Tapasztalat, aki programozóként dolgozik?
Arra lennék kíváncsi, hogy aki programozást végzett egyetemen, vagy aki nem is végzett egyetemet és programozóként dolgozik (tudom, itt rengeteg féle programozást lehet érteni), az konkrétan miket is programozik? Ez lehet így most hülye kérdés, persze tudom, akik weblapszerkesztők miket is csinálnak. De most így az egyetemen C programnyelvben programozunk, viszont ha végzek a sulival, akkor ha sikerülne is munkát találnom, akkor így most mit csinálnék, amiért a fizetést kapnám? Valahogy nekem zavaros ez így, persze tudom, hogy van rengeteg fajta munka is programozáson belül, de ha van itt valaki, aki azt dolgozza és leírná a tapasztalatát a munkával, hogy a kezdetek hogy mentek neki, annak válaszát nagyon megköszönném.
Ezt most eléggé sz*rul fogalmaztam, remélem kivehető, hogy mit is értek ez alatt :D
Negatívaknak ''pacsi''!
KÖSZÖNÖM ELŐRE IS :):)
Több mint 10 éve dolgozom vállalkozóként.
Régebben nagyobb kereslet volt Offline programokra,
Ott C#\C++, JAVA és kiegészítői (.NET) voltak főleg.
Utóbbi időben nagy divat lett mindent "felhőbe" - netre vinni.
Azaz bárhonnan hozzá férhet, használhatja a programját az ügyfél.
Ennek elsődleges dolga a webes technikák használata.
De! még mai is sok kliens programot írunk hozzá.
Azaz nem böngészőben megy, hanem kliens programban, és szerverrel kommunikál.
Itt sokféle nyelvet lehet, kell használni attól függően milyen platformra megy.
Leggyakoribb feladatok (weben túl):
- Alkalmazás fejlesztés (Android, iOS, -> JAVA, Objective-C)
- Desktop kliens program készítés. (pl. raktározás, számlázás, -> C#/.NET, JAVA)
- Hardveres szenzorok építése, hozzá programozás. (C++, Python)
Elhelyezkedni nem könnyű kezdőként, a nagy hiány amit hallasz,
az a tapasztalt jó fejlesztőkre értik, akik nem igen érik be Junior fizetéssel.
Én is német-svájc irányba dolgozom, és többszörösét keresem annak,
amit az itthoni nagy multik ajánlanak, "vicces" feltételekkel.
De azért kitartás, ha kellő gyakorlatot magadra szedsz suli mellet,
fejleszted is magad, nem csak azt magolod amit leadnak, és alapok alapja csak,
akkor jó eséllyel eltudsz majd helyezkedni.
TLDR:
Ha el akarsz helyezkedni, akkor tanulj magadtól, önerőből is rengeteget. Olvass, találj ki magadnak nehéz feladatokat és próbáld meg őket megoldani. Tanuld meg, hogy kell megoldani ilyen feladatok magadtól. Már ezek az alapvető lépések nehezek lesznek elsőre.
Hosszabban:
Az egyetemi programozás oktatás sajnos közelít a nullához a valósághoz képest.
A probléma a következő:
A fejlesztés terület saját maga is állandóan fejlődik és változik, akár napról-napra. Ezt az egyetemek ennél logaritmikusan kisebb mértékben sem tudnák követni, nem hogy így.
Az ott kapott oktatás arra jó mindössze, hogy egy nagyon alapvető, koncepciószerű metodikát kapjál. Ha meg akarsz tanulni programozni, akkor kénytelen leszel magadtól, autodidakta módon felfejlődni egy olyan szintre, amivel már érdekes leszel egy cégnek.
Vannak persze intern lehetőségek végzős egyetemisták számára, de oda tipikusan jó algoritmus érzékkel rendelkező embereket szoktak felvenni, vagy olyanokat, akik jártasak már valamilyen szinten a technológiai dzsungelben. Utóbbit csak magadtól tudod megtanulni, az előbbit lehet fejleszteni, nem igényel igazán OOP tudást sem.
Programozás vs szoftverfejlesztés:
A kettő bár összefügg, de valójában köze sincs egymáshoz. A fejlesztés maga már a szakma a programozás pedig az, ami az eszközöd ehhez, mint fejlesztő. Azonban ez így magában már nagyon kevés. Egy fejlesztő tipikusan csapatban dolgozik, mert megoldandó feladatok projektek. Ennek pedig már kisebb feladat esetén is rengeteg résztvevője van. A koncepció itt nem kötött, végtelenféle lehet, így aztán sosem tudhatod, hogy kikkel kell akár napi szinten együtt dolgozz majd. Pl.: Lehet, hogy közvetlenül fogsz beszélgetni a megrendelővel, de lehet, hogy látni sem fogod soha.
Alapvetően természetesen, te mint programozási tudással rendelkező ember, tipikusan programozási feladatokat fogsz megoldani a legtöbb esetben. Például legyen egy olyan felület ami azt csinálja, hogy... stb. "Írd, meg ezt, azt a technológiát felhasználva". A technológia általában kötött, egy nálad jóval fejlettebb fejlesztő fogja neked megmondani, mit kell használnod.
Még egy fontos gondolat ide, hogy mivel csapatban dolgoztok mások kódját is át kell ám látnod, elvégre ugyan annak az egésznek egy másik oldalát fejlesztitek tipikusan.
Technológia vs algoritmuskészség:
Nagyon leegyszerűsítve, a tapasztalatim alapján, az algorimtus készség egy bizonyos szinten elvárás csak, nem ez a jellemző. Bizonyos területek, feladatok megkívánják, hogy jó legyél benne, de erre mindig vannak jól megfizetett senior kollégák általában. Ha pedig tehetséges vagy és jelentkezel ilyesmire, azt úgyis látni fogják.
A technológia tudás nagyon értékes viszont. Pont az állandó változás miatt. Ha van naprakész tudásod x-ből, vagy y-ból amire van kereslet akkor nyerő helyzetben vagy, ha egyébként más képességeid is rendben vannak.
Ez a technológia káosz nagyon valós probléma, mert ha csak a java-t, a hozzá kapcsolható front end nyelveket, - és megoldásokat nézem, már az gigantikus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!