Érdemes még Programtervező infóra (BSc) menni?
Végre egy értelmes ember, aki nem a vágyait, hanem a valóságot képezi le a soraiban.
Amellett, hogy a mondandóval teljes mértékben egyet is értek, az exponencialitásra reagálnék, hogy kicsit jobban megvilágítsam, mi is ennek a jelentősége.
A chatGPT nem csak kódot írni tud, de revizionálni is képes a felé továbbított kódsorokat.
Ezt a képességét én ki is próbáltam. Továbbítottam neki egy kb. ezer sorból álló programot, hogy nézze át, javítsa és részletesen véleményezze azt.
Amit kaptam válaszul, az olyan szinten lesokkolt, hogy hányingerem támadt. Nem viccelek.
Az az érzelmi nyomás, ami akkor "egy összegben" a tudatomra hatott, szörnyű volt.
Pontosabban, nem is az, hanem a belőle fakadó felismerés, következmény volt az, ami bénítólag hatott rám, és a hányingert is ez okozta.
Még pedig az, hogy ez a szar, mármint a chatGPT kb. 3-4 másodperc alatt nem csak végig "olvasta és értelmezte" a kódot, de kielégítően hosszú választ is generált rá ennyi idő alatt és ugyan lehet azt állítani, hogy a chatGPT nem rendelkezik tudattal, de ez mégis, ki a szart fog érdekelni, ha egyszer a feladatot az embernél jobb minőségben meg tudja oldani? Ráadásul, ennyire rövid idő alatt!
Másodpercek alatt végez olyasmivel, amire még kiváló képességű szakembereknek is legalább fél órára, ha nem többre volna szükségük. Az én példám esetében egy nagyon jó képességű szakember legalább három óra alatt lett volna képes arra, hogy a kb. ezer sornyi kódot tüzetesen végig olvassa és megfelelően revizionálja, írásban.
Egy óra, az 3600 másodperc. Három óra az 10800 másodperc. 10800 másodperces feladat időigényét négy másodpercre redukálta a chatGPT. De, mivel
nem mértem az időt, legyen a munkaidő inkább tíz másodperc.
Nem az a durva, hogy átlagos képességű fejlesztőket egy ilyen 20 dolláros szahar kiráz a bugyijukból, hanem az, hogy időegység alatt, akár ezer ilyen fejlesztőt is képes kiváltani, már most, a jelenlegi, "buta újszülött"-szerű állapotában.
Mert ennél már csak okosabb lesz, ahogy a google, hasonló alapokon fejlesztett translatora is egyre okosabbá vált az elmúlt évek alatt.
És a potensebb cégek (Microsoft, Meta, Google, stb) közötti verseny még csak most kezdődik.
#21
Na erről van szó, ezt nem értik meg a legtöbben.
Dumálgattam a témában már elég sok kollégával, tapasztalt öreg motorosokkal is, és majdnem mindenki azt a sablonválaszt adja, hogy "haha, 20 éve mondják már, hogy a programozókat lecseréli a technológia, és még mindig itt vagyunk".
Végülis csak sok ponton tévednek..
1. Az, hogy a múltban mi történt, vagy mi nem történt, nem határozza meg a jövőt
2. Linerálisan extrapolálnak, a 20 évnyi fejlődés ütemét vetítik ki a jövőre is
3. És amiben a legnagyobbat tévednek, hogy nem számolnak sem a költséghatékonysággal, sem a piaci versennyel.
Ha egy cégnek van 2 db seniorja, akik gyakorlatilag csak annyit csinálnak, hogy prompt-olják, specifikálják az AI-nak, hogy mit kéne lefejleszteni, majd pedig a percek alatt kész szoftverben kijavítják az esetleges bugokat, az hihetetlen versenyelőnybe kerül egy olyan céggel szemben, amelyik színtiszta humán munkaerővel, 20 fejlesztővel csinálja meg ugyanezt.
Mert a produktum ugyanaz lesz, az ár és a szállítási idő viszont a töredéke.
És ez csak a kínálati oldal, a keresleti oldalon is sokkal jobban megéri a dolog.
A hagyományos menetet nézve, Y cég megkeresi humanX fejlesztőcéget, hogy kéne neki valami szoftver, kickoff, meg egyéb meeting-ek sorozata, agile, scrum, minden divatos kutyaf-sza, az első 1-2 hónapban effektíve még nagyon nem is történik semmi látványos, utána 1-2 hetente demo, jönnek folyamatosan a change request-ek, bugfixek, stb., fél-egy év múlva talán elkészül valami.
Mindenki tudja, hogy megy ez, aki a szakmában van.
Képzeljük el ugyanezt a folyamatot, csak a sokszorosára gyorsítva;
Y cég megkeresi aiX fejlesztőcéget, leül velük beszélgetni egy darab project manager, meg 1!! darab prompt engineer, aki át tudja fordítani szaknyelvre a business igényekeket az AI-nak, és már az első meeting végén ott van az orruk előtt egy működő, demózható szoftver.
Nem 1-2 hónap múlva, hanem pár óra múlva!
Y megrendelőék hazamennek, megnézegetik, esetleg ők is demózzák házon belül a nagyfőnöknek, pár napig még talán kotlanak rajta, hogy mit hogy kéne még módosítani, majd visszamennek aiX céghez egy következő körre, és ugyanúgy az összes kívánságuk egy 1-2 órás session alatt ott van előttük készen.
És Y cég szuper boldog, mert a fantasztikus világmegváltó(nak gondolt) új társkereső jobbra-balra húzogatós social sz-rjával fél-egy év helyett pár nap alatt a piacra léphet töredékáron.
Amit természetesen így a végfelhasználóknak is olcsóbban tudnak adni, itt nem 10 kapnak majd a húzogatók 1 euróért, hanem 200at, stb.
És természetesen nem csak a kód, hanem az artwork is előáll másodpercek alatt ugyanúgy, nem kell grafikus, se sitebuilder, se semmi ilyesmi.
Nem kell ügyvéd se, hogy a GDPR meg mindenféle jogi nyilatkozatokat meg felhasználási feltételeket megfogalmazza horribilis pénzért több hetes határidővel, hanem egy AI megcsinálja ugyanezt.
És ez csak az első fázisa lesz annak, amire egy AI képes, és mégcsak nem is sci-fi, hanem kvázi a jelen.
Ami 10-15 év múlva lesz, ott már kb. a prompt engineer szerepe is feleslegessé válik, végsősoron csak azt az egy közbeeső lépést kell kiváltani, hogy az engineer átfordítsa a business language-et szakmai nyelvre, megmondja esetleg az AI-nak, hogy itt ilyen design pattern-t használj, legyen dependency injection, legyen ilyen microservice, olyan microservice.
De mivel az AI folyamatosan tanul, előbb-utóbb ezt is megtanulja.
Meg hát azt se felejtsük el, hogy a szépen, átláthatóan megírt kód, meg úgy egyáltalán a design patternek, meg mindenféle architekturális patternek is valójában csakis minket, fejlesztőket érdekelnek, a saját, egyébként meglehetősen korlátos képességeink miatt van szükség arra, hogy a kódot strukturákba rendezzük, szervezzük.
Nem tud az AI magától megtervezni emberi logika szerint egy több tucatnyi microservice-ből álló, komplex szoftver-architekturát?
Nos, elárulom, ez pont nem érdekli azt, aki fizet a szoftverért.
Ezt csak magunknak csináljuk, hogy egyáltalán átlássuk a rendszereinket.
A megrendelőt egy dolog érdekli: hogy működik-e a szoftver, ilyenformán aztán előbb-utóbb az is egy felesleges elvárássá válik az AI-al szemben, hogy olyan kódot állítson elő, amit mi jól bírunk értelmezni és olvasni, meg hogy használjon ilyen meg olyan adatbázist, ilyen-olyan strukturákat, design pattern-eket, legyen ilyen meg olyan microservice, stb.
Kit érdekel ez, ha soha élő ember néz rá, mert nincs rá szükség, hogy ezt egy ember átlássa? Akár egyetlen függvénybe is beömlesztheti az egészet a,b,c,x,y változónevekkel meg goto-kkal, a lényeg, hogy ő "átlátja", ha megkérik, hogy ez vagy az máshogy működjön, tizedmásodperc alatt megtalálja és átírja még így is milliárdszor gyorsabban, mint ahogy mi tennénk egy nagyon szépen szervezett kódban.
Amint a gyakorlati tapasztalat az lesz a szoftvergyártó cégekben, hogy a megrendelők tökéletesen elégedettek az AI által, emberi beavatkozás nélkül gyártott szoftverekkel, pont nem fogja őket sem érdekelni a kódminőség, meg architektura, meg ilyen f-szságok.
Természetesen elképzelhető, hogy lesznek olyan megrendelők, akiknek ennél többre-jobbra/másra van szükségük és ezért nem sajnálják a sokkal több pénzt/időt, de ők lesznek a marginális, jelentéktelen kisebbség.
A legtöbb consumer inkább a minőségből enged picit, ha cserébe az ár sokkal-sokkal jobb, ez szimpla piaci törvényszerűség, és nem csak az egyéni fogyasztóra igaz, hanem a cégekre is.
Meg lehet nézni, miből fogy több bármilyen termékkategóriában, melyiknek mekkora a piaca.
- 400 Ft-os mekis hambi, vagy a 2000 Ft-os gurmé kézműves lóf-sz hambi?
- 200 Ft-os soproni sör vagy Puszta Jóska Sőrfőzdéje kézműves 1000 Ft-os sör?
- pár tízezer Ft-os tucatfos IKEA-s bútor, vagy sok százezer Ft-os egyedi gyártású tölgyfa bútor?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!