Börtönbe juthatok ha készítek valamit ingyenes programokkal és milliószámra el sikerül adnom?
Ha eladsz valamit, általában a jövedelem után adózni kell.
Ha másért nem, hát emiatt lehet gondod.
Mivel az ingyenes programok liszecébe csak az a kitétel hogy nem terjesztheted pénzér nem módosíthatod és nem árulhatod sajátként még akkor sem ha a modositás elérte a 99% ot
de viszont arra nincs kitétel hogy ingyenes szoftverek segítségével szellemi terméket állíts elő és abból javadalmat szerezz
tehát mint saját szellemi termékedet eladhatod
persze adózni kell utána :)
Ha milliószám akarod eladni, akkor inkább legális utat válassz. Különben az adóhatóság a gatyád is lebünteti rólad. Rossz esetben a bírságok meghaladhatják a bevételedet. Börtönbe max. akkor kerülsz, ha nem tudod kifizetni a bírságo(ka)t.
Hogy mivel készíted a programot, az kb. mindegy, ezt nem nagyon fogják ellenőrizni.
Van más oka is, amiért érdemes legális utat választani: Ha cég, egyéni vállalkozó vásárolja meg a programot, akkor őneki el kell tudni számolnia a program összegével, amit akkor tud megtenni, ha számlát tudsz róla adni.
Magyarországi viszonylatban relative egyszerű a téma:
1. Kiváltasz egy egyéni vállalkozást. Ez ha jól emlékszem semmiféle költséggel nem jár. Bemész az okmányirodába és kb. fél óra után kisétálsz, mint egyéni vállalkozó. Persze ehhez előtte nem árt megnézni a tevékenységi köröket, hogy mire váltod ki. De szerintem ebben is segítenek, amennyire tudnak.
2. Ha egyéni vállalkozó vagy, akkor nem árt, ha van egy könyvelőd. Érdeklődj ismerősöknél, vagy keresgélj. A könyvelő egy havi díj ellenében szépen elvégzi helyetted a papírmunkát, ilyen-olyan bevallásokat, stb…
Könyvelőt még érdemes a vállalkozás kiváltása előtt keresni, mert tanácsot tud adni, hogy mire figyelj a vállalkozás kiváltásánál. (Pl. ÁFA kérdéskörében…)
3. Meg persze kell egy számlakönyv, vagy egy számlázó program. Az előbbit papír- és/vagy nyomtatványboltban meg tudod venni az egyéni vállalkozásod nyilvántartási számát bemondva. Az utóbbi meg pár tízezer forintos költségből megoldható.
Persze így kell majd adóznod, meg a könyvelő is pénzbe kerül, de egyrészt jól alszol, másrészt így több lehet a vevőd, hiszen tudsz számlát adni.
Külföldre történő eladás esetén nem tudom mi a helyzet, mennyire bonyolítja meg a helyzetet.
Persze az is kérdés, hogy milyen jellegű szoftvert készítesz, ki lesz a vevőkör, mennyiért adnád el. Egy kicsit nekem gyanús ez a „milliószámra”, hiszen az emberek többsége nem nagyon szeret pénzt adni szoftverért, hacsak nincs más alternatíva. Most vagy találtál valami olyan témakört, amire óriási igény van, nincs konkurencia, ingyenes alternatíva, amiért az emberek hajlandóak fizetni. Nos ebben azért lennének kétségeim, de te tudod. Vagy olyan témát találtál, amit a cégeknek úgyis meg kell venni – itt elengedhetetlen a hivatalos út –, és jobb minőséget és/vagy alacsonyabb árat tudsz adni a konkurenciánál.
#2 : „Mi az a adózás?”
Hadd kérdezzem meg: Mennyi idős is vagy?
Az a baj,hogy amit te leírtál nekem az mind bonyolult és még számos akadályba ütközhetek.
Én nem értek ezekhez a hivatalos dolgokhoz azt sem tudom mi az a adózás vagy a hivatalosítás nekem nincsenek okos szüleim ők nem tudnak tanítani nekem semmit még csak szakmájuk sincs épp,hogy megvan az alapsulijuk de nem mindegyik családtagomnak van alapsulija el sem tudod képzelni milyen buták.
Szégyen.
Francba újra akarok születni egy jobb helyen bár lehetne rosszabb sorsom is mert mindig van rosszabb de jobb is.
Amúgy igen tervbe van,hogy készítek valamit amire nagy igény lehet mert megtudom csinálni csak baj lesz az eladással.
Hát, 20 évesen azért már illene tudni, mi az az adózás...
Namost, ha ingyenes fejlesztő eszközökkel szoftvert akarsz fejleszteni, megteheted. Ha ezt a szoftvert pénzért akarod árulni, megteheted, hiszen a te szellemi terméked.
A "milliós pédányszám" viszont nekem kicsit "bilibe lóg a kezem" szituációnak hangzik.
Igen, a legális út az, hogy egyéni vállalkozó leszel (ehhez nem kell sokminden, de van illeték költsége, asszem 10ezer forint körül), a probléma nem itt van, hanem ott, hogy ha vállalkozó vagy, akkor a minimálbér kétszerese után kell fizetned a TB járulékot, akár van bevételed, akár nincs. Magyarán, hacsak nincs már egy bejáratott üzleted és havi 50-60 ezeres bevételed, akkor a vállalkozás drága mulatság lesz. Persze ha van alaptőkéd az más tészta, de ne várd, hogy egy szoftveres bizniszt sikeresen felfuttatsz 1-2 hónap alatt, a TB-t pedig addig is fizetni kell.
Szóval előbb mérd fel, mekkora a szoftver potencionális piaca (pl. tegyél ki és reklámozz egy próbaverziót), aztán ha úgy látszik, van rá kereslet, akkor indulhat a vállalkozás és hajrá! Amíg ez nincs meg, addig szerintem ne tedd, mert belefulladsz az adóba és TB-be.
Itthon sajnos az induló kisvállalkozásokat nem támogatják, hanem inkább agyonterhelik adókkal. Máshol a kezdő vállalkozó adókönnyítést és támogatást kap, itt hatalmas adóterheket és a külföldi multi kapja a könnyítést. Fordított egy ország ez... :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!