Szoftverfejlesztő gyakornoki helyre a kiválasztás hogyan történik?
"Jelentkezni szeretnék egy .NET fejlesztői "gyakornoki" helyre diákszövetkezeten keresztül (órabérben lennék, rendes diákmelósként"
Hát, az úgy sztem nehéz lesz.
A cégnek szerződnie kell az iskolával. Ha viszont diákszövön keresztül közvetítenek ki, akkor ez nem lehetséges, mert a cég a diákszövvel lesz szerződéses viszonyban.
"(Érvényes a 2012 szeptemberében vagy azután kezdett hallgatók esetére)
A 2011. évi CCIV. felsőoktatásról szóló törvény, valamint a Kormány 230/2012. (VIII. 28.) Korm. rendelete alapján a felsőoktatási intézmény és a szakmai gyakorlóhely között együttműködési megállapodást kell kötni, ha a szak, felsőoktatási szakképzés képzési és kimeneti követelményei legalább hat hét szakmai gyakorlatot határoznak meg."
#1 Egyrészt, A gyakornoki pozíció, és a kötelező szakmai gyakorlat nem egy és ugyanaz. Vagy te komolyan gondoltad hogy a cégek direktbe hirdetnek olyan pozíciót, ami a szakmai gyakorlat telejsítéséről szól (ami összvissz 6 hét szok. lenni)?
Másrészt, már miért ne lenne lehetséges? A munkahely szerződik közvetlenül az iskolával, és elvégzed a szakmai gyakorlatot. Az, hogy emellett iskolaszövetkezeten keresztül dolgozol teljesen irreleváns (és az oktatási intézménynek az ég világon semmi köze hozzá).
"Egyrészt, A gyakornoki pozíció, és a kötelező szakmai gyakorlat nem egy és ugyanaz."
De igen, a tartalmát tekintve egy és ugyanaz, mindkét esetben szakmai gyakorlatot szerez valaki a saját szakterületén. A különbség mindössze annyi, hogy a szakmai gyakorlati idő kötelező, a gyakornoki meg nem, legalábbis nem minden szakmánál, mert van, ahol az is kötelező. Na, most már ezt is tudod.
"Vagy te komolyan gondoltad hogy a cégek direktbe hirdetnek olyan pozíciót, ami a szakmai gyakorlat telejsítéséről szól (ami összvissz 6 hét szok. lenni)?"
Az tévedés, hogy 6 hét volna a szakmai gyakorlat, mert ez erősen szakirányfüggő (akad hely ahol 1 év vagy még több). Kicsit talán lelkiismeretesebben kellett volna guglizni meg olvasgatni erről.
Mindazonáltal, igen, a cégek hirdetnek kifejezetten a szakmai gyakorlati idő megszerzéséhez állásokat.
Pl. a Bochs:
"Amit ajánlunk számodra:
lehetőséget az egyetemi kötelező szakmai gyakorlat elvégzésre, vagy akár egyéni gyakorlati idő letöltésére is, a diploma munkád megírásához szakképzett mentori segítséget, ..."
De a legfontosabb, hogy a kérdező maga is idézőjelbe tette a gyakornok szót, valamint közölte, hogy diákmunka keretein belül végezné az egészet, ami arra enged következtetni, hogy még nincs diplomája.
Mindkettőtöknek igaza van részben. Elsősorban tapasztalatszerzés és egy kis pénz miatt szeretnék menni, de jó lenne letudni a kötelező 8 hetes szakmai gyakorlatot is, így 2 legyet ütni egy csapásra. A diászövetkezetet oldalán egyébként az van írva, hogy az új törvények értelmében el lehet fogadtatni a szakirányú diákmunkát is szakmai gyakorlatként, ha van rá igényem.
Na de választ még nem kaptam a kérdésemre :)
#5 Naigen, csakhogy az, hogy
"lehetőséget az egyetemi kötelező szakmai gyakorlat elvégzésre"
nem azt jelenti, hogy elvégzed náluk a szakmai gyakorlatod és szevasz, hanem amellett hogy náluk dolgozhatsz, MELLÉKESEN még letudhatod a szakmai gyakorlatod is. Nemigen van olyan, hogy egy hirdetés exkluzívan a szakmai gyakorlatról szól, lgfeljebb, hogy a szakmai gyakorlat elvégzésére IS lehetőséget adnak - amit egyébként kb az összes épkézláb munkaadó hajlandó megadni. Ez viszont még mindig nem változtat azon, hogy semmi akadálya nincs iskolaszövetkezeten keresztüli melónál szakmai gyakorlat elvégzésének.
7:
Olvasni tanulj meg.
"lehetőséget az egyetemi kötelező szakmai gyakorlat elvégzésre, VAGY akár egyéni gyakorlati idő letöltésére IS"
Kérdező:
Erre, amit írsz, akkor van lehetőséged, ha a diákszövetkezet ezirányú szerződésben áll a felsőoktatási intézménnyel, vagy akkor, ha az előírt szakmai gyakorlati idő kevesebb mint 6 hét.
"A szakmai gyakorlóhely azon jogi személy, gazdálkodó szervezet, amely felsőoktatási szakképzésben, alapképzésben vagy mesterképzésben a felsőoktatási intézménnyel kötött együttműködési megállapodás, valamint a hallgatóval az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja szerint kötött hallgatói munkaszerződés alapján, az egybefüggő szakmai gyakorlatot biztosítja, és amelyet az Oktatási Hivatal a felsőoktatási intézmény adatainál szakmai gyakorlóhelyként nyilvántartásba vett."
Sok sikert!
#8 A saját érvelésednek mond ellent amit írsz, talán te olvasd el alaposabban hogy mit is írsz, és mi mellett kezdtél érvelni.
Egyébként az továbbra is fennáll, hogy a szakmai gyakorlatot attól függetlenül el tudod végezni, hogy iskolaszövetkezeten keresztül dolgozol vagy sem. Nincs jelentősége.
Amúgy a kiválasztási folyamat erősen cégfüggő, lehet hogy adnak valami kis próbafeladatot, amit az interjút megelőzően/követően el kell készítened, lehet hogy a személyes interjún ilyen-olyan keresztkérdéseket tesznek fel az ott használt nyelvek/technológiák kapcsán, de az is lehet hogy csak nagyjából felmérik az eddigi tapasztalataidat. Változó.
Cége válogatja.
Van ahol netről leszedett, nyelspecifikus kérdéssorral kérszülnek.
Meg olyanok is, amiket már írtak: kis próbafeladat, elbeszélgetés. Ne izgulj ha nem tudsz mindent, más se fog.
Amúgy az első válaszoló egy teljesen értelmetlen vita folyamatot indított el.
- Szakmai gyakorlat <> diákmunka.
- Attól mert diákszövetkezeten keresztül dolgozik valaki, egyáltalán nem nehezebb lepapírozni a szakmai gyakorlatot. Egy szimpla keretszerződést kell aláírnia a cégnek, sőt ha nagyobb a cég, akkor 99% esély van rá, hogy már amúgy is van ilyenje az adott egyetemmel. Pl. nekem sem kellett ezzel szórakoznom anno, mert már régen volt a cégnek szerződése az egyetemmel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!