Programozók, mik a munkahelyi tapasztalataitok ezekkel kapcsolatban?
Milyen operációs rendszer használatát várja el a vezetőség? Vagy szabadon választható (pl. lehet akár Linuxot is használni)?
Mennyire figyelik meg a dolgozók gépét? Van-e olyan szoftver, amivel látják mindenki képernyőjét, esetleg a gép teljes fájlrendszeréhez hozzáférnek kívülről? Ha igen, lehet külön gépet kérni (pl. azzal a "mondvacsinált" indokkal hogy nehogy olyan történjen, mint a LastPass-al, hogy egy otthoni Plex szerver miatt lett feltörve az egész)?
Melyik project management szoftver a legelterjedtebb, melyiket érdemes megtanulni? (pl. Asana, Jira stb)
Mennyire széles körben lett már bevezetve az AI (pl. ChatGPT) használata? Van olyan munkakör, amihez érdemes érteni hozzá?
Tudom, ezek így együtt elég ostoba kérdéseknek tűnnek, nyilván nem ezek a legfontosabb szempontok a munkahely kiválasztásánál, csak kíváncsi vagyok, mi a helyzet, mire számítsak. (Egyébként valszeg 1-2 év múlva fogok elhelyezkedni)
Elsősorban a webprogramozással kapcsolatos munkakörök (frontend/backend egyaránt) érdekelnek, de más programozók is leírhatják tapasztalataikat.
Fel sem vettek, de már osztod, hogy neked ez kell, meg úgy kell... Meg ez a mondvacsinált indokos dumától is ledobja az agyarm a reaktorszíjjat...
Elég hamar rá fogsz jönni hogy nem minden olyan mint a filmekben van, meg ahogy a fórumokon írják. Nem a kis zöldfülü körül forog a világ. Bemész, megcsinálod a dolgod a kapott technikával és elhúzol haza. Ennyi.
Az meg a te bajod, hogy a céges gépre nem odavaló dolgokat teszel fel és emiatt a hátsódba rúgnak.
Magas lórol lehet k. nagyot esni. Úgyhogy kicsit gyere lejjebb egóbajnok!
Nem találkoztam még olyan céggel, amelyik nem ad céges laptopot munkához. Mondjuk csak multiknál dolgoztam eddig, ilyen fillérbaszó kis magyar cégeknél biztos előfordul.
Mobiltelefont sem vettem évek óta, lehet a cégest használni privát célra is (az előfizetést is a cég fizeti), illetve laptopból és telefonból is 2 évente lehet újat igényelni, az előzőt pedig megtarthatom.
12# Én diákmunkán találkoztam olyan céggel, ahol kiemelkekdő kérdés volt, hogy "Milyen erős a laptopod?". Nyílván az interjú után megírtam, hogy
Illetve egy másik helyen, ahol elhelyezkedtem gyakornokként az onboarding előtt megkérdezték, hogy van-e laptopom és akarom-e azt használni.
"Milyen operációs rendszer használatát várja el a vezetőség? Vagy szabadon választható (pl. lehet akár Linuxot is használni)?"
Hát ez nagyon változó.
A karót nyelt multiknál még jellemző az, hogy kapsz egy előre telepített gépet, és csak azokat a szoftvereket használhatod.
De sok helyen, főleg mióta a konténerizáció ennyire terjed, meg a home office is, már sok helyen gépet se feltétlenül tukmálnak rád - megkérdezik, hogy kell-e, oszt' ha nem, akkor nem adnak.
Én egy közepes cégnél dolgozok, itt már senkit nem érdekel, hogy "fizikailag" milyen gépen meg oprendszeren dolgozunk.
Van VPN, Docker, devcontainer, VS Code, oszt' jónapot, dolgozhatsz Windows-on, Linuxon, macOS-en, amihez kedved van.
Én már nem is kértem a cégtől gépet, home office-ban dolgozok 99%-ban, saját gépről.
"Mennyire figyelik meg a dolgozók gépét?"
Megint csak cégfüggő, mondjuk egy banknál nyilván elég erősen.
Nálam meg pl. semennyire, lévén eleve saját gépen dolgozom.
Nálunk egyetlen előírás van, ha VPN-en vagy, ne torrentezz :D
De amúgy ez benne lesz a munkaszerződésedben, hogy hogyan és milyen módon figyelnek és ellenőriznek - el kell olvasni.
Vagy ha nincs benne, akkor kérdezz rá.
Ha nem tetszik, akkor nem írod alá, és mész máshova.
"Melyik project management szoftver a legelterjedtebb, melyiket érdemes megtanulni? (pl. Asana, Jira stb)"
Ez nem reprezentatív, hanem teljesen saját tapasztalat, de cégeknél, ahol eddig dolgoztam, meg azok partnercégeinél, szerintem olyan 70%-ban kb. Jira-t használtak.
De amúgy felesleges előre megtanulni bármi ilyesmit, mert gyorsan elsajátítható a működése bármelyik ilyen cuccnak.
Kb. végignézel bármelyikről figyelmesen egy normális tutorial videót, és már tudod is alapokat.
"Mennyire széles körben lett már bevezetve az AI (pl. ChatGPT) használata? Van olyan munkakör, amihez érdemes érteni hozzá?"
Ahogy írták többen is fent, szigorúbb cégeknél akár egyenesen tiltva is lehet.
Nálunk viszont inkább pozitívan áll hozzá a vezetés, hogy ha tudunk vele gyorsítani a munkánkon, akkor hajrá. Bízik abban a cég, hogy megvan az alkalmazottakban a common sense.
És joggal bíznak bennünk, egyikünk se null IQ-s fogalmatlan kókler, nem copyzgatunk be teljes forráskódokat a Chat GPT-be, inkább általánosan megfogalmazott kérdéseket/kéréseket teszünk fel neki technológiákkal kapcsolatban.
Pl. please generate a typescript interface/DTO class from this JSON, vagy pl. how can egy change the datatype of a field in an existing Couchbase bucket without data loss, meg hasonlók.
Már aki használja egyáltalán, én pl. személy szerint utálom, mint a sz-art - amúgyis már kissé ki vagyok égve majdnem 20 év fejlesztés után, ez a ChatGPT csak az utolsó csepp a pohárban nálam, néhány év, és egész biztosan otthagyom a szakmát.
Mert biztos vagyok benne, hogy néhány év múlva már minden cégnél kötelező, alap metodológia lesz az AI assisted software development, sőt, már eleve így fogják tanítani a fejlesztést az egyetemeken.
Ami amúgy a cég szempontjából bizonyára jó dolog, meg produktívabb, meg stb., és biztosan boomer vagyok már, de én valahogy zsigerileg idegenkedek attól az elembertelenedéstől, amit az AI hoz a világra.
Német multi mesterséges intelligencia osztálya.
“Milyen operációs rendszer használatát várja el a vezetőség? Vagy szabadon választható (pl. lehet akár Linuxot is használni)?”
Távolról menedzselt Windows vagy Macbook amit kaphatunk, de a legtöbbünknek extended user right-ja van a gépén, szóval telepíthetünk rá mindent.
Azután vannak még nagyteljesítményű xeon szervereink (deep learningre), meg cloud elérésünk.
“Mennyire figyelik meg a dolgozók gépét?”
Csak mint normálisan. A német törvények tiltják a gép teljes megfigyelését, így például nem olvashatják a levelezésemet stb. Kb. mintha nem is lenne megfigyelve, olyan érzés.
“Van-e olyan szoftver, amivel látják mindenki képernyőjét, esetleg a gép teljes fájlrendszeréhez hozzáférnek kívülről?”
A fájljainkat a felhőbe kell szinkronizálni, a kódokat gitlabon tartjuk, szóval látnak mindent, ha akarnak, de a kutya se foglalkozik vele. Privát cuccokat is simán tartok rajta.
“Ha igen, lehet külön gépet kérni (pl. azzal a "mondvacsinált" indokkal hogy nehogy olyan történjen, mint a LastPass-al, hogy egy otthoni Plex szerver miatt lett feltörve az egész)?”
Nem.
“Melyik project management szoftver a legelterjedtebb, melyiket érdemes megtanulni? (pl. Asana, Jira stb)”
Jira van nálunk.
“Mennyire széles körben lett már bevezetve az AI (pl. ChatGPT) használata?”
Ki van tiltva. Copilotot lehet használni.
“Van olyan munkakör, amihez érdemes érteni hozzá?”
Túl nagy szakértelem nem kell hozzá.
“ Elsősorban a webprogramozással kapcsolatos munkakörök (frontend/backend egyaránt) érdekelnek”
Akkor miért nem inkább azokat kérdezed, hogy milyen nyelven dolgoznak, milyen keretrendszereket használnak, mit érdemes tanulni?
"Akkor miért nem inkább azokat kérdezed, hogy milyen nyelven dolgoznak, milyen keretrendszereket használnak, mit érdemes tanulni?"
Feltételezem azért, mert ehhez elég megnézni pár álláshirdetést.
A kérdező egy gyerek. Fogalma sincs mit akar kérdezni. Látott, hallott itt-ott, ezt-azt, és ez alapján csinált magának egy álomvilágot, hogy majd milyen lesz a munkahelye. Olyan akkor lesz ha csinál magának egy céget.
Minden normális cégnél az ilyeneket kivágják, vagy fel sem veszik.
C++-ban fejlesztek automotive kategóriában, operációs rendszer kötelezően Windows a jelenlegi munkahelyemen BitLocker-al lezárva, de VM-ben futtatunk Linuxot és WSL-t is használok néhanapján.
"Mennyire figyelik meg a dolgozók gépét?" Nemtudom, de ha nagyon figyelnék, már rég problémám lenne, mert megcsináltam, hogy az ez egér magától mozogjon, mivel nemtudtam kikapcsolni, hogy ne jelentkezzen ki X idle idő után és idegesített. Nyilván személyes dolgokat meg pornót, crackelt programok nem rakok fel. Egyszer bekapcsoltam a testing mode-t Windowsban, ott pl. másnap jött is az email, hogy indokoljam meg miért csináltam. Hivatalosan van egy lista is az engedélyezett programokról, de mindenki sz*k rá, és ami ingyenes, bármit felraknak. Pl. Discord, TeamViewer, stb...
AI (ChatGPT, Github Copilot) teljes mértékben tiltott. A kódok céges titoknak minősülnek és nem szeretnének semilyen szivárgást, erre csak ez az indok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!