Milyen programozási nyelvvel érdemes kezdeni a programozni tanulást?
"Ráadásul többet is ér."
Hát, az iparban már nem annyira:
bár egy jól tanulható/tanítható nyelv, az oktatásban tényleg jelentős szerepet tölt(ött) be, az érettségi vizsgákon a mai napig használatos:
és dolgoztam már Delphiben írt vállalatirányítási szoftveren, de el kell ismerni: kissé elhúzott mellette az idő vonata.
C. Alap ANSI C, amit a CodeBlocksban lehet legegyszerűbben gyakorolni.
Ha már volt dolgod program írással és windows-zal dolgozol, ez ideális, de a C++-t is tudom ajánlani, de a neve ellenére egy külön világ, de az alap C kódok továbbra is használhatóak benne.
Másik kategória a java, ezen egyszerűbb a kód megértése, valamivel átláthatóbb, könnyebben (gyorsabban és érthetőbben) lehet programozni, ez jól jöhet még, ha egyszer elhatározod, hogy Android-ra írsz alkalmazást.
Amúgy itt-ott még találkozni Basic-el is, mert egy régen megírt jól bevált kódot felesleges átírni újabb nyelvre.
"Hát, az iparban már nem annyira:"
De igen, az iparban is többet ér. Nem véletlenül olyan drága a delphi fejlesztői környezet. A pascal ennek okán szorult vissza, nem a megfelelősége hiánya miatt.
Te delphiben írt vállalatirányítási rendszeren nemigen dolgozhattál, a delphi ugyanis egy fejlesztői környezet, amelybe alapban az object pascal van integrálva.
De a lényeg, hogy a kérdező azt a kérdést tette fel, hogy melyik nyelvvel érdemes kezdenie. Erre pedig az a válasz, hogy a pascal, mert az elmondása szerint már van némi fogalma a programozásról, ami a basic ismeretében merül ki. Az ő ismereteinek, programozásról alkotott fogalmainak pedig bizony a pascal felel meg a legjobban.
Az ipart meg nem kéne ide citálni, mert ha meg is tanulná a pythont valamilyen szinten, kevéssé valószinű, hogy szakirányú végzettség nélkül, 42-43 évesen alkalmaznák őt a szerény python ismereteivel. Viszont a pascal kb. annyi energiabefektetést igényel, mint a basic, alkalmas standalone bináris állományok készítésére, tehát nem csak egy script nyelv, ráadásul a freepascal-lazarus kombóval professzionális, piacérett alkalmazásokat is fejleszthet - idővel -, akár raspberry PI-re is.
"De igen, az iparban is többet ér. "
Mostanság már nem annyira. Lásd az előbb belinkelt statisztikákat, de nézz szét az állásajánlatok között: hány Pascal-/Delphi-fejlesztőt keresnek és hány Python- vagy Java-programozót.
* [link] - 3
* [link] - 9
* [link] - 54
* [link] - 169
"Nem véletlenül olyan drága a delphi fejlesztői környezet. A pascal ennek okán szorult vissza, nem a megfelelősége hiánya miatt."
A Pascal - de a Basic is - azért szorult vissza, mert egy nagyvállalat rátette a mancsát, és nem hagyta szabadon, mint például a C-t, vagy a C++-t. És ráadásként idő közben megjelentek új nyelvek - például a Java vagy a Python - amihez szabadon elérhető fejlesztőeszközök álltak rendelkezésre.
Mire megjelent és elterjedt a Freepascal illetve a Lazarus, már késő volt.
"Te delphiben írt vállalatirányítási rendszeren nemigen dolgozhattál, a delphi ugyanis egy fejlesztői környezet"
A Delphiben írtam az Object Pascal kódot, szóval igenis írtam Delphoiben vállalatirányítási rendszer kódját. Ne hazudtolj meg kérlek, argumentum ad hominem vádaskodásoddal csak magadról teszel nem épp pozitív tanúbizonyságot. Le style c'est l'homme.
"De a lényeg, hogy a kérdező azt a kérdést tette fel, hogy melyik nyelvvel érdemes kezdenie. Erre pedig az a válasz, hogy a pascal"
Nem. Sok lehetőség adott. A Pascal csak egy ezek közül.
"Az ipart meg nem kéne ide citálni, mert ha meg is tanulná a pythont valamilyen szinten, kevéssé valószinű, hogy szakirányú végzettség nélkül, 42-43 évesen alkalmaznák őt"
Az ipart a Python dehonesztálásának és a Pascal túlzott felmagasztalásának ellenében hoztam fel.
"alkotni valamit, aminek van látható eredménye"
Na, így meg már Java, aztán az Android sajátosságai, és zsebben hordod az eredményét, ráadásul saját problémádra megoldás, ami ha másoknak is nagyon jól jön, hozhat némi stekszet is (persze az üzleti terv és a marketingstratégia már más tészta).
Mindenképp Python.
Ha viszont komolyan szoftverfejlesztő akarsz lenni, döntsd el, rászánsz-e 3-4 évet az életedből. A szabadidőt nagyrészt el kell felejteni és egyetem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!