Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Mitől ilyen nehéz most junior...

Mitől ilyen nehéz most junior állást találni?

Figyelt kérdés
2024. jan. 2. 08:44
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
64%
Mert telített a piac.
2024. jan. 2. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
60%

Gazdasági válság van, megnézik a cégek mire költik a pénzt. Egy juniornak a képzésébe bele kell fektetni, nem feltétlen termeli ki a saját bérét sem, úgyis elmegy 1 év után, stb és ezt nem akarják. Mindent tegnapra kell megoldani, szóval sokan minimum seniort akarnak. Amúgy vannak junior állások, de most már elvárások is vannak hozzá és sokan nem felelnek meg ezeknek. Nincs az, hogy gyere és majd on the job megtanulod 3 év alatt.

Amúgy több szektorban is ez megy most.

2024. jan. 2. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
3%
Mert tudják a cégek is, hogy kb 1 éven belül nem lesz szükség juniorra majd az AI megcsinálja a favágó munkát helyettük.
2024. jan. 2. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
69%
Nem most nehez, az elmult par evben volt tul konnyu. Akkorara nott a munkaerohiany, hogy megprobaltak a cegek alacsony szinvonalu munkaerovel kompenzalni azt (lasd bootcampek pl.), de aztan rajottek, hogy nem lehet mennyiseggel potolni a minoseget.
2024. jan. 2. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
24%

Gyakornoki pozíciót ugyanolyan könnyű találni a szokásos szeptember-november és január-március időszakokban, mint eddig, aztán végzés után ugyanott folytatja az ember jellemzően.

Tankörtársaim nagy része így dolgozik.

2024. jan. 2. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
81%

Régen amikor még nem volt ennyire felkapott az IT relatíve kevesen végeztek az egyetemeken (mert annyira nehéz volt) és aki nem egyetemi végzettséggel akartak elhelyezkedni (hanem autodidakta módon megszerzett tudásukkal) nekik a többsége valóban tehetséges ember volt akik hobbiból, szabadidejükben szívesen fpglalkoztak a fejlesztéssel akár gyerekkoruk óta (nem azért hogy jól fizető állásuk legyen, hanem mert érdekelte őket a technológia). Tehát régen, a 2000-res évek közepe, vége felé, amikor az IT fizetések nagyjából megegyeztek egyéb mérnöki területek bérével, az emberek többsége azért ment IT területre, mert valóban érdekelte őket az informatika és valóban volt tehetségük hozzá.


Az igény viszont egyre nőtt a cégek részéről a tehetséges emberek iránt, egyre magasabb béreket kínálva, így egyrészt egyre több IT egyetemi képzés indult egyre magasabb férőhelyekkel és megjelentek alternatív képzési módok (bootcamp, OKJ, FOSZK, Bprof stb...), valamint a magas bérek miatt boldog-boldogtalan informatikusként képzelte el a jövőjét. Ez szépen lassan ahhoz vezetett, hogy a képzési központok elkezdték ontani magukból az "informatikusokat" és tömegével vannak autodidakta módon tanult jelentkezők is. Viszont a juniorok tudása között ég és föld a különbség és arányaiban sokkal kevesebb a tehetséges, motivált jelölt mint korábban amikor nem ekkora bérek voltak az informatikában. Tehát sokkal több a végzett informatikus de arányaiban jóval gyengébb a színvonal.


Mostanra átalakult olyan módon a piac, hogy a junior szféra megsínylette a többszörös túljelentkezést, mivel a cégeknek egy-egy gyenge junior alkalmazása (vagy olyan junioré aki gyorsan dobbant a következő helyre) gazdaságilag nem éri meg (egyrészt kifizetni a relatív magas junior bért pl: diákmunkáshoz képest ÉS a senior bérét akinek az ideje a junior mentorálásával megy el). Ezért a cégek inkább fizetnek több bért egy tapasztalattal rendelkező embernek (pl: medior) aki már tisztában van az alapvető dolgokkal, nem 0-ról kell mentorálni, dolgozott már éles rendszeren, tisztában van a munkafolyamatokkal stb... vagy ha egy cégnek olcsó munkaerőre van szükség akkor alkalmaz diákmunkásokat a juniortól jóval alacsonyabb bérrel.

+ mivel mostanra nagyon sok jelentkezés érkezik a kevés junior helyre ezért jóval több választási lehetősége van a cégeknek. 300 ember közül nem fognak végighallgatni mindenkit egyesével technikai interjú keretén belül, hanem CV alapján gyorsan előszűrik a jelentkezőket és a legmeggyőzőbb jelentkezőket hívják be az alapján, hogy mit tettek le az asztalra (pl: munkatapasztalat xy helyen, diploma, publikációk, progverseny eredmények, referenciák, nyelvvizsgák stb...). Így több száz ember közül leszűkítik a kört pár emberre aztán közülük azt alkalmazzák akit a saját interjú processükön leginkább alkalmasnak találnak.

2024. jan. 2. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
60%

2000 előtt szinte csak képesített szakember dolgozott ebben a szakmában.

2000 környékén elérkeztek a cégek arra a pontra, hogy ott volt a vas, de nem akadt, aki azt kezelni, hát még programozni tudta volna. Ekkor a szakemberek relatív drágák is voltak, kevesen is voltak, így adódott, hogy azokat hozzák helyzetbe, akik tudással bírtak, papírral meg nem. Ők olcsók voltak és aránylag használhatók. Mára azonban a piaci szerkezet alaposan megváltozott, az igények is megnőttek. Kezd affelé menni a dolog, hogy a korábbi web-es marhulás is egyre magasabb fokozatba kapcsol, nő az igény és ennek a szintnek már nem, vagy csak nehezen képesek a junior teknőcök megfelelni.


A cégek is felismerték, hogy minőségi pozíciót csak minőségi munkával lehet elérni, a minőségi munkához meg minőségi munkaerő kell. Az ilyenek meg nem a juniorok között találtatnak meg. Ők majd csak később válnak minőségivé, ha. Legalábbis egy részük.


Az is érdemi, hogy mára alaposan megnőtt az IT karokon a hallgatói létszám és ezzel együtt a végzett szakemberek száma.

A másik, de nem utolsó szempont, hogy a cégek kivárnak. Itt ül az AI a nyakukon, nem tudják mi lesz a dologból. Nem érdemes pistonkákra költeni, ha a mesterséges intelligencia a jövő héttől százhúsz dollárért nyomja ki legalább ugyanazt a kódot, amit egy junior, ráadásul, nem késik el soha és még betegszabadságra sem megy.

2024. jan. 2. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
28%

"Mitől ilyen nehéz most junior állást találni?"


Rengeteg jelentkezés érkezik 1-1 pályakezdő pozícióra ezért a cégek tudnak válogatni, hogy kit hívjanak be interjúzni.


Ha te rendelkezel PhD végzettséggel, a tanulmányaid alatt felhalmozott több éves ipari tapasztalattal, konferencia előadásokkal, publikációkkal, felsőfokon beszélsz angolul és németül akkor továbbra is "kapkodni" fognak érted a cégek amikor az első full-time munkahelyedet tervezed betölteni juniorként.


Viszont ha te egy harminc-negyvenes éveiben járó teljes karrierváltó vagy aki azt hiszi hogy pl: hazatérve a cukrászdából a család és gyerekei mellett leül naponta esténként 1-másfél órát ingyenes programozás youtube videókat nézni, majd 3 hónap elteltével beadja az önéletrajzát junior pozíciókba milliós bérigénnyel, teljes home office elvárással úgy valóban 100 helyről 1 sem fog visszajelezni.


Ugyanez igaz azokra is akik valami noname egyetem informatikus szakán elcsúszkálnak diplomáig és az égvilágon semmit nem tudnak felmutatni a papíron kívül: se projektmunka, se referenciamunka, semmi elért plusz eredmény, se szakmai gyakorlat (vagy az előírt minimum valami névtelen helyen), se diákmunka. Na az ilyenekre szintén nincs szükség akik 3, 3 és fél év tanulmányi idejük alatt még egy vállalható publikus repositoryt sem voltak képesek összerakni, vélhetően a munkamoráljuk is hasonló és csak a minimumot (vagy azt sem) fogják nyújtani.


Szóval javaslom, hogy mire juniorként akarsz elhelyezkedni valami kézzel fogható eredményt tegyél le az asztalra, mert ha az önéletrajzod szintre üres és annyit tudsz beleírni hogy: "nagyon motivált vagyok, szívesen tanulok", úgy hogy ezt semmi nem támasztja alá az azonnal red flag.

2024. jan. 2. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
73%

1./ Eleve ami volt az elmúlt években, hogy nagy hiány alakult ki az szépen telítődött. Már akkor lehetett látni, hogy ez átmeneti lesz. Mert


a./ elfogynak a feladatok /mert nagyon sok rendszer elkészült, és az üzemeltetéshez és afolyamatos naprakészen tartáshoz kevesebb ember is bőségesen elegendő/


b./ az oktatási rendszer lassan reagál (és nem jól), és bele csúszott a túlképzésbe. Ld. egyébként egy PID szabályzó esetén a "túllövés" jelensége (de ez gazdasági folyamatoknál is megjelenik ld. pl.: [link] a bal szélső sötétzöldes színű görbe) ez szép lassan ki fog simulni, ehhez idő kell, és beáll az egyensúly (mint a bemutatott ábrán is szépen kisimul a szabályzó).


2./ A nagy felfutás miatt nagyon sokan végeznek (túlkínálat a munkaerő oldalon) viszont a nagytömegben a "piacra" szabadított munkaerő nagy része teljes mértékben használhatatlan. Régebben egy pozícióra meghallgattunk 3-4 jelöltet és abból tudtunk választani. Most érkezik kb. 100 önéletrajz, amiből 50-ből azonnal látszik, hogy "eltévedt" a maradék 50-et megnézve marad 8-10 akit be tudunk hívni, és közülük egyik tudása sem éri el a minimumot sem. Ellenben mellény meg "pofa" az van nagy, meg "a neten olvastam, hogy milliós fizetések várnak rám" "ugye kapok szolgálati autót, meg toronyórát lánccal, meg stb. stb.". Probléma megoldó képesség semmi. Alapismeretek hiányoznak. Gyakorlati angol nyelvtudás semmi (van csili-vili ilyen meg olyan nyelvvizsga meg mitton én mi, de a kezébe adok egy angolnyelvű dokumentációt nem talál meg benne semmit). A másik kedvenc eset ami 10-ből legalább 4-nél előfordul a 35-40 perc késés az állásinterjúról (de nem telefonálna, hogy bocsi dugó van vagy valami /értem, hogy külvárosban vagyunk, de azért egy telefont megereszthetne, hogy elkaluláltam az időt és most mi legyen/), a legutolsó bátor próbálkozót délelőtt 11-re hívtuk be, és este fél 8-kor hívott a takarítónő, hogy "itt van valami ember, áll az ajtóban és téged keres, hogy megvolt beszélve, de csak most tudott ide érni...".


Akkor ott van a CV-k minősége, elterjedt, hogy mindent IS bele kell írni, amiről csak hallott valaha 2 mondatnál többet. Kaptam olyat amiben 2,5 oldalon csak rövidítések voltak felsorolva, három és négybetűsek, hogy ezekhez mind ért.


És miután egyre nagyobb a "zaj" sokszor kiesik az is akár már az előválogatásnál aki esetleg jó lehetne, és tényleg akar valamit.

2024. jan. 2. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
74%

"Eleve ami volt az elmúlt években, hogy nagy hiány alakult ki az szépen telítődött"


Nem telítődött, ugyanúgy sokezer nyitott pozíció van csak Magyarországon jelen pillanatban is, mint az elmúlt években (és még csak most kezdik majd kiírni az idei frisseket).

Csak rájöttek a cégek, hogy nem sokra mennek vele, ha félkegyelműekkel próbálják feltölteni ezeket.

2024. jan. 2. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!