Python vagy C/C++, melyikkel kezdjek?
A C vagy a C++ lenne a legcélszerűbb, annak venném hasznát a szakon ahova akarok majd menni, viszont érettségiig összekéne szedjek akkora tudást, hogy azért produkáljak is valami értékelhetőt.
Érdemes e esetleg elkezdeni a Pythont és azzal érettségizni, vagy fel lehet gond nélkül készülni ennyi idő alatt C/C++ -ból is?
Napi 1-2 órám van rá, tanár nélkül, teljesen nulláról.
Ha valaki pontos választ akar adni, annak érdemes utánanéznie.
Ez egy érettségi szoftverlista, ez nem hazudik, ez nem tippelés, ez a válasz: [link]
Világosan kiderül belőle, hogy Windowson Python 3-ban, Ubuntun Python 2-ben lehet érettségizni, az operációs rendszer választásától függ. A SuSE és SuliX disztribúcióban nincs Python.
Mindig elszórakoztat, amikor a "Milyen nyelven tanítsunk programozást az iskolában" meg a "mivel érettségizzek" kérdésekre nekiállnak emberek fejtegetni, hogy melyik nyelet használják több cégnél. Az égvilágon semmi relevanciája. Köze nincs hozzá. Nem is célja a középiskolának, hogy piacképes tudást adjon, az az egyetem dolga.
Én nem értek a céges szoftverválasztáshoz, de az iskolához meg az informatikaérettségihez igen, ezért találtam ki, hogy Pythonban lehessen érettségizni (persze ezt valakinek el is kellett fogadnia), és én a 3-as verziót javasoltam, mert aki most kezd tanulni, annak előrefelé érdemes mennie, és nem felvenni azokat a kötöttségeket, amivel a régiek küzdenek. A 2-es két okból népszerű: egyrészt mert sok külső csomag még csak arra van meg, de ezek nem kellenek az érettségihez, másrészt (akkoriban így volt, azóta nem néztem) sok Linuxban gyárilag ez van benne, és kényelmes, hogy kéznél van, talán ezért lett az Ubuntun is ez. Az ÉRETTSÉGIN (amire a kérdés vonatkozik) lényegében az input/raw_input és a print/print() különbség játszik a kettő között. (Meg az u betű az ékezetes szövegek előtt, de az érettségin elfogadják az ékezethibát.)
A kérdezőnek tehát nagyon határozottan azt válaszolom, hogy Python. Nem azért, mert én találtam ki, hanem azért találtam ki, mert ez a legjobb, főleg, ha csak ennyi időd van... Ha egy osztályban emelt óraszámban egy évig programoznak tanárral, abból kijöhet egy jó C# vagy C++ érettségi is, de a te paramétereiddel a Python az, ami ennyi idő alatt magabiztos tudást ad, és jól le tudsz vele érettségizni. Utána bőven ráérsz más nyelveket tanulni, játszadozni, és azt a gondolkodásmódot, ami a programozáshoz kell, a Pythonnal is megkapod, sőt ott sokkal inkább a lényegre lehet koncentrálni kezdő szinten, és nem a körítésre.
A sima C-t senkinek nem ajánlanám érettségire, abba aztán bele lehet csavarodni, és ott nem lesz időd, hidd el.
Nem utolsósorban pedig az érettségin nincs internet, és a Pythonnal teljes dokumentáció/súgó is települ a gépre, offline használható, ha megszorulsz.
Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat, Python lesz akkor a választásom.
Még annyi, hogy tudnátok e ajánlani, főleg saját tapasztalatból valami könyvet, oldalt, youtube csatornát ami bevált?
Nézegettem én is már párat, de nyilván még nem tudom megítélni melyik mennyire jó.
#11:
Köszönöm a pontosítást, a hozzászólásod minden pontjával tökéletesen egyetértek.
Úgy látom az informatikaérettségi témájában elég jártas vagy ezért szeretnék visszakérdezni: visszatekintve az előző 5 érettségire, Windows-ban mindig is a Python 3 volt az egyetlen opció és Linuxban pedig lehetett választani a 2 és a 3 között. Az idei lesz az első olyan érettségi ahol már nem lehet. Mi ennek az oka?
Amúgy Linux disztribúciók egy része már évek óta átállt, a népszerűbbek (Ubuntu/Debian/Fedora) 2015-re tervezik az átállást. Hogy ez össze fog e jönni nem tudom, de könnyen elképzelhető hogy 1-2 éven belül az összes disztribúció már csak Python 3-mal fog érkezni.
Tudja kinek szól:
"Nem szeretnélek meggyőzni, téged nem lehet."
Téged még észérvekkel sem.
"De nem szeretem ha megy a mellébeszélés."
Ezért válaszolok pontosan arra, amit kérdezel, (lásd idézet tőled, és válasz tőlem), nem pedig mellébeszélek, ahogy te. Erre fogok most rámutatni.
"Ha lehet érettségin Python 2-t használni annak örülök, legutóbb amikor halottam róla pár éve még azt mondták nem lehetett. "
Mintha te keseregtél volna az 1 éves információm miatt.. ennek ellenére több éves infóid vannak.
"Megint a pénzkeresést hozod elő ami nem érv a vitában hiszen nem munkahelyet keres a kérdező hanem érettségire tanul."
Ki is beszélt először arról, hogy mit használ a munkahelyén? A kérdés persze költői. :)
"Mire eljut arra szintre hogy pénzt keressen belőle, már tudni fog Javaban, C++-ban, Pythonban és C#-ban és célirányosan fogja használni őket."
Érdekes paradox megközelítés, előbb kihangsúlyozod hogy Pythonnal is lehet pénzt keresni, később azt állítod, mire eljut a pénz kereséshez, már tud a többi nyelven is. AKkor mégsem lehet csak Pythonnal? :))
"Nem a programozási nyelv teszi a programozót, de úgy tűnik erre neked még rá kell jönnöd. Kódolni egy 5 éves is tud."
Örülök, hogy tudod nekem mire kéne még rájönnöm. Én nem tennék javaslatot arra, neked mire kéne még, mert ez az eddigi beszélgetésünkből is kitűnt.
"Egyetlen egy kérdésem volt: miért tartod rossz nyelvnek a Python 3-at a 2-höz képest, mert tény hogy sok minden javult a 3-ban, de lehet hogy az a probléma hogy ezekkel nem vagy tisztában. A válaszod pedig az: "van rajtam kívül négyezerpárszáz aki ugyancsak nem kedveli". Tehát fogalmad sincs hogy miért rossz, de ha vannak akik azt mondják, akkor te se fogod szeretni? Báránymentalitás kicsit?"
Akkor mégis teszek javaslatot: Szövegértés, általános iskola. Idézni pedig csak csínján, mert ha kiemelsz egy részt azzal torzítasz, de gondolom ezt sem magyarázták el. :) Tudod a Bibliában benne van hogy nincs Isten... csak utána oda van írva "-mondta a hülye"... ez a bárány mentalitás. Gondolom észre sem vetted, hogy konkrét modulokat sorolok fel, vagy hogy frissebb statisztikákra is hivatkoztam, mert neked - aki több évekkel ezelőtti infó érettségis "emlékeidre" hivatkozol - nem tetszett az 1 éves "elavult" adat. Gratulálok ehhez!
"A megnevezett csomagokat (a modul elnevezésed nem teljesen korrekt, legalább hülyeségre ne javíts ki..)"
Jé érdekes a hivatalos Python oldalon modulnak nevezik.
Akkor mégis te vagy helikopter, és a többiek repülő. :(
"...vagy már rég nem fejlesztik, vagy épp átállnak, vagy pedig megvan a py3 alternatívájuk amik jobbak is."
Nem, nem és nem.
Vadi új csomagokat - fejlesztésben levő - soroltam fel, de azok csupán csepp a tengerben.
"Nem tudsz nekem olyat mondani amit Python 2-ben meg lehet csinálni de Python 3-ban nem."
De. Mondtam.
Viszont a fordítottja is igaz, jelennek már szépen lassan meg azok a csomagok is amik már nem py2 kompatibilisek. Ennek ellenére azt mondtam és nem tudom miért próbáltál ezzel ellenérvelni, hogy a kérdezőnek nincs py2 függősége, ezért nem kell Python 2-t használnia. Otthoni használatra soha nem kellett elővennem a Python 2-t amióta kint van a Python 3. És érettségire pláne nem kéne.
"Egy új programozónak hogy magyarázod el hogy a print-hez miért nem kell zárójel mikor az összes többi függvényhez kell?"
Ez már tényleg csak egy jó tanács. Ha állítasz valamit, és után egy azzal nem épp konzisztens dolgot, akkor magadból csinálsz hülyét :D Idézek egy géniusztól: "Nem a programozási nyelv teszi a programozót, de úgy tűnik erre neked még rá kell jönnöd. Kódolni egy 5 éves is tud."
Remélem érzed az iróniát... :)))
"Valószínűleg soha nem néztél utána hogy valójában miben különbözik, mi lett benne fejlesztve és megoldva, miben más. Ott leragadtál hogy hónapokig szenvedtél a print függvény zárójeleivel. "
Elárulom hogy fél éven át kellett Py 3.x-el dolgoznom.
Pontosan tudom mi a különbség.
"Örülök hogy láttad a két szemeddel hogy pár cég még mindig Python 2-t használ, ez igazán meggyőzött arról hogy a Python 3 egy rossz nyelv, és mindenki aki átállt a Python 3-ra biztos hülye lehet."
Eddigi életem során kb. 30 olyan állásra jelentkeztem, ahol Python volt az elvárás. 3 olyan cégnél dolgoztam, ahol Pythonnal kellett dolgoznom. 1 cégnél kértek Py 3.x-et, 2 cégnél pedig Py 2.x-et, egyetlen állásinterjún sem hangsúlyozták ki a Py 3.x-et, szinte mindenhol a 2.x-et. EZ nem épp "pár" cég. De mégegyszer mondom: aktuális álláshirdetést - most januári - is említettem. A statisztikák elemzése pedig egyértelműen alátámasztja, hogy a Py 3 visszafejlődik. Ne ez legyen már a vitakérdés, mert ez úgy vélem régen eldöntött. Ha nem hiszel nekem, majd hiszel a környezetednek...
Annál a cégnél, ahol Py3-at használtam, speciális igény volt - egy külső cégnek - a Py3. A többi kollégám is 2-ben írt. :D Ezt még fontosnak tartottam hozzáfűzni, hogy ezzel is érzékeltessem, mennyire marginális a Py3 szerepe. Talán annyira, amennyire a Py4 lesz majd :)))
Na én befejeztem a vitát és erről a beszélgetésről leiratkozom. Nem akarom elmagyarázni többé, miért nem összeegyeztethető a saját állításod, a saját állításoddal. :)
Pás
#13: erre nem tudom a választ, ilyesmibe már nem vontak be, főképp nem linuxos dolgokba, mert ahhoz nem értek. De könnyen el tudok képzelni valamilyen profiltisztítást annak alapján, hogy mit választottak az emberek korábban.
Valószínűleg az is szempont, hogy az iskolai rendszergazdák számára ne jelentsen elviselhetetlen terhet az érettségi. (Embertelen pluszmunka hárul rájuk ilyenkor, és többnyire még vállveregetést se kapnak érte.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!