Milyen képfeldogozó technika a tone mapping és mikor ajánlott a használata a számítógépes grafikában?
A wikiből azt vettem ki,hogy szín erősítő eljárás(bár nem így volt ott kifejezve) de nem értem még így sem.
Igazából az angolom nem valami jó de ennek ellenére szeretném tudni,hogy pontosan mi is ez és mikor ajánlott a használata a számítógépes grafikában.
Valamint a HDR tone mapping az ugyanaz mint a tone mapping vagy hdr+tonemappingr-ól van szó?
A Tone mapping lényege, hog színekhez más szint rendelsz, úgy, hogy a úgy nézzen ki, mint ha HDR kép lenne. Nyilván ez a monitorokon lehetetlen azért, mert dinamika tartományuk kicsi. Ezt általában úgy érik el, hogy erős kontraszt gyengítést alkalmaznak. Így sok fényintenzitás értéket veszítünk a kvantálás során. A tone mapping lényege, hogy relatív vesszük fel a dinamika tartományunkat, így több részlet látszik a képen. Mozgóképen vagy renderelt képen az előző képkockát vesszük figyelembe.
Fényképészetben ezt úgy érjük el, hogy a több RAW képből igyekszünk egy dinamikus képet csinálni. Ez a többletinformáció általában különleges a szemnek, így érdekes érzés egy ilyen képet nézni.
Nézd meg ezt a 6 képet:
Ahogy látod az elsőnél az ablak jól látszik de a templom sötét, az utolsónál, pedig az ablak túlexponált. Ez azért van mert a fényképező gép dinamika tartománya nem fedi le a színtér dinamika tartományát. Ezt úgy oldja meg a művész, hogy 6 különböző beállítással készíti el a képet, majd összeszerkeszti, úgy, hogy a túlexponált helyen az első képről mintavételez, a plafon faszerkezeténél pedig az utolsóból.
A végeredmény ez lesz:
Az emberi szem dinamika tartománya egész széles, így a kép többletinformációja jó hatást kelt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!