Mit gondoltok tényleg eltűnhetnek 2040-re a programozók, és helyettük gépek fognak kódolni?
nézd meg a Vissza a jövőbe című filmet és rájössz, hogy sokat tudunk tévedni ilyen téren :)
üdv,
egy programozó
Elképzelhető.
De ki fogja megmondani a gépnek, hogy mi az elvárt működés?
Nyilván egy ember. Magyarul annyi fog történni, hogy ezt az embert fogják a jövőben programozónak hívni, és ő adja át valamilyen struktúrált nyelven az információt annak a gépnek, aki lekódolja.
Vagyis programot ír, amit a gép lefuttat.
A programozó az aki kitalálja és leírja a programot, és teljesen mindegy, hogy ezt kódgépeléssel teszi, vagy uml diagrammok húzgálásával vagy valami más módon.
Dehogy tűnnek el...
Nézd meg, hogy 50-100 éve milyennek képzelték a 2000-es éveket! Az akkor hihetőnek tűnő fikciók között voltak az általánosan elterjedt repülő autók, a bárki számára elérhető bolygóközi űrutazás, valamint az, hogy intelligens, humanoid robotok fognak minden kulimunkát végezni.
Ebből mi valósult meg? Van egy űrállomásunk, meg pár űrsiklónk. A repülőközlekedés valóban fellendült, de a közutakon ugyanúgy személygépkocsik haladnak. A robotok meg sehol nem tartanak, annyi, hogy pár dolgot gépesítettek, de ez sem igazi robotizálás.
A mesterséges intelligencia fényévekre van attól, hogy a megfogalmazott kívánalmaknak megfelelő programot írjon, de még attól is, hogy megértse. Nem évtizedekre, hanem évszázadokra vagyunk ettől, már ha egyáltalán valaha meg fog valósulni.
Vannak területek, ahol tényleg kvázi megszűntek egykor elterjedt foglalkozások, pl. a mezőgazdaságban - a hobbikerteket kivéve - már nem emberek kapálnak, hanem gépek, és nem nénik fejik a tehenészetben a tejet, hanem szintén gépek. De ez mind csak mechanikus folyamatok automatizálása. Egyelőre még a Turing-tesztet is csak ímmel-ámmal tudja egy-egy trükkösen megírt program abszolválni, hol van ez még attól, hogy gondolkodjon, és kreatívan alkosson?
Legfeljebb annyi változás lesz a programozáson belül, hogy bizonyos rutinfeladatokat automatizálnak, de ha jobban belegondolunk, a különböző keretrendszerek, frameworkök is ezt teszik... nem kell "mechanikusan" legépelned mondjuk egy ablak létrehozását és az üzenetsor kezelését API hívásokkal megírnod, vagy például egy szövegcserét bájtról bájtra implementálnod, mert készen biztosítják a megfelelő keretrendszerek és függvénykönyvtárak. De ez még irtóra nem MI, és ugyanúgy programozók dolgoznak velük.
Ami az én véleményemet illeti, szerintem meg épp, hogy növekedni fog az igény a kreatív, és/vagy gondolkodást igénylő szakterületek iránt.
"A mesterséges intelligencia fényévekre van attól, hogy a megfogalmazott kívánalmaknak megfelelő programot írjon,"
Hát. Nem egészen. Az MI-k fejlesztése nem teljesen publikus. A kormányok, nagyobb cégek dollár milliókat, milliárdokat ölnek ebbe a szakterületbe, mivel az elég hamar megtérül.
Még az MI látható része is elég kemény. Ma már internetes tartalmakat hoz össze, a felhasználói igények folyamatos analizásásával. De ez csak a látható oldal.
"A robotok meg sehol nem tartanak, annyi, hogy pár dolgot gépesítettek"
A robotok ma ott tartanak, hogy elvezetnek egy autót, bármilyen terepviszonyok között, biztonságosabban, mint a humán pilóta. Itt hívnám fel szives figyelmedet a repülőgépek negyed százada létező robotpilótáira is, amelyek hibájából még soha nem történt katasztrófa.
Azt nem nehéz elképzelni, hogy a ma létező főbb algoritmusokat a gép már úgy képes optimalizálni, hogy azokat le sem futtatja, hiszen egyszerűen elég kiszámolni az algoritmus által elkivánt gépidőt. És ha a számítógép ért valamihez, hát ehhez nagyon. Ráadásul nem fárad, nem válik beteggé, és éjjel-nappal képes dolgozni.
Ha valaki, egy jobb programozó venné a fáradságot és megírná a legszükségesebb algoritmusokat, akkor egy olyan kódbázishoz jutna, amelynek megfelelő szelekciójával és paraméterezésével az átlag igényeknek teljességgel megfelelő programokat irathatna, géppel.
Ez egyébként várható, kiszámítható volt. Csak a szükséges számítási kapacitás hiányzott hozzá, amely ma már rendelkezésre áll. Ha visszagondolunk, ki hitte volna 20 évvel ezelőtt, hogy a gépében nem MG-ban, hanem GB-ban (1000-szeres szorzó!) fogja számolni a memóriát?
Egy i7-es processzor-ral szerelt PC (nem szuperszámítógép, csak PC!) több tízezerszer gyorsabb, mint az első IBM PC volt a maga 4.77 Mhz-es sebességével.
A szabadszoftverek is segítették az MI-k fejlődését, hiszen komoly kódkönyvtárak váltak publikussá, elérhetővé (github, stb.). Ezek leszipkázása, leválogatása, rendszerezése már régen megtörtént.
Az sem mellékes, hogy az MI nem csak arra képes, hogy abból dolgozzon, amit kap, hanem arra is, hogy az emberi agyhoz hasonlóan a meglévő információkból újakat nyerjen, tehát képes alkotó folyamatra is. Önfejlődő rendszerekről van szó, nem arról, hogy azt visszabüfögi, amit beletápláltak. Nem véletlen, hogy Elon Musk is az MI veszélyeire figyelmeztet.
Egy dologban azonban mindenképpen igazat kell adnom a cikkírónak: 29% majdnem olyan sok, mint 23%.
Nagy kérdés, hogy eljut-e valaha a MI arra a szintre, hogy a saját előző cikkét így idézze?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!