Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Extra könyvtárakat használni...

Extra könyvtárakat használni lopás?

Figyelt kérdés

pl egy email küldő program Java-ban, amihez kell egy "mail" nevű jar file. Az iskolában így tanították, hogy használjuk ezt hozzá, a maradékot meg írjuk meg mi hozzá (pár sor). Ez egy kicsit lopásosnak tűnt nekem. Elvégre valaki magától megírta ezt a mail.jar-t, és mi is meg tudtuk volna, csak így sokkal egyszerűbb volt.


A nagy programozók is így csinálják? Mindenki mondja, hogy jó a java mert rengeteg könyvtár van hozzá meg minden, de a "nagyok" is így felhasználnak egy kicsit innen, kicsit onnan, és nem saját maguk csinálnak mindent?



2014. szept. 3. 01:26
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
80%

Pont azért vannak az ilyenek, hogy használhasd, ha neked arra van szükséged. Nem lopás, ha csak nem egy zárt rendszerből másolgatod ki a dolgokat.


Vegyük példának a Linuxot. A Linux nem más mint a rendszer mag, ez ingyen van, számtalan Linux disztribúció van, ők mégsem lopták a kernelt, mert azért van, hogy használhassák.

2014. szept. 3. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 tabaki ***** válasza:
94%

Az, hogy lopás-e, nyilván az dönti el, hogy a fejlesztője milyen feltételekkel adta közre. Attól, hogy az alaprendszernek nem része, akár teljesen szabad is lehet.


Fogalmam sincs, mit csinálnak a nagy programozók (még arról se, hogy a kisek mit), de szerintem nem attól nagyok, hogy újra feltalálják a melegvizet. Minél több kész elemet tudnak beépíteni egy programba, annál többet tudnak magával a programozással foglalkozni. Ez nem jelenti azt, hogy okvetlenül lopniuk is kell.

2014. szept. 3. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
és tegyük fel csinálok egy programot, de csomó ilyen könyvtárat felhasználok hozzá, amit innen-onnen töltögettem le, akkor nekik nem kell semmi licenszet vagy ilyesmit fizetnem, ugye?
2014. szept. 3. 02:07
 4/13 A kérdező kommentje:
ja és amit én csináltam, azt pénzért árulom. Hogy így kell-e bármilyen licensz díjat fizetnem?
2014. szept. 3. 02:08
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Ez attól függ, hogy a könyvtárnak, amit felhasználsz, milyen licence van. Van olyan eset, mikor simán felhasználhatod, és megteheted, hogy pénzért adod tovább.
2014. szept. 3. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Kezdjük egy kis jogi kötözködéssel: lopás semmiképp nem lehet (bármennyire is szeretik a jogvédők összekeverni ezeket a jogi kategóriákat), lopásnál ugyanis az eredeti terméket/tárgyat fizikailag eltulajdonítod a tulajdonosától, közvetlenül ezzel kárt okozva neki.

Esetleg jogosulatlan felhasználás lehet, amennyiben a készítője nem tette szabadon felhasználhatóvá.

Egyébként gondolj bele: a legtöbb modern fejlesztőeszköz alapelve az, hogy összekészítenek neked készen egy csomó mindent, neked meg azt csak használni kell. Ha pl. Visual C#-ban készítesz egy Windows-alkalmazást, kiteszel a formra egy gombot, akkor is mások munkáját használod fel: nem te írod meg a gomb létrehozásához és megjelenítéséhez szükséges kódot, hanem a mások által megírt könyvtárat használod.


Ami az én személyes véleményem: én jobban szeretem magam elkészíteni a dolgokat. Aztán ezeket könyvtárakba szervezve a későbbiekben fel tudom újra használni. Az évek során rengeteg könyvtárat és komponenst készítettem el, amit szükség esetén felhasználok az újabb programjaimban. Így egyrészt átestem a tanuló fázison, ameddig egy-egy függvényt vagy komponenst elkészítettem, kénytelen voltam átszenvedni magam az adott témán, másrészt viszont így egyszer kell csak elkészíteni valamit, azt utána bármikor újra felhasználhatom.

Vagy ha internetről származó könyvtárat használok fel, akkor kizárólag olyat, amiről 100%-ig tudom, hogy megbízható és stabil.


Hogy a "nagyon nagy" programozók hogy csinálják, arra nincs sok rálátásom, de akiket ismerek szoftverfejlesztőket, senki nem hagyatkozik kizárólag saját magára. Ritka, és gazdaságtalan, ha valaki mindent maga csinál. Persze, van, aki a kész könyvtárakat preferálja, van, aki inkább maga szereti elkészíteni, más példák alapján, meg ugye olyan is van, hogy megvesz az ember egy-egy komponenst, mert ahogy mondják: az idő pénz. A munkaidő meg főleg.

2014. szept. 3. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
A licensz dönti el. Ha én publikálok a neten egy forráskódot akkor mondhatom azt h közkincs (azt csinálsz vele amit akarsz), azt h cc licensznek egy olyan verziója h felhasználhatod de a nevemet fel kell tüntetned, vagy azt h csak demonstrációs célú, nem használhatod fel. Meg kell nézni.
2014. szept. 3. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Meg hát ugye van még millió 1 fajta licensz...
2014. szept. 3. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Szerintem nem lopás, néha már az is nagy teljesítmény ha valalki nagyobb mennyiségű függvényről, vagy akár könyvtárról fejben tudja tartani hogy mire jó és hogyan kell használni. Én aznban mégsem preferálom ezt a fajta programozást, mivel szeretem megérteni hogy mi hogyan működik, ami gyakran legalább annyi energia mnt írni egy sajátot, amiről legalább tudom hogy hol tartalmaz hibákat vagy biztonsági rést, és ki is tudom javítani.
2014. szept. 3. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 SimkoL ***** válasza:

tabaki kollaga: 'hogy a kisek mit' ? :)

Témához: A sok 'értelmes' lehúzta az első két válaszadót, holott nálunk a pont. Én sem - és egy 'normális' programozó sem - állok neki olyan dolgokat megalkotni amit már más megírt és közzétett. Felesleges idő és energia pazarlás főleg nagy projekteknél.

2014. szept. 3. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!