhely meg maga a mappa, ha meg a mappába teszek pl. pár képet, akkor már olyan mint egy weboldal de csak én látom.
Ezt értem, de miben különbözik egy weboldal? Biztos hogy teljesen más mert nem fér a fejembe. De most nem a html programozásra gondolok, tegyük fel csak egy képet töltenék rá.
"A domaint is meg kell vásárolni mivel nincsen belőle végtelen"
Ha a tárhelyet egy telekhez hasonlítom a weboldalt egy házhoz rajta, a domain pedig a lakcím, akkor ez nem kóser, mert ha telket veszek, ház oké hogy nincs rajta, de a lakcím az vele jár. Egy telekkel lakcím is jár. Akkor egy tárhelyet veszek de címet nem kapok? Pl. Veszek egy konténertárolót, beteteszek valamit eladásra, de csak akkor nézheti meg a vevő az árumat, ha fizetek plusz még azért hogy egyáltalán megtalálják? Vagyis hogy egyáltalán kikerüljön a netre?
Ja közbe leesett.. A tárhely meg a webcím két külön cég? A tárhely vagyis szerver, egy nagy vinyó? A webcím meg a jogosultság hogy mindenki láthassa? De saját tárhelyem vagy szerverem nem lehetne?
Lehetne. Ezért írtam, hogy "először is van egy számítógép. A számítógépen fut egy rendszer (pl Debian), a rendszeren fut egy webszerver (pl Apache)".
Számítógéped bármikor lehet (a hasonlatodban ez a ház). De ahhoz, hogy szerverként működhessen, kötelező rajta két szoftver: egy stabil rendszer (azért nem írtam Windowst, hanem pl Debiant, mert a stabilitás fontos; ő a ház gondnoka), és egy webszerver (ez meg a házban egy szekrény, tele weblapokkal). A gondnok azon dolgozik, hogy az érkező kéréseket odairányítsa a szekrényhez, a szekrény a megfelelő fiókból odaadja neki a kért infót.
Igen, a szerver a tárhely, azaz egy háttértároló a szerverben. A "hostolás", azaz a szerverhoszting az a vállakozás, ami a szerver helyét vagy magát a szervert, vagy azon a tárhelyet és az alatta lévő nethozzáférést (meg egyéb spec. szolgáltatást, mint 24 órás elérés, áram, felügyelet stb) biztosítja. Hol van? Ahová a vállalkozó (cég) telepíti (tehát bárhol).
Az otthoni netszolgáltatásoknál a végpontok általában dinamikus ip címet kapnak, ami annyit jelent, hogy időről-időre változnak. Ez szerverüzemeltetésnél nem szerencsés, nem változó (azaz állandó, statikus) ip-címre van szükség, de pl a szerverhoszting ezt a részét megoldja. Ha mégis otthon akarnád, külön költségért a szolgáltató biztosíthatja.
Domaint nem megvásároljuk, hanem előfizetünk rá X időre. Ez egy elég bürokratikus dolog, nem két perc az átfutása. Vannak ún. domain regisztrátor cégek, ezek azzal foglalkoznak, hogy biztosítsák a regisztrációs folyamatot, a szükséges eszközöket (pl névszerverek), a domain későbbi adminisztrációját stb.
Tehát eddig van egy házad gondnokkal és szekrénnyel, de nincsen címed (domain) mellé, mert nem jár hozzá. Kinézel egy regisztrátort (hasonlatilag: ügyintéző az önkormányzatnál :) ) és címet igényelsz. Az ügyintéző a tanácshoz fordul, és ez itt tényleg Tanács, a neve ISZT (azaz Internet Szolgáltatók Tanácsa), aki ellenőrzi, hogy jogilag és technikailag mi újság ezzel a címmel, valamint 2 hetes várólistára helyezi az igényelt domaint. Ha ez alatt az idő alatt nem nyújtanak be óvást (pl védett név, vagy morális problémák stb), akkor a domaint használhatod. Tehát visszamész a regisztrátorhoz, a már statikus ip címed bejegyezteted a domainod mellé, és kész is vagy.
Én esküszöm, ha még ezután se értesz egy kicsit is ebből az egészből, akkor nem tudok többet segíteni... :D
Az internet a világot beborító háló. Műhold alapján elérhető. Amikor előfizetsz a netre, akkor kapsz erre egy elérhetőséget.
Majd, miután te is a hálózatban vagy, kapsz egy ip címet. Ez egy egyedi azonosító, a te gépedet lehet vele beazonosítani, és persze a többiekét, akik az internetre kapcsolódtak.
Amikor megnyitsz egy weboldalt, az valójában a többi hálozatra(Az internet, a világ legnagyobb hálózata) van "rátéve". Tehát, te egy gépet kérsz meg arra, hogy "Ugyan megnézhetem e azt meg azt a weboldalt?". Ha a válasz igen, a böngésződ betölti a weblapot, amely a másik gépen egy "mappában" van.
De minden ip címet elég nehéz lenne fejben tartani. Erre találták ki a domaint, mely az ip címet egy névvé alakítja(Pl facebook), melyet az ember könyebben megjegyez.
"Ha a válasz igen, a böngésződ betölti a weblapot, amely a másik gépen egy "mappában" van."
De ez a mappa csak akkor van nálam, ha saját szerverem van. Nem?
Máskülönben ott van ahol szervert bérlek, nem?
Ha mondjuk az a szerver elromlik valahogy amit bérlek, akkor lőttek a weboldalamnak?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!