Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Ez alapján az én tudásom egy...

Ez alapján az én tudásom egy nagy nulla lenne?

Figyelt kérdés

Régóta foglalkozom programozással, hobbi szinten (egyébként rendszergazda vagyok).

Általában PHP-vel, kliens Javascripttel és CSS-sel foglalkozom, de írtam már C-ben titkosító programot, Java-ban adatvizualizációs programot, Androidra Dart+Flutterrel egy egyszerű kis appot, ill. néhány egyszerűbb toolt.

Gondoltam, jelentkezek egyetemre, így megnéztem a kar szintefelmérő mintaanyagait. Az egyik feladat ez:


Készítsen egy JavaScript szervert az alábbi működéssel:

- a szerver a születési évszámának megfelelő kommunikációs porton figyelje a bejövő kéréseket ( pl. 2001)

- A szerver a http://localhost:{port}/ útvonalra érkező kérésre adja vissza válaszként a melléklet html állományt a weboldal tartalmaként, amit jelenítsen meg a böngészőben!


Egy másik feladat pedig így néz ki:


- Készítsen egy második szervert, ami a születési hónapja+napja alapján kialakított porton figyeli a bejövő kéréseket! (pl. január 2. születésnap esetén 0102 vagy 102)

- a szerver csak a http://localhost:{port}/ ervenyes címre érkező kéréseket szolgálja ki. Amennyiben erre a címre érkezik kérés, akkor jelenítse meg a weboldalon a következő szöveget h2-es címsorként formázva, ékezet helyesen:

„ A bejövő kérés helyes útvonalon érkezett a szerverre.” Amennyiben az útvonal nem a /ervenyes címre érkezik, úgy a válaszban a 404-es hibakódot adja vissza válaszként.

Segítség a megoldáshoz: nodeJs modulok használata, válaszban head visszaküldése is szükséges.


NodeJS-sel sosem foglalkoztam, csak amennyi kellett a Vue-hez (az meg nem sok). Ezen a feladaton én simán elbuknék (az más kérdés, hogy ki tudnám Googlizni kb. 20 perc alatt), annak ellenére, hogy használtam már router-t PHP alatt, írtam saját JWT libraryt, stb., de mivel ezt így most kapásból nem tudnám megoldani, a feladat kiértékelői azt hihetnék, hogy sosem csináltam ilyesmit, és hülye vagyok hozzá.


okt. 2. 13:00
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
85%
Melyik egyetem melyik info karján találtad ezt?
okt. 2. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 A kérdező kommentje:
PE MIK programtervező informatikus
okt. 2. 13:04
 3/28 A kérdező kommentje:

Egy másik programozási feladatban pedig C#-ot kell használni és VS Code-ot. Sokféle IDE-t használtam már, de VS Code-ot csak kipróbálás szinten, C#-ot pedig utoljára középiskolában tanultam utoljára.

Javat szoktam használni Eclipse-szel, Androidhoz meg nyilván az Android Studiót. Szóval valószínűleg az a feladat sem menne.

okt. 2. 13:09
 4/28 anonim ***** válasza:
70%

"a feladat kiértékelői azt hihetnék, hogy sosem csináltam ilyesmit, és hülye vagyok hozzá"

És igazuk lenne. Sosem csináltál ilyesmit, következésképpen hülye vagy hozzá. Nem értem, hogy miért gondolod, hogy abból, hogy az informatika egyik területén jó vagy, rögtön érteni fogsz (vagy akár: értened kellene) mindenhez is. Szerintem tudnék mondani még egy kazal olyan dolgot, amihez hozzá sem tudnál szagolni, mivel még nem foglalkoztál vele.


Ha az egyetemen más az irány, mint amivel eddig foglalkoztál, és oda akarsz menni tanulni, akkor kezd el foglalkozni azzal, ami ott kelleni fog. Nem muszáj persze, mert az egyetem azért van, hogy megtanuld ezeket, de nyilván megkönnyíted a dolgodat, ha nem úgy mész oda, hogy "hát én ezt biztosan tudni fogom".

okt. 2. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván - és remélem, lelked mélyén ezt te is tudod - ettől nem leszel buta. Ez egyetlen terület, annak is egy részterülete, aki foglalkozik vele, annak tudnia kell, de még maga a programozás is olyan, hogy simán lehet valaki nem-webes területen szenior fejlesztő úgy, hogy lövése sincs a Node-hoz. De például a legtöbb profi webfejlesztő meg hatalmas nagy bajban lenne, ha hirtelen odaállítanák egy Arduino elé, és nesze, itt vannak a szenzorok, meg egy Ethernet shield, állíts össze munkaidő végéig egy meteorológiai állomást, ami méri a hőmérsékletet, páratartalmaat, légnyomást, talajnedvességet, és szűrje ki a valótlan adatokat, illetve figyelmeztessen szenzorhiba esetén. Mindezt pedig kiszolgálóként tegye elérhetővé a megadott IP-címen, illetve a mellékelt SD-kártyára mentse le, és minden ötvenedik mérést az EEPROM-ba backupolja úgy, hogy szükség esetén a legrégebbi adatot felülírja.

Ez egy olyan feladat, ami néhány órás munka annak, akinek ez a szakterülete, de aki nem ezzel foglalkozik, az meg csak néz, mint borjú az új kapura.


Egyébként ez milyen szintfelmérő? Van ilyen felvételikor? Vagy ez csak valami belsős dolog? Mert ha mondjuk webfejlesztés kurzusnál tudásszint szerint bontják csoportokra a társaságot, akkor teljesen érthető a dolog. De felvételi úgy tudom, csak központilag van, (emelt szintű) érettségi formájában.


Az viszont nem kéne, hogy elháríthatatlan problémát jelentsen, hogy más a fejlesztőkörnyezet. Én sem szeretem a VS Code-ot (általában SublimeTextben szoktam dolgozni, .Net esetén Monodevelopban, ha meg valamelyik fejlesztőeszköznek van saját, jól használható IDe-je, akkor azt), de azért nem lennék meghalva, ha azt kellene használnom. Nyilván macerás, meg kényelmetlen lenne, de azért na, ez szerintem inkább csak hiszti, mint valós probléma.

És nyilván ha egy programozási nyelvre kérdeznek rá, vagy abban kell alkotni valamit, annak alapfeltétele, hogy ismered az adott nyelvet. De jó hír: a legtöbb nyelv szinte egy kaptafára épül, egyik után nem nehéz a másikat megtanulni. Profi szintre emelni, ahol minden apró trükköt ismersz, az persze sok idő, de most őszinte leszek: Java után a C# nem szabadna, hogy megugorhatatlan akadály legyen. Nyilván nem fogsz azonnal tudni mindent, de alapvetően hasonló a két nyelv.

okt. 2. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 A kérdező kommentje:

"Egyébként ez milyen szintfelmérő? Van ilyen felvételikor?"


Ezt felvételi után, az első héten íratják: [link]

Ezzel mérik fel a gólyák tudásszintjét. Különösebb jelentősége egyébként nincs, csak annyi, hogy matekból pl. kötelezően beíratnak egy ilyen szintfelzárkóztató kurzusba, ha nincs meg az elvárt pontszám.


"általában SublimeTextben szoktam dolgozni"


Pontosan, ilyen webes PHP-s dolgokra én is Sublime-ot használok. Nincs gondom a VS Code-dal sem, csak nem nyújt annyi pluszt, mint amennyivel lassabb...


Csak azt nem értem, miért van ennyire kihegyezve egy-egy programnyelvre a feladat. Miért nem lehet megírni mondjuk Java-ban, PHP-ban, Javascriptban vagy akár Go-ban?

Mert azért hogy odaírják, hogy OOP elvek alapján oldjunk meg egy feladatot, akkor programnyelvtől függetlenül közel azonos, vagy majdnem ugyanolyan lesz a megoldás.


Azt meg pláne nem értem, miért ragaszkodnak VS Code-hoz. És ha én Vim-ben írom meg, akkor már nem is jó?

okt. 2. 15:18
 7/28 BeefEater ***** válasza:
86%

Erről egy előadó beszólása jut eszembe valami algoritmusok gyakorlattal kapcsolatban:

-Innentől kezdve sokkal egyszerűbb dolgunk lesz mert csak egy új programozási nyelvet kell minden alkalommal megtanulni.


Ez szándékos, hosszútávon jól jársz, ha sok nyelvet láttál akár csak egy félévig. A karriered során több (akár még most nem létező) nyelvet kell majd megtanulnod, ez erre is felkészít.

okt. 2. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 A kérdező kommentje:

#7


"Ez szándékos, hosszútávon jól jársz, ha sok nyelvet láttál akár csak egy félévig. A karriered során több (akár még most nem létező) nyelvet kell majd megtanulnod, ez erre is felkészít."


Ezzel nincs is gond, csak nem értem, miért hegyezik ki ennyire egy-egy nyelvre a szintfelmérőt. Mert mi derül ki ebből? Az, hogy a hallgató tud-e egy adott nyelven megoldani egy feladatot. De a programozásban nem ez a lényeg, mert a nyelv csak egy eszköz. A lényeg az, hogy az ember meg tudja oldani a feladatot (a legoptimálisabb megoldással, a lehető legalacsonyabb költséggel).

okt. 2. 16:48
 9/28 IgaziÚriember ***** válasza:
0%

Általában mindig az ilyen mezei 8 általánost igénylő, nyomtatótelepítgető rendszergazdák értékelik túl a saját "tudásukat" akik hobbi szinten programozgatnak, magyarul írják a strukturálatlan, hitvány minőségű, bugoktól és dependencytől hemzsegő spagettikódot valami egyszerű probléma megoldására.


"de mivel ezt így most kapásból nem tudnám megoldani, a feladat kiértékelői azt hihetnék, hogy sosem csináltam ilyesmit, és hülye vagyok hozzá"


Igen, azt hihetnék, mivel valóban hülye vagy hozzá. Egy valódi szoftverfejlesztőnek ez egy ujjgyakorlat.

okt. 2. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 BeefEater ***** válasza:
40%

IgaziÚriemberrel értek egyet. Utoljára egyetemen kellet Javascriptben bármit is csinálnom, de az itt leírt feladat az én 0 tudásommal is könnyen megoldható.

Egyébként sokszor azért is vannak meghatározott platformok, mert automatikusan értékelik ki a feladatokat. És te hiába írod meg tökéletesen Qbasic-ben, ha az automatikus értékelő rendszer csak C-t és Javascriptet ismer.

okt. 2. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!