Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » "A női informatikus olyan,...

"A női informatikus olyan, mint a tengerimalac. Se nem tengeri, se nem malac. " - Egyetértetek?

Figyelt kérdés
Sajnos nem én találtam ki ezt az elmés mondást, most olvastam egy cikket a Népszabadságon: [link]
2014. márc. 9. 15:19
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem feltétlenül értek egyet, mert ez így önmagában elég nagy általánosítás és bántás azzal szemben aki nő és tényleg ért is a számítógépekhez.
2014. márc. 9. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Én a legtöbb általánosításnak ellene vagyok, így ennek is. Nem gondolom, hogy egyedül lennék ezzel. Miért ne lehetne egy nő jó informatikus? Ismerek nem egy olyan lányt, aki penge matekból, egyikük PhD-zik, nem hiszem, hogy az algoritmikus gondolkodás, és így a programozás, a gép működésének megértése problémát okozna nekik.
2014. márc. 9. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Én nő vagyok, és műszaki informatikus. Soha nem kaptam még ilyen megjegyzéseket. Magukról állítanak ki szegénységi bizonyítványt.
2014. márc. 9. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Határozottan nem értek egyet. Nem egy olyan női informatikus ismerősöm van, aki szakmailag is abszolút kompetens, és nőként is vonzó.
2014. márc. 9. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 iostream ***** válasza:

"Ismerek nem egy olyan lányt, aki penge matekból, egyikük PhD-zik, nem hiszem, hogy az algoritmikus gondolkodás, és így a programozás, a gép működésének megértése problémát okozna nekik."


Én több lányt is ismertem, aki gond nélkül végezte az egyetem minden matekos részét, de a programozással komoly problémáik voltak. Az, hogy matekból jó csak szükséges de nem elégséges feltétel.


Az állítás meg hülyeség, ha szó szerint vesszük, ha azokra a női informatikusokra gondolunk, akik valóban szépen művelik a szakmájukat. Aki leírta viszont inkább arra gondolhat, amikor nem ez a helyzet, és vagy nem visel túl sok női jegyet magán a személy, vagy szakmailag hagy kívánnivalót maga után. Ilyen is van, úgy tűnik a szerzőnek savanyú tapasztalatai vannak.

2014. márc. 9. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező és akit érdekel a téma:


http://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__programozas_..


Komolyabb kérdés, komolyabb válaszokkal.

2014. márc. 11. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Idézem a kérdésben megjelölt cikket.


"Fókuszcsoportos interjúkat készítettek pályaválasztás előtt álló középiskolás lányokkal és pedagógusaikkal, illetve az Óbudai Egyetem gépészmérnök, villamosmérnök, illetve informatika szakán tanuló női hallgatókkal és oktatóikkal."


Nagyon reprezentatív minta. Mindenkit megkérdeztek aki MÉG nem helyezkedett el a szakmában. Már innentől sántít a cikk.


"A tágabb környezetben pedig megütközést váltott ki műszaki irányú pályaválasztásuk."


Mindenkit ugyan annyi negatív hatás ér a felsőoktatásban, fiúkat, lányokat egyaránt. Minél nehezebb egy szakma, annál több. A különbség az, hogy csak a nőkről cikkeznek ilyeneket. Ez a "a kisebbség mindig hangosabb" hatás gyakorlati megjelenése.


"Vannak oktatók, akik kiemelt figyelmet szentelnek a női hallgatóknak, sőt, segítő szándékkal könnyebb feladatokat is adnak nekik, ám ez sok esetben a lenéző attitűdből is fakadhat."


Pontosan fordítva. A lenéző attitűd fakad abból, hogy női hallgatóknak segítenek, velük szemben elnézőbbek. Erre rátesz egy lapáttal, hogy sokan ezt jól tudják és visszaélnek vele.


"Amikor azonban a kutatók a hallgatók nemek szerinti teljesítménykülönbségeire kérdeztek rá, alapvetően hasonló osztályzatokról számoltak be, sőt, egyes oktatók utaltak rá, hogy a lányok jobb eredményeket érnek el."


Az igazi tanulás az egyetemen után kezdődik. Egy többszörösen igaz egy állandóan fejlődő szakmára. A szorgalom és az érdeklődés a magyar (felső)oktatásban két külön dolog és nincs mindig lineáris kapcsolat közöttük.

Lehet kisujjból kirázni, bemagolni egy BSC tananyagot, aztán Londonban szállodát takarítani. Ebben az esetben persze mindig a rendszer lesz az igazságtalan és a patriarcha.

Ellenben lehet valóban megérteni a tananyagot, megírni kettesre-hármasra és egy komoly pozícióban felküzdeni magad diploma után pár évvel, akár itthon is.


"Vagyis sztereotip módon ellentétbe állítják a fiúkat és a lányokat: szorgalmas, magolós lányokra és kreatív, lusta fiúkra bontva a hallgatókat."


Ez akármilyen fájó, igaz. Viszont nincs ennyire lesarkítva a dolog, van kreatív lány és van léhűtő fiú hallgató is. Meglepő módon olyan arányban, mint ahogy az adott nemet a szak reprezentálja, ebben például nagyon is egyenlő a két nem. Csak ugye, ha 10-ből 2 lány jut tovább az hír, míg ha 90-ből 18 fiú, az nem.

Aki az egyetemen akar megtanulni egy szakmát, hogy utána soha többi ne kelljen tanulnia, azt bizony érik kellemetlen meglepetések nemtől függetlenül.


"Az egyetemen tanuló lányokat a sztereotípiák és az elítélő megjegyzések nem rettentették el pályaválasztásuktól: sőt, egyfajta bizonyítási vágyat ébresztettek bennük."


Tök jó. A fiú hallgatók tehetségesebbjét meg alapjáraton érdekli a szakma és azért csinálják. Az idézett mondat talán jól hangzik, de attól még nagyon nagy butaság.

Lehet egy férfi védőnő hallgató ambiciózus, tele bizonyítási vággyal, de attól még kiszórják. Valójában az előbbi példa nem volt jó, hiszen az említett szakmában valóban van nemi diszkrimináció, de mivel a férfiakat érinti senkit sem érdekel, hagyjuk is.


"A még pályaválasztás előtt álló középiskolás lányok egy részénél ugyanakkor kiderült: eredetileg volt bizonyos szintű műszaki érdeklődésük, ám mégsem szándékoznak ilyen szakokra jelentkezni."


Ez szintén nemtől független. Van akit időben elrettent, van aki húzza pár félévig. Az IT egy felkapott szakma, sokakat érdekel, és többségben nem tudják mit is tanulnak majd.


"A többség saját bevallása szerint azért nem jelentkezik műszaki pályára, mert nem érdekli őket ez a férfiasnak tartott terület."


Így van. Következő.


"Az interjúkból kiderült az is, hogy fogalmuk sincs, valójában milyen munkavégzés zajlik ezekben a szakmákban, női minták nincsenek előttük ezen a téren."


Így van. És mindegy hány női minta van előttük, mert valójában nagyon nem is érdekli őket. Az IT mindenkinek tetszik; sok, pénz, tele van vele a média, menő. Olyan ez mint a megasztár és a többi tehetségtelenkutató, megkapó, menő, agyonhypolt és minden kamasz énekléssel akar milliomos lenni. Itt is meg kell jegyeznem ez nemtől független.

2014. márc. 11. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!