Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Az ilyen programozó képzések...

Az ilyen programozó képzések (pl. Codecool, Progmasters, Green Fox, stb.) hogy viszonyulnak egy "valódi" programozó egyetemi diplomához?

Figyelt kérdés

Mennyire piacképesek ezek? Aki egyetemet végzett, az mennyire van előnyben a tanfolyamhoz képest?


Hallottam erről már mindent és annak az ellenkezőjét is. (Nem is számítok rá, hogy itt fog tisztázódni, de kíváncsi vagyok a véleményekre.)


Amúgy gépészmérnök diplomám van, lassan 10 éve vagyok a szakmában, de mostanában nevetségesek a lettek a fizetések. Eddig sem voltak túl magasak, de most, a válság alatt úgy érzékelem, hogy szinte teljesen kimaradtunk a fizetésemelésekből. Ezért akarok váltani. Plusz mindig is érdekelt.


Igaz az, hogy egy ilyen tanfolyam elvégzésével pár év múltán 6-800 nettót, vagy akár 1 millió felett is lehet keresni? Vagy ez csak az egyetemet végzettekre vonatkozik inkább? Mese lenne?

Mi a tapasztalatotok?



2023. máj. 25. 18:25
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
89%
Top cegekhez nem fogsz bekerulni ilyen vegzettseggel, de az altalad emlitett bersavok siman elerhetoek egyszeru gyujtomultiknal, Green Fox partnerek kozt sok ilyen van pl.
2023. máj. 25. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
87%

Kicsit darázsfészekbe nyúltál, ez a téma pont az egyik legnagyobb vitákat/indulatokat kiváltó itt az oldalon, és informatikus berkekben is, mindenki védi a maga igazát; így én azt fogom leírni, én mit látok, és mit gondolok.


1: egy programozó bootcamp mindig kevesebb tudást tud átadni, mint egy egyetem, mert a bootcamp célja, hogy mihamarabb piacon tudj lenni, emiatt rövid idejű.

Érvek/ellenérvek amik fel szoktak jönni: egyetemen sok az elmélet, amit sokan nem látnak be, miért kéne egy modern programozónak, miért kell tudni a gép és a cpu működését, ha úgyis mindent lekezel mondjuk egy "Java". Plusz negatív amit szoktak egyetemre mondani, hogy nem (mindig) követi a piaci trendeket, olyan technológiákon keresztül tanít, amiket már nem használnak.

Egyetem mellett szól, hogy ha rendesen csinálod, érthetsz mindent is, és nem lesz olyan problémád, hogy 5 év múlva egy új nyelv bevezetésével állás nélkül maradsz, vagy csak nehezen haladsz. Egy papír ráadásul mindig előny lehet, néhány (kevés) cégnél feltétel is.

A legjobb állítás szerintem ez: az összes végzettet tekintve egy egyetemi többet szokott tudni, és jobban el tud helyezkedni; Azonban van 1-2 kiváló bootcamp-es, aki egyetemiket is leköröz a rangokban, és van néhány diplomás, akinek évek múlva sem megy a legegyszerűbb feladat még google-val sem.


2: Neked a többi bootcamp-hez képest előny lenne, hogy van már egy diplomád mérnöki területen, így azért több cég hajlandó foglalkozni veled.


3: a fizetés az a reklám része, nagyon erősen eltúlzó. Van 1-2 bootcamp-es ember, aki kiemelkedő, és azok tényleg ennyit keresnek. Én diplomásként több év után tudom azt mondani, hogy a nettó 800-1m az nem nettó, hanem bruttó. Nettó 1 milliót legfelljebb a főnök kap, vagy 10+ év tapasztalatú magasan képzett szakember.


4: személyes ajánlás: Bár fizetésben nem a programozók teteje, inkább az alsó-közép, érdemes lenne inkább beágyazott rendszereket tanulnod. Ezt mondjuk nem láttam semmilyen bootcamp-en :(

Azért gondolom ezt, mert sok ipari cég van, ahol a két terület fedi egymást most már, és így hasznos lennél ha mind a két oldalt ismered.

Bizonyos mértékben még egy új szak(ma) is alakult ki így, a mechatronikus mérnök: ez lényegében egy villamosmérnök, programozó, és egy gépészmérnök gyenge kombinációja. (Azért gyenge, mert mindhárom területen kevesebbet tud egy dedikált mérnöknél, például egy villamosmérnöknél).


Remélem tudtam segíteni, illetve nem szedi le senki a fejem, aki nem ért egyet.

2023. máj. 25. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
74%
Szerintem a diploma és a bootcamp képzésnek nem sok átfedése van. Egy diplomával akkor érsz bármit, ha magadtól hozzátanulod amit leadnak bootcampen. Bootcampen pedig gyorsan megtanítanak mindenféle új és divatos technológiát, amivel hamar el lehet helyezkedni, csak éppen hiányozni fognak azok a fundamentális elméleti alapok, amivel igazán komoly pozíciókat lehet elfoglalni (pl pénzügyi cégnél, 3d modellezésnél, stb).
2023. máj. 25. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
93%

"Én diplomásként több év után tudom azt mondani, hogy a nettó 800-1m az nem nettó, hanem bruttó. Nettó 1 milliót legfelljebb a főnök kap, vagy 10+ év tapasztalatú magasan képzett szakember."


Szavaidból ítélve idősebb ember lehetsz és közszférában vagy kkv szektorban dolgozó. 1 millió nettó az másfél millió bruttó, ennyit ma már egy sima senior fejlesztőnek adnak a mérsékelten színvonalas multik is, ahogy 1-es írja. A bootcamp partnerek közt számos ilyen van.

2023. máj. 25. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
22%

"Bootcampen pedig gyorsan megtanítanak mindenféle új és divatos technológiát, amivel hamar el lehet helyezkedni"


Ez helyesen így hangzik: bootcampen pedig gyorsan belekapnak mindenféle új és divatos területbe aminek a 20%-át tanítják meg körülbelül ami egy junior pozíció betöltéséhez szükséges valamint nem alakul ki egy magabiztos fundamentális alaptudás amire később alapozni tudsz és a "tudásod" 1-2 éven belül teljesen elavul amikor más technológiák lesznek felkapottak viszont azok kitanulása gondot fog okozni, mivel az előző technológiákból sem mély tudást sajátítottál el csak felületesen látod nagyjából a dolgokat.


Elhelyezkedni pedig 2015 környékén lehet el tudtál bootcamppal amikor alig végeztek páran IT egyetemet a szűk létszámok és magas követelmények miatt a piacnak viszont szüksége volt informatikusokra. Manapság, 2023-ban viszont fordult a kocka: hiring freeze van és a junior pozíciókra 100-200x-os túljelentkezés van, úgyhogy bőven tudnak válogatni a cégek (még a kis cégek is), a bootcampet végzettek pedig valahol a várólista végén vannak, a hierarchia csúcsán pedig azok akik egyetemi diplomával, felsőfokú nyelvvizsgával ÉS gyakornoki tapasztalattal rendelkeznek egy nevesebb multinál vagy banknál. Egy ilyen jelentkezővel szemben esélye sincs egy bootcampet végzett, ipari tapasztalattal nem rendelkező jelentkezőnek.

2023. máj. 25. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
55%

Szerintem azt érdekes összevetni, hogy egy egyetemi képzés normális egyetemen 3.5 év azaz 7 félév.


Félévente kb 30 kredit. 1 kreditre meg elvileg 30 óra belefektetett időt jelent.


Nyílván ez könnyebb szakokon abszolút nem igaz, de egy Proinfón vagy Mérnökinfón teljesen reális.


Na, akkor 7x30x30=6300 óra.


Egy boocamnél ha 6 hónapig főállásban csinálod, tehát heti 40 órával számolva olyan havi 160 órával, akkor kb 960.


Első ránézésre a 960 sem tűnik kevésnek, de ha azt vesszük, hogy egyetemen a "kötelező" órák száma 6300, közben mint szorgalmas diák mellette foglalkozol hobbi projectekkel és fejleszted magad abba az irányba ami érdekel, akkor ez szerintem jóval több is tud lenni.


Ezen felül az egyetem nem csak száraz anyagról szól. Nekem több tantárgyam is volt azzal kapcsolatban, amivel elhelyezkedtem és több szabvált is feltudtam venni. Így összesen az egyetem elejétől kezdven ott is bőven bele őltem kötelezően a 960 órát az átlalam végzett munkakörbe.


Lehetne sok mást is írni, de szerintem ez leírja az alap különbséget.


Az meg szerintem nem valid érv, hogy a bootcampes majd karrierje alatt összeszedi az elmaradt +5340 órányi tudást, hiszen nem tudsz olyat megtanulni magadtól, aminek a létezéséről sem tudsz így nem tudod, hogy segíthetne a karrieredben.


Amúgy a te helyzetedben szerintem felesleges már egyetemmel szórakozni.

2023. máj. 25. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
72%

Ha fiatal vagy, akkor már csak a diákmunka/gyakornoki lehetőségek miatt jobb az egyetem, mert a munkatapasztalat aranyat ér IT-ban.


Ennyi idősen viszont nem hülyeség megcsinálni, ha van rá időd és pénzed. Csak jó lenne kideríteni előtte, hogy tényleg érdekel-e ez téged.


A bootcamp egy nyelvből fog felturbózni junior szintre (nyílvan fontos, hogy sokat gyakorolj, csak az órákkal ezt nem éred majd el). Egyetem általában egyetlen nyelvből sem ad junior tudást:D de cserébe az egész szakmát átlátod majd és otthon diák/gyakornoki munka miatt úgy is meglesz a junior szint.

Elméletben ha szorgalmas vagy akkor teljesen tanulható minden amit egyetemen tanítanak, csak általában a legtöbben nem fogják ezt megtenni vagy csak felületesen csinálják, így egy diplomás sokkal jobb opció egy normális cégnek hosszú távon.


A pénz az tényleg annyi, legalábbis egy diplomás így halad:D ha az elkövetkezendő 2 évedet kemény tanulással töltöd (heti hat nap) és utána is aktívan a fejlődésedért teszel 2 évig, akkor 4 év múlva a bruttód biztosan millió felett lesz, ez csak rajtad múlik. Sokat fizet az IT, de cserébe megvan az elvárás, mert itt egy papír semmit nem jelemt, csak a tudás számít és ezen is fog múlni a kereseted és szakmai fejlődésed.

2023. máj. 26. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
27%

A hatos hozzászólóval tudok szinte maradéktalanul egyetérteni.

Annyit tennék hozzá, hogy én még nem láttam és nem is hallottam olyanról, aki bootcamp-es és nettó egy millát keresne. Ettől még lehet ilyen, de hogy nem ez a standard, az biztos.

Az utolsó mondata, miszerint lebeszélne, szerintem nem áll meg, mert már van egy diplomád, ráadásul műszaki, tehát a matek már beléd van építve, a logikát meg te tényleg hozzá tudnád tanulni egy lelkiismeretesebb bootcamp plusz otthoni magánképzés keretein belül. Nem lenne belőled rockstar, de a még elmegy kategóriát alulról megütnéd. Feltéve, ha nem vagy programozói antitalentum.

2023. máj. 26. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Úgy gondolom, hogy az átlaghoz képest mindenképpen előnyben vagyok. Egyetemen volt matek bőven, fizika, elektronika. Volt alap infós tárgy is, plusz programtervezés (C#). Sőt, még egy mesterséges intelligencia alapjai nevű tárgyat is lenyomtak a torkunkon, aminek aztán tényleg semmi értelme nem volt.

Ezen kívül hobbi szinten foglalkozom már sok éve Arduinoval, ebből és a szakmámból kifolyólag a beágyazott rendszerek valóban különösen érdekelnének. Tudom, ez nem sok, de kicsit pötyögök C-ben és C++-ban. Szóval kétlem, hogy programozási antitalentum lennék.


Ami az egyetemet illeti, komolyabb infós szak lehet, hogy nehezebb a gépésznél, de nem sokkal. Én kreditenként nem hogy 30, de 15 órát sem tanultam annak idején. Én, amikor az egyetemről (BME) kikerültem, nem sokat tudtam a szakmáról, gyakorlati tudásom alig volt, azt is a tanulás mellett végzett munkáimból szedtem össze. Egyébként egyetem után csak évek múlva állt össze, hogy valóban volt valamennyi értelme annak a sok hülyeségnek, amit ott próbáltak nekünk oktatni. Ugyanakkor azt kell hogy mondjam, a kollégáim többsége még annyira sem használta az elméleti tudását, mint én, aki gyenge kettessel alig vergődött át. És ennek ellenére nagyon jól elvannak, csak néha bukik ki, hogy a fizika működéséről néha alapvető fogalmuk sincs.


Volt egy kollégám, aki gépésztechnikus (középiskolai) végzettségű volt. Viszont úgy elő tudta adni magát, hogy sokan egyfajta zseniként tekintettek rá. Nekem is csak évek múltán esett le, hogy a munka, amit a kezei közül kiad, rendszeresen tele volt alapvető hibákkal. Ugyanakkor figyelembe véve azt, hogy nálunk az egyetemi képzés pontosan nulla gyakorlati tudást adott, kétlem, hogy nála ezt az egyetem hiánya okozta volna.


Persze IT-ban simán lehet más a helyzet.

2023. máj. 27. 22:40
 10/16 anonim ***** válasza:

#2


Te az oszág melyik részén dolgozol? Milyen jellegű cégnél? Mi a fő profilja a cégnek?


800 bruttó több év tapasztalatta nekem nagyon kevésnek tűnik a környezetemből és magamból kiindulva

2023. máj. 28. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!