Mire használják az általános, gazdasági, és tudományos célú programozási nyelveket?
Általános: C, CPP, C#, JAVA, PASCAL.
Gazdasági: COBOL, CLIPPER, FORTRAN (bár ez általános célúnak és tudományos célúnak is nevezhető).
Tudományos: MATLAB, SIMULA.
Ja, hogy mire használják?
Az általános célú nyelveket szinte bármire.
A gazdasági (vagy inkább üzleti) célú nyelveket pl. bankokban, iparban, kereskedelemben, gazdaságissági számításokra, modellezésre.
A tudományos célúakat meg nyilván tudományos célra, mikrobiológia, sejtkutatás, szimuláció, matematika, különféle mérnöki tevékenységek.
Tudományos célú programozásnak több alapvetően különböző részterülete van: egyrészt bizonyos esetekben nagyon fontos, hogy könnyen lehessen nagyon komplex számolásokat végző kódot írni, ahol aztán nem számít annyira a kód sebessége. Ilyen nyelv pl. a matlab, ahol nagyon specializált könyvtárak állnak rendelkezésre speciális tudományterületekre pl. mikroszkópiás felvételek elemzése, modellezés, de van külön csomag MRI felvételek vagy EEG adatok kiértékelésére. Vagy pl. R, S, stata, ahol a létező összes alapvető statisztikai model, számolás a nyelv integráns része, tehát ezek megírásával nem kell vesződni. Ide sorolnám a python-t is, ami tulajdonképpen egy általános célú programnyelv (habár ez egy kicsit béna kategória, tekintve, hogy szinte minden valamire való nyelvben meg lehet bármit valósítani, csak az a kérdés, hogy mennyire fájdalmas a megvalósítás) egyre nagyobb teret hódít a tudományos programozásban: nyelvprocesszálásra, gépi tanulásra már eddig is egyértelműen a legjobb választás, de a statisztikai csomag is egyre jobb. Az ipython, illetve most már a jupyter révén hamarosan a No1 tudományos célú programozási nyevvé fog válni. (Különös tekintettel arra, hogy a matlab milyen orcátlanul drága)
Mint említettem, a fenti alkalmazásokban többnyire nem kulcsfontosságú a kód sebessége, inkább a fejlesztés egyszerűsége a cél, ezért főleg prototipizálásra használják. Bizonyos esetekben a hatalmas adattömeg és számolások komplexitása miatt nagyon fontos a gyors futás, ilyenkor egy gépközelibb nyelv a legjobb választás. Kozmológiai, meteorológiai szimulációk, adat analízisek jelenleg is elsődleges nyelve a Fortran, ahol nagyon egyszerűen lehet bonyorult számításokat implementálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!