Programozók, mik a munkahelyi tapasztalataitok ezekkel kapcsolatban?
Milyen operációs rendszer használatát várja el a vezetőség? Vagy szabadon választható (pl. lehet akár Linuxot is használni)?
Mennyire figyelik meg a dolgozók gépét? Van-e olyan szoftver, amivel látják mindenki képernyőjét, esetleg a gép teljes fájlrendszeréhez hozzáférnek kívülről? Ha igen, lehet külön gépet kérni (pl. azzal a "mondvacsinált" indokkal hogy nehogy olyan történjen, mint a LastPass-al, hogy egy otthoni Plex szerver miatt lett feltörve az egész)?
Melyik project management szoftver a legelterjedtebb, melyiket érdemes megtanulni? (pl. Asana, Jira stb)
Mennyire széles körben lett már bevezetve az AI (pl. ChatGPT) használata? Van olyan munkakör, amihez érdemes érteni hozzá?
Tudom, ezek így együtt elég ostoba kérdéseknek tűnnek, nyilván nem ezek a legfontosabb szempontok a munkahely kiválasztásánál, csak kíváncsi vagyok, mi a helyzet, mire számítsak. (Egyébként valszeg 1-2 év múlva fogok elhelyezkedni)
Elsősorban a webprogramozással kapcsolatos munkakörök (frontend/backend egyaránt) érdekelnek, de más programozók is leírhatják tapasztalataikat.
1: "Milyen operációs rendszer használatát várja el a vezetőség? Vagy szabadon választható (pl. lehet akár Linuxot is használni)?"
- Jellemzően egy kész telepített gépet kapsz minden 100 főnél nagyobb vállalatnál, sok multinál telepíteni sincs jogosultságod.
2: "Mennyire figyelik meg a dolgozók gépét? Van-e olyan szoftver, amivel látják mindenki képernyőjét, esetleg a gép teljes fájlrendszeréhez hozzáférnek kívülről? Ha igen, lehet külön gépet kérni (pl. azzal a "mondvacsinált" indokkal hogy nehogy olyan történjen, mint a LastPass-al, hogy egy otthoni Plex szerver miatt lett feltörve az egész)?"
- vállalatok saját intraneten dolgoznak általában, amit elég erős tűzfalak védenek a külső internet felől, így a kifogásod nem jó.
Amúgy képernyőt nem láthatnak, ennek jogi akadálya van. A gép fájlrendszerét viszont minden multi IT részlege látja. Szerződésben alá szokták íratni, hogy vállalati gépet csak munkára lehet használni, úgyhogy nem értem ez miért zavar téged...
3: "Melyik project management szoftver a legelterjedtebb, melyiket érdemes megtanulni? (pl. Asana, Jira stb)"
- Nem érdemes egyiket sem, bármelyiket 5 perc alatt megmutatják neked.
Jira mindenhol van kb, meg több Attlassian termék (Confluence például), ezen felül a verziókezelés is a legtöbb helyen git vagy svn már.
4: "Mennyire széles körben lett már bevezetve az AI (pl. ChatGPT) használata? Van olyan munkakör, amihez érdemes érteni hozzá?"
- Semennyire, nem is tudnád használni. Két indok ellene céges környezetben: Az elérhető cuccok vagy limitálva vannak pár tucat kérdés/napra, vagy horribilis összegért tudod megvenni használatra korlátlanul. Másik indok, hogy a vállalati titkokat ismeretlen, hogy kezeli, ezért inkább semmi ilyennel nem kockáztatnak.
4: "Elsősorban a webprogramozással kapcsolatos munkakörök (frontend/backend egyaránt) érdekelnek, de más programozók is leírhatják tapasztalataikat."
- Nagyrészt ezek igazak minden területre, ha nem 5-fős sufni céghez mész, vagy saját vállalkozásba. Amúgy én "más programozó" vagyok, beágyazott szoftverfejlesztő - multinál.
"Milyen operációs rendszer használatát várja el a vezetőség?"
Szabadon valaszthatoak adott Linux disztrok/verziok es Windows, illetve ha Macbookot kersz, akkor nyilvan adott.
"Mennyire figyelik meg a dolgozók gépét?"
Lefut par naponta egy compliance check, ha feketelistas vagy jogvedett szoftvert talal a gepen, akkor jon egy email, hogy xy hataridoig torold le, vagy kerj ra ceges licenszet. Amugy azt csinalok a gepen, amit akarok, szoktam pl. pornot is nezni rajta (nyilvan nem a ceges VPN-re csatlakozva), ha kulfoldon vagyok ceges uton, kutyat nem erdekli.
"Melyik project management szoftver a legelterjedtebb, melyiket érdemes megtanulni?"
Cegfuggo, nem nagy cucc megtanulni egyiket sem.
"Mennyire széles körben lett már bevezetve az AI (pl. ChatGPT) használata?"
Epp most keszul ra a ceges policy, hogy mire lehet hasznalni es mire nem.
Ez 100 000+ fos amerikai cloud provider.
-Windows van telepítve a gépemre de a teszt és a prod környezet is linux / cloud
-én simán böngészhetek munkahelyi gépről, bebaszna ha nem googlezhatnék nem hallgathatnék zenét vagy nem használhatnék ChatGPT 4 vagy AlphaCode-ot
-Jirát használunk de "megtanulni" az erős túlzás, valaki elmutogatja egyszer 10 perc alatt és tudod használni
-Én ahogy már írtam AI-t napi szinten használom az unalmasabb/monoton feladatkörök elvégzésére de nem elvárás a használata
Backend dev, bp-i telephelyű multi
Egyébként minek kérnél külön gépet? Nekem a munkahelyi laptop mellé be van téve a saját laptopom amin rendszeresen játszok munkaidőben vagy meetingek közben. Nehogy már 1 havi fizudból ne tudj olyat venni magadnak amilyet akarsz...
-Bármit lehet használni. Sokan Linuxot használnak. Mac felhasználók is vannak. Macbookot is lehet kérni laptop cserénél vagy onboardingon.
-Nincs aktív megfigyelés.
-Szerintem ez nagyon cég és project függő. A jira egy elég általános. Szerintem ezeket nem nagyon kell "megtanulni" egy programozónak. Ahhoz meg elég intuitív mindegyik, hogy feltudj venni taskokat, ha szükséges.
-A ChatGPT és Copilot nálunk tesztelés alatt van és hallottam több helyen is, hogy aktívan próbálják bevonni a fejlesztésbe és mérni a produktivitás változást.
Persze vannak olyan helyek is (pár bank amiről tudok), ahol betiltották a chatgpt használatát. Nálunk is az az utasítás, hogy lehet használni, de óvatosan. Tehát üzleti titkokat ne másoljunk bele.
Ez egy több tízezer főt foglalkoztató multi.
"Milyen operációs rendszer használatát várja el a vezetőség?"
Amit akarsz. A cégnek van saját windows-a, de egyébként sokan használnak linux-ot. A fejlesztők maguknak szokták telepíteni, amit kell.
"Mennyire figyelik meg a dolgozók gépét?"
Semennyire.
"Melyik project management szoftver a legelterjedtebb, melyiket érdemes megtanulni? (pl. Asana, Jira stb)"
Nálunk Jira van, de egyáltalán nem olyan komplex, hogy tanulni kellene.
"Mennyire széles körben lett már bevezetve az AI (pl. ChatGPT) használata?"
Használhatunk, de nyilván nem szabad semmilyen sensitive adatot átadni, illetve nem is olyan hasznos fejlesztés szempontjából.
(Mellesleg az #1-es sokszor úgy fogalmaz, mintha általános esetekről beszélne, de sokkal inkább egyéni esetként fogd fel, mert egy csomó minden nem igaz nálunk, amit leírt.)
Jó látni, hogy sok helyen elfogadják a Linux használatát (nemcsak az adatvédelem miatt, hanem mert az a kényelmes számomra, ahhoz vagyok szokva).
Ha adnak gépet a munkahelyen, akkor jó, felőlem bárhogy megfigyelhetnek. Gépet nemigen tudok venni egy másodikat, mivel nincs még munkám, bevételem, a szüleimtől se várhatom el, hogy vegyenek nekem.
Köszönöm a válaszokat!
A szüleidtől inkább normális nevelés kellett volna kapnod.
Sajnálom a leendő főnökeidet! Ekkora egoval, ilyen hozzáállással öröm lesz veled az élet...
Szóval programozónak készülsz de saját számítógéped sincs... akkor gondolom egyetemi végzettséggel sem rendelkezel mert kétlem hogy egy telefonnal el lehet végezni egy egyetemi képzést.
Viszont azon aggódsz hogy milyen a céges policy mennyire figyelnek meg.
Megsúgom hogy téged semennyire nem fognak megfigyelni mert el sem jutsz addig hogy egy kompetensebb cég szóba álljon veled nagyon maximum jó esetben 1 év önéletrajz küldözgetés után talán minimálbérért felvesznek egy általános iskolába rendszergazdának. Addig pedig sok sikert a papíron kódolgatáshoz, de azért figyelj az ISACA és ISO ajánlásokra nehogy sérülékeny kódot írj le a fehér lapra ceruzával!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!