OOP megy a szemétbe?
A hatékonyabb azt jelenti, hogy beéri kevesebb erőforrással, mert, ahogy írom is, az OOP hátránya a brutális erőforrásigény.
Az OOP-t alapvetően azért találták ki, hogy a gyengébb képességű programozók is használhatóak legyenek és azért, hogy a kódszerkezetet ne kelljen restruktúrálni csak azért, mert egyik-másik, rosszabb képességű fejlesztő alkalmatlan kódot integrált a projektbe.
Ha, mondjuk a procedurális paradigma visszatérne és általánossá válna, akkor azzal jelentős processzoridőt és tárhelyet is meg lehetne spórolni.
De el tudom képzelni azt is, hogy a funkcionális programozás nyer teret magának, vagy valami eddig még nem ismert, teljesen új paradigma kap lábra.
Vagy megoldják, hogy az OOP erőforrásigénye csökkenjen, pl. komolyabb hardver támogatást kap...
Az informatikában már közel 50 éve elkezdett terjedni a TCO alapú optimalizálás. Régebben (alapvetően 2000 előtt) nagyon brutális ára volt főleg a memóriának, és azzal kellett takaréskodni. Ma már szinte "ingyen" van a memória. A processzor teljesítmény már az 1990-es évek közepétől már megfizethetővé vált. Ha a TCO-t nézzük akkor abban a hardver, a hardver fentartása (üzemeltetési költségek, villanyszámla, hűtés stb.) egyre kisebb rész lesz, és a fejlesztési munka, a folyamatos szoftver karbantartás az ami ma már a TCO nagyrészét kiteszi. Ebben segít az OOP mert olcsóbbá teszi a fejlesztést és a szoftver karbantartást, cserébe sok helyen "elfogadják", hogy jobban pazarolja a hardver erőforrásokat, de a TCO még mindig "kedvezőbb". Ma is vannak olyan területek ahol az OOP nem terjedt el, maradt a procedurális paradigma. Ezek a nagyon hardver kritikus alkalmazások, nagyon brutálisan időkritikus alkalmazások. Pl. beágyazott rendszerek esetén nagyon ritka még mindig az OOP, mert egyszerűen ott kicsi a hardver és abból kell a maximumot kihozni. De már ott is kezdenek elszállni a hardver méretek. És ha így folytatódik néhány év és ott is jön az OOP.
Lehet ma is fejleszteni valami régi módszerrel de nem fogja megérni. És pont az AI esetén lesz megint létjogosultsága, mert sokkal egyszerűbb a kód. Egyszerűbb a tesztelés, a fejlesztés, egy-egy "modul" cseréje.
Mi az, hogy a gyengébb képességű fejlesztők miatt fejlesztették ki? Az OOP előnye, hogy modulárisabb a program, gyorsabb lefejleszteni nagy csapatoknak, mert jobban szét lehet osztani a munkát, hamarabb átlátható, karban tarthatóbb. És persze van hátránya is, így az igények alapján kell eldönteni, hogy alkalmazzuk-e, vagy sem.
Sok mindenre lehet optimalizálni, az erőforrás ebből egy dolog. De vitatható az is, hogy egy procedurális nyelvben megírt program gyorsabb lenne, mintha OOP-ben írták volna, mert OOP-ben több idő marad optimalizálni olyan részeket, amiknek a sebessége amúgy sem függ a paradigmától. Ezen kívül a C++ nem olyan lassú egy nyelv.
5
Akkor ez pont azt mutatja, hogy OOP-ban nehezebb programozni.
Ha mondjuk a memóriánal maradunk, akkor C-ben sokkal könnyebb szivárgást csinálni, szóval akkor azt is hagyni kéne, és l
És lehetne helyette valamilyen GC nyelv, vagy akár RUST*
Bocs, véletlen hamarabb küldtem el
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!