Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Pascal programozási nyelvet...

Pascal programozási nyelvet mire használják?

Figyelt kérdés
2016. márc. 29. 08:21
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

10:


"Ami igen sajnálatos, mivel más is tükrözhetné az árában, de nem teszi."


De, teszi! A többi cég, bár a fordítóit ingyen adja, de köré épülő keretrendszereket fejleszt, pénzért. Egyébként, a dolog pikantériája, hogy ezen rendszerek zöme Delphiben (object pascalban) készül.


Azonban a Delphi egy integrált rendszer, ott már nincs mit hozzá tenni, sőt, a mai verziók annyira konfortosak, hogy _nagyon_ nincs mit hozzájuk tenni. A cég dolgozóinak ugyanakkor kenyeret kell keresniük.


Ez az egész úgy volt, hogy létezett egy Borland nevű cég, amely a PC és a DOS piacra kerülésével megalkotta a saját fordítóit különféle nyelvekhez. Ezek közül a C és a Pascal fordítók olyan sikeresek lettek, hogy kitolták a piacról az összes többi cég termékét. Főleg a Borland és a Turbo Pascal fordítók voltak nagyon népszerűek, annyira, hogy a Turbo Pascal monopolhelyzetet élvezett a pascal fordítók piacán. Aztán amikor a DOS-ról át kellett cuccolni a Windowsra, akkor megalkották a Pascal fordítójuk OOP-t támogató verzióját és később fejlesztő környezetet építettek köré. Hát ez lett a Delphi, az első vizuális fejlesztőrendszer és egy darabig majd' az egyetlen is. A termék népszerűsége tovább szárnyalt, ezt bizonyítja a számtalan freeware, shareware, PD komponens, komponenscsomag és tool, amit az object pascalhoz, a Delphihez készítettek.

Azonban a Borland vezetése rossz kezekbe került és elkövettek pár végzetes hibát. Ilyenek voltak egyebek mellett a kylix-re, a turbo Delphi-re kidobott pénzek, az, hogy a fejlesztők körében igen jól csengő Borland egyszer csak nevet változtatott és Inprise-nak hívatta magát. Ezt a névváltoztatást a piac nem tolerálta, amire az Inprise ezt felismerve visszakeresztelkedett Borlandra. Ez mind-mind törést okozott a cég életében és a felfelé tartó ív alaposan megtört.

Az is gond volt, hogy a Borland a saját piacát túl-fragmentálta, ugyanis, sokan nem tudják, de nem Delphi 1,2,3..7,8 volt, nem. Ezen verziókon belül is létezett egy-egy termékcsoport. Ilyen volt a Delphi standard, a client-server, a professional, az enterprise. Ráadásul a verziók (2,3,4,5, stb.) nagyon gyorsan (évente) követték egymást és ami a nagyobb baj volt, hogy a cég tényleg dolgozott, tényleg mindig pakolt valami újat az éppen aktuális, friss verzióba, amitől az jobb, használhatóbb lett az elődjénél, na de ki győzi ezt pénzzel és ki győzi a technológiai lépéseket tartani? Nyilván kevesen.

A legnagyobb gond pedig, hogy a desktop piac kezdett telítődni, egyre nehezebb lett asztali alkalmazásként szoftvert eladni és a web térnyerése erre még rá is tett egy lapáttal. Ekkor a Borland csinált még egy hülyeséget. A kiesett bevételt úgy pótolták, - azt hivén, hogy lopják a termékeiket - hogy az eladást webes regisztrációhoz kötötték. Ezzel szépen megásták a saját sírjukat. Eladták a terméket az Embarcaderonak, amely azért él és köszöni szépen, jól van.


" Nincs annyi előnye a többi nyelvel szemben, hogy megérje az árát ezért nem is használják sokan. Ha ingyenessé tennék valószínű megugrana a használtsága is."


De van, hiszen akkor nem is vennék. Azért lássuk be, a fejlesztőket megmajmolni ezen a területen elég nehéz. Ha nem lennének képesek megtermelni a termék árát és a profitjukat, akkor a cuccot nem tudná eladni az Embarcadero ilyen áron, ráadásul az ingyenes alternatívákkal versenyezve. A kereskedelmi termékfejlesztést lehetővé tevő licencek viszont fél- és hárommillió HUF között vannak. Ez a cucc már nem a Turbo Pascal 5.5.

2016. márc. 29. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
Mi előnye van Windows alatt C# és WPF, vagy C++ és Qt stb. szemben? Szerintem semmi, így egyéni preferencia ki melyiket pártolja.
2016. márc. 29. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

"Mi előnye van Windows alatt C# és WPF, vagy C++ és Qt stb. szemben?"


Ezekkel szemben nagyon sok.

A C# nem natív, kell hozzá a futtató környezet, ami azért nagyon sok vállalatnál nem evidens, hogy megvan. Talán el sem hiszed, de léteznek még cégek, ahol win98, win95, sőt 3.11 fut, mert a cégek nem lopják az oprendszert, nekik meg kell venniük a jogtiszta terméket és nem fognak minden évben, se minden harmadik évben teljes infrastruktúrát cserélni 40-50-200 gépen (és géppel), ha arra amúgy nincs semmi szükség.


A c++ Qt párossal (és még sok más eszközzel) szemben az előnye az, hogy rapidabb, ami a fejlesztési időben mérhető és forintosítható.

Én például sok esetben azzal nyerek, hogy amit más cég mondjuk 70 napra vállal, azt én bevállalom 40-re, vagy 30-ra. És az is előfordul, hogy ennek ellenére bőven határidő előtt kész vagyok.

2016. márc. 29. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!