Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Mennyire érdemes még weboldalf...

Mennyire érdemes még weboldalfejlesztést tanulni így az AI korában?

Figyelt kérdés

Kb 2-3 éve kezdtem el weboldalfejlesztést tanulni, aztán ugye tavaly berobbant a köztudatba a ChatGPT, mondhatni felforgatta a világot, a csapból is az AI folyik. Sokat beszélnek róla, hogy milyen hatással van a business-re, egyes szakmákra. Ami a programozók munkáját illeti, egyesek azt állítják, hasznos a programozók számára, meggyorsítja a munkájukat, mások viszont azt mondják, el fogja venni a munkájukat, csak azok fognak tudni megélni hosszútávon, akik értenek a prompt engineering-hez (vagyis hogy hogyan kell fogalmazni, hogy az AI jó válaszokat adjon) vagy magához az AI fejlesztéshez. Utóbbira sajnos már láthattunk is példát, az IBM-nél és az Adobe-nál lecseréltek egy pár alkalmazottat AI-ra.

Én személy szerint ezt eléggé aggasztónak találom. Szeretnék weboldalfejlesztő lenni, viszont attól tartok, hogy mire elkezdenék dolgozni a szakmában, már nem lesz szükség a szakmámra, vagy max olyan szinten, hogy tudjak prompt-okat írogatni, és nem úgy, hogy rendesen kódoljak is. Ha már ennyi időt, energiát fektettem a weboldalfejlesztés megtanulásába, akkor már alkalmazni is szeretném a tudásom, nem igazán tetszik a gondolat, hogy egy AI gondolkodjon helyettem, én meg csak úgy üljek és írogassam a promptokat neki. Nekem az ad sikerélményt, ha le is tettem valamit az asztalra, magamtól írtam meg a nulláról egy weboldalt, max egy minimális segítséggel.

Van még rá remény, hogy rendes weboldalfejlesztőként el tudjak majd helyezkedni, vagy inkább érdemes AI fejlesztéssel foglalkozni?



2024. márc. 1. 17:37
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
68%

Ha egy átlagnál kiadósabbat kakálsz reggel, az 20% hatékonyságnövekedés, nem a Copilot.

Súlyos cope folyik itt

2024. márc. 2. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
12%

Elon Musk pert indított az OpenAI cég és annak vezérigazgatója, Sam Altman ellen, azt állítva, hogy eltértek a vállalat eredeti küldetésétől, vagyis a mesterséges intelligencia (AI) emberiség javát szolgáló fejlesztési irányától, és ehelyett a profitot és a kereskedelmi érdekeket helyezik előtérbe.

Musk, aki 2015-ben társalapítója volt az OpenAI-nak, felperesként azt állítja, hogy az OpenAI cég Microsoft-tal való partnersége a profitorientált modell felé való elmozduláshoz vezetett, szemben az eredeti nonprofit fókusszal. A peranyag kiemeli azokat az aggályokat, hogy az OpenAI legújabb természetes nyelvi modellje, a GPT-4 a mesterséges általános intelligenciát (AGI) célozza, és azzal vádolja a vállalatot, hogy helytelenül licencelte ezt a technológiát, és adta a Microsoft kezébe.

2024. márc. 2. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
49%

#15

"Minden mondatod megcáfolható. Ráadásul, könnyen."

Akkor neked miért nem sikerült egyet se megcáfolni? Ez akkor a te szegénységi bizonyítványod.


"Szerinted Észak-Koeában földművesek lapátolták össze az ország atomfegyvereit?"

Aki azt hiszi, hogy Észak-Korea feltalálta az atombombát és nem egy "így szereld össze" útmutatót kaptak az oroszoktól vagy kínaiaktól, az nagyon ostoba.


Nem ugyanaz valamit feltalálni vagy élen járni a kutatásában, mint egy másik ország már ismert tudását átvenni.


"Roppant szűk a látóköröd és szánnivaló a logikád. Ostobaságokat firkálsz ide."

Ez sehol nem cáfol, ez egy érvelési hiba, amit értelmes ember nem követ el.

Szóval haladjunk.


"A "repülő autókat" csak szenzácóhajhász ujságírók találják ki és tálalják a plebs, a megadfajta zombik elé, nem a mérnökök"

Az a helyzet, hogy nem. Nagyon sokáig ment ez céges körökben, hogy hosszútávon ez egy cél.

Onnan is látszik, hogy nagyon sötét vagy, hogy ez pont egy olyan dolog, amire modellek is elkezdtek készülni egyes cégek által, vagyis márcsak ezért sem lehetett csak az újságírók által kitalált valami.


De ez nem csak repülő autókra volt igaz. Abban az időben mindenből autót akartak csinálni, pl. volt hibrid autó abban az értelemben, hogy földön és vízen is lehetett használni, de ez terjedt el.


"Az 5G-vel kapcsolatban meg jobb lett volna, ha meg sem mukkansz, ugyanis szörnyen buta vagy te ehhez az egészhez. Azért is beszélsz hülyeségeket."

Retardált. :DDDDD

Ez megint nem cáfolat, csak mondom.


Másrészt, de, a teljes telco pont pénzt hiánytól szenved, mert nincs pénz az 5G-ben jelenleg. Az AT&T-nek 5 évvel ezelőtt - ha nem tudnád mi az, USA legnagyobb CSP-je - 100 ezerrel több alkalmazottja volt, mint ma.

Ebben a szektorban nagyon megy a leépítés, amit mindenki megérez.


És egyébként ez ebben a szektorban nem csak 5G-re igaz. Az ORAN-ról ugyanez elmondható, aminek pont az lenne a lényege, hogy több vendorból tudjanak válogatni a CSP-ek. Erre az AT&T lépett egy olyat, hogy az E///-nal kötött egy dealt és mindent ők szállítanak, mert úgy olcsóbban megúszták.



Azt állítottad, hogy milyen könnyű megcáfolni minden állításom. Közben pedig egyetlen egy állításomat se sikerült, de az a legviccesebb, hogy a legtöbb állításomat még meg se próbáltad.

Ténylegesen csak 2 állításommal próbálkoztál, a totalitárius államokra tett megjegyzésemet és repülő autókat. Persze szánalmas módon el is buktál.

2024. márc. 4. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
69%

Nekem rettenetesen sokat segít a feladat.


Már amióta kijött a fizetős model előfizetek a chatgpt-re és folyamatosan használom.


Full stack fejlesztő vagyok.


Kb 10 hónapja nem írtam migrációs scripteket vagy lekérdezéseket az adatbázis felé. Pedig sokszor van, hogy elég komplex akár 150 soros migrációs scripteket kell írnom, amit elég sok ember elbukna. Én pedig csak bemásolom az táblákra és kapcsolatokra leképzett osztályokat, meg pár példa migrációs scriptet és egy jó leírást írok a problémáról. Aztán meg ha nagyon el akar vinni az erődbe a ChatGPT, akkor adok neki ötleteket vagy ha én sem tudom mit kell csinálni csak azt tudom, hogy X,Y dolog biztos nem jó, akkor az írom le neki és többnyire az előtt megkapom a tökéletes scriptet, mint hogy azt le tudtam volna gépelni, ha másoltam volna gépírással valahonnan azt.


Ugyan ezt különféle lekérdezésekkel.


Kb minden kódot optimalizálok vele mielőtt feladom reviewra.


Frontenden is rengetegszer oldott meg úgy CSS / HTML (néha Tailwind) problémát, hogy igazából első "hát ha megoldja" próbálkozásra bemásoltam neki a HTML-t, CSS-t és feladat leírását, meg esetleg egy képernyő képet a hibás megjelenésről és rögtön megoldotta. Tehát kb 3 órás bug ticketből lett egy 15 percen jegy, amiből 12 perc volt az ellenőrzés, hogy biztos jó-e a megoldás.


Volt már olyan, hogy olyan rendszer szintű refaktort tudtam vele csinálni pár óra alatt, hogy 400 sort kitudtam törölni rögtön.

(Nyílván ilyenkor nem az egész kódbázist adom át neki, csak koncepcionálisan magyarázok és ahol kell implementációt írna, azt a részt átadom. Vagy az ő lebutított implementációját több iteráción át a saját problémámra huzatom).


Ha AWS-en kell bármit csinálni vagy kubernetes yml fájlokba nyúlni, akár csak egy cronjob készítéshez, akkor pillanatok alatt megcsinálja. Pedig mivel sima fejlesztő vagyok, aki koncepcionálisan ért a cloudhoz, de az implementációhoz jó sokat kéne a neten kutakodnom, így számomra elég jó, hogy 10 percre redulkálja, azt ami nekem több óra is lehetett volna.


Ha bármilyen command kell linuxon vagy valami dockeres dolog, amit fejből nem tudok. Rögtön megadja a tökéletes választ. Ezt megint tudnám googleön keresni és a több keresésből összeollózni egy megoldást, ami lehet jó / lehet nem, de a chatgpt rögtön elég komplex dolgokat is megcsinál nekem.


Bash-hez egyáltalán nem értek. Egyetemen volt egy órám, ahol minimálisan megismertem, de chatgpt-vel gond nélkül átírtam egy elég komplex bash scriptet.


Stb...


Rettenetesen megkönnyíti a munkát. Főleg akkor jó ha már van annyi ismereted a témában, hogy látod, hogy jó-e amit csinál.


Szerintem az a baj, hogy a belépési szint sokkal alacsonyabb lesz...


A jó fejlesztő sokkal gyorsabban, sokkal több fajta munkát el tud látni. Tehát ugyan annyi feladatra, kevesebb fejlesztő kell...


Ez szeritnem egyértelműen a fejlesztői munka értékének csökkenéséhez vezet.


Most már lesz olyan helyzet, hogy "Hívd ide a Lacit. A 10x fejlesztő, csoda architect embert, mert csak ő tudja megoldani a helyzetet." A sima junior is képes lesz rá. Max kód reviewn kicsit irányba kell igazítani.

2024. márc. 4. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
75%

Végre egy értelmes válasz, az előttem szóló.


Elég jól összegzi a dolgokat ha sokat kéne googlezni többhelyről, vagy valami, apróbb kis kódrészletet szépen meg tud írni. Sok esetben az is nagy segítség, ha csak inspirál, mondjuk megoldja neked a probléma X részét amiből sokkal gyorsabban megoldod a végleges problémát.


Egy példa, amire én látom hasznát valós környezetben: egy új könyvtárt amit nem ismersz, pl én esetemben az OpenCV volt. Kellett olyan, hogy lescreenshotolja a képernyőt 2 monitorral és a fényképen amit készített, keresse meg és ha megvan, akkor hol egy általam megadott kép. Mondjuk a Chrome ikonja a desktopon. Ezt lehetett volna össze vissza googlezással is oldani, vagy addig rugdosni a ChatGPT-t amíg működő alapot nem generál és megcsinálta. Gyorsabb volt mint az OpenCV példákat túrni. Valószinű telibe szrtam volna, ha ezt mind googlezva kell összeraknom, mert fingom sem volt az OpenCV-ről és arról, hogy kell képet készíteni windowsba, annyira meg nem volt fontos a dolog, hogy erre több órákat szánjak. Negyed óra alatt megvolt a működő snippet.


Amin még agyaltam melóban az az unit testekhez sablon generálás, ne kelljen annyit pötyögni. Elég szépen megoldotta eztis.


Ezek messze nem egetverő problémák és csoda megoldások és egyelőre nem félek, hogy az AI leváltana, de valószinű meg fogja változtatni a programozók munkához való hozzáállását - ez így is van rendjén.. Ha már van egy ilyen segítség, akkor hozzuk ki belőle a legtöbbet.

2024. márc. 8. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
16%

" egyelőre nem félek, hogy az AI leváltana"


Aki nem fél, az nem lát.


Ennek a szakmának, hogy programfejlesztő, már reszeltek.

A mesterséges intelligencia már most padlóra küld szinte bárkit, csak a birtokosai nem olyan hülyék, hogy ilyesmire használják. Most még!

2024. márc. 8. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
82%
Én csak annyit írtam, hogy "egyelőre" nem félek. Nem azt, hogy a jövőben ez nem történhet meg. Vagy talán az lesz, hogy minimális kódot fogunk írni és az AI fogja helyettünk végezni a piszkos munkát. Sosem gondolkoztam még ezen nagyon..
2024. márc. 8. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
39%

#16

"A mesterséges intelligencia már most padlóra küld szinte bárkit"

A valóság ezzel szemben az, hogy már most mérhető, hogy a különböző AI megoldások miatt a kódbázisok átlag minősége romlana kezdett.

2024. márc. 11. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
37%

#19

Igaz, csak 153 milliónyi kódsor change igazolja az állításomat. Te hány sor kódot írtál a héten? :DDD

[link]

2024. márc. 11. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
57%

A te állításodat nem igazolja semmi.

Már csak azért sem, mert nem igaz.

Az AI jelenlegi alkalmazása nem professzionális felhasználás, még akkor sem, ha alapjában profi kódbázisok egészülnek ki ez által.

A CoPilot nem az emberek helyett ír kódot, hanem az emberek segítségére van. A ChatGPT nem kódoló intelligencia, hanem egy chatBot. Nem ezek fogják megváltani a világot, földönfutóvá tenni a programozó társadalmat, hanem azok a fejlesztések, amelyekről még nem is hallottál, de már léteznek, csak éppen, nem publikusak.


Balgaság azt hinni, hogy Microsoft meg Google fajsúlyú cégek majd rojtos havi húsz dollárért az egyszeri user ölébe pottyantanak olyan lehetőségeket, hogy hibamentes, endless kód-generálás.

2024. márc. 11. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!