Van e programozói egyetemi képzettséged? Megérte a fáradtságot?
Mindennap kiírja valaki, jó kis vitákat generál és készítheti a kérdező a popcorn-t. Ennek sincs több értelme.
Azt mondjuk értékelem, hogy mindig át van fogalmaz.
Amúgy a Reddit tele van ezzel, ha érdekel a téma ott jobban jársz.
Az egyetem es néhány bootcamp előnye a szociális háló. Mar akkor van melod es kiepitett kapcsolatod hogy le se diplomaztál.
Otthon meg lehet hogy minden ingyen van, de nem is fogsz magadtol 4 even at ugyanolyan szorgalmasan tanulni. Es a tudásodat bizonyitani is nehezebb a cegek felé.
Ez már milyen kérdés megint? Miért kell ezt nap mint nap itt olvasni. Neked nem fogja megérni. egyszerűen olyan szinten ostoba vagy, hogy az már fájdalmas. Ha ennyi eszed van menj el kukásautó pilótának, ott egészen jól lehet már keresni. Diploma se kell hozzá. Ezzel a tudás szinten, értelmi képességekkel és kitartással oda való vagy. És ezzel nem lenézem a kukás autó pilótákat, de van aki annak alkalmas és van aki programozónak.
Ha valaki ténylegesen programozni szeretne (most már) kell valami papír ami igazolja, hogy 1./ elég kitartó, hogy képes elvégezni egy egyetemet, 2./ az egyetemen megtanulta az egész mögött lévő elméleti hátteret. Igen tudom, hogy főleg itt a GYK-n erre semmi de semmi szükség. És akik egyetemet végeztek azok is állítják, hogy az ott tanultak azonosan 0,0%-át hasznosítják. Egyik tanárom mondta mindig: "ha innen kikerülnek nem az lesz a kérdés, hogy ismeretess ez X tételt. Hanem az a kérdés: 'Miért nem működik az a sz*r'. Azt már maguknak kell tudni, hogy itt az X tétel valamelyik következményét kéne alkalmazni és akkor működni fog...". 3./ Sok olyan képesség is fejldőik amit otthon egyedül nem tudsz fejleszteni. Pl. hogy olyan dolgokkal is kell foglalkozni amit az ember nem szeret. (pl. Megtanulsz tökhülyékkel kommunikálni.). 4./ Lesznek olyan kapcsolataid akikhez akár egy-egy kérdéssel fordulhatsz ha egyedül nem megy. És így tovább (és ezek a másodlagos hatások).
Ha a negált eredeti implikáció normálformájából a rezolvensek
kielégitetlen klózhalmazt alkotnak, akkor az eredeti igaz.
"De nem szeretném azt hogy 4-5 évig szenvedjek, vért izzadjak"
Miért kellene szenvedni és vért izzadni egy egyetemen? Azért mert pár inkompetens baromnak olyan nehéz a felfogása hogy gondot okoz nekik 10 alapderivált megtanulása és 5 deriválási szabály alkalmazása még egyáltalán nem egy termonukleáris rakétatudomány amilyen szintű matekot (vagy más tárgyat) kérnek egy infó képzésen. Ha szorgalmas vagy, rendszeresen tanulsz és nem csak azért jársz egyetemre mert apuci vagy anyuci azt mondta hogy diploma kell + jól fizető állás hanem érdekel is az informatika akkor semmi Krisztusi keresztrefeszítést nem fogsz átélni az egyetemen...
"Miért kellene szenvedni és vért izzadni egy egyetemen?"
Ő még az érettségit sem volt képes abszolválni, 50 éves létére.
" Azért mert pár inkompetens baromnak olyan nehéz a felfogása "
Neki, a kérdező trollnak pláne az, ezért sem képes lenyelni a békát, hogy tanulatlan, szaros-büdös senkiként fogják a ravatalra tenni.
(ha nem szeretnéd elolvasni, tekerj a csillagos részre)
Igen, 5 év nevesebb cégnél szerzett tapasztalat után senkit nem fog érdekelni a diplomád és ott fog a sarokban porosodni... DE!
Ha nem csinálsz diplomát, attól még tudnod kellene valahonnan azt amit ott tanultok nem? Oké, vannak töltelék tárgyak, ki veheted a matekot, de így is marad 4-5 félévnyi tárgyad. Ezeket neked otthon kellene megtanulni. Igen, meglehet, akár egy év alatt is, egyáltalán nem lehetetlen, csak van ennyi szorgalmad és kedved hozzá? Meg ha már megtanulod, akkor nem jobb lenne úgy, hogy közben élvezed az egyetemi életet, viszonylag kényelmes tempóban halatsz, kapcsolatokat építesz ki és még kapsz is egy papírt amivel ezerszer könnyebb elkezdeni a karriered?
A legtöbb diploma nélküli a szakmában nem érettségi után egyedül kezdte ezt az egészet tanulgatni, hanem pl két év után ott hagyta az egyetemet, mert lusta volt befejezni, hiszen volt munkája, jól keresett és pár év tapasztalat után mindegy a diploma, a tapasztalat számít és a tudásod. Persze vannak akik soha nem mentek egyetemre, de ők a ritkább eset, a legtöbben elkezdték csak abba hagyták.
********************
Figyelj, nem gond, ha nem szeretnél diplomát, de akkor is jobban jársz egyetemmel. Nem kell a matekot tanulnod, csináld a progos tárgyakat, gyakorolj otthon, barátkozz és kezdj el munkára vadászni egy év után. Diákként ezerszer egyszerűbb munkát szerezni (és ezáltal tapasztalatot ami aranyat ér IT-ban), mert gyakornoknak itthon a cégek 99%-a egyetemistákat keres. Meg miután lett legalább 6 hónap de inkább 1 évhez közeli tapasztalatod, már átmehetsz levelezőre és jelentlezhetsz állásokra ahol kamuzhatod, hogy pl már csak két félév és végzel, aztán soha nem fejezed be, ha tényleg nem jönnek be a matekos dolgok (vagy mégjobb, ha fizetsz egy f*sza matek tanárt a fizudból és a pár hátralévő tárgyadat megcsinálod..). A tandíjat infósként meg később egy havi fizudból befizeted:D
Tehát a lényeg, hogy nem kell diploma, igazad van, de egyetemet el sem kezdeni akkora nagy butaság, mert egyszerűen csak feleslegesen nehezíted vele az életed... Egyáltalán nem kell az egyetemet befejezni, ha ott hagyod csak a féléves tandíj felét fizeted vissza, szóval két év után ilyen 800ezres kategória lesz ez, de ugye nem egyben kell kofozetned és pl ha passziválsz, akkor van egy éved spórolni is, de programozói fizuból egy ilyesmi összeg 3 hónap alatt spórolható...
-Sok kezdő nem tudja, hogy mit nem tud. Az aki egyetemre nem megy egy csomó dologgal nem találkozik soha sem és így ötlete sem lesz a létezéséről. Azt meg főleg nem tudja, hogy számára hasznos információk lehetnek.
Tehát szerintem egy normális szakembernek nagyon fontos az informatikai alapműveltség és ne arra hivatkozva írjon bizonyos dolgokat, hogy "A youtube tutorialban az indiai csávó azt mondta, így kell" vagy pedig ha lát olyan lehetőségeket, amivel egyszerűbben megoldhat egy dolgot, akkor tudjon róla.
Pl.: Bonyolult logikai elágazásoknál egy igazság táblával számolja ki a megfelelő kimeneteket és úgy csinálja meg a kért változtatásokat. Ha nem járgy egyetemre ötleted sincs mi az az igazságtábla. Pedig lehet 1-2 napot és rengeteg fejfájást spórolhat meg.
-Nagyon fontos networking szempontból. Jó lehetőség az ismerkedésre, barátok szerzésére. A veled tanulókból elég sok irányba viszi az élet az emnbereket. Sokak vezető pozíció kerülnek, céget alapítanak stb... 10 év mulva jó lesz látni, hogy a kiszemelt cégben, ahova szeretnél menni egyik haverok a Team lead és pont a csapatába keresnek fejlesztőt. Ilyen esetben el van könyvelve kit vesznek fel.
Vagy ha valaha akarsz vállalkozni, akkor ott megtalálod a rá alkalmas sorstársakat. Rengeteg vállakozás indul egyetemi barátságokból.
Meg persze arra is jó, hogy különféle szakembereket találj hozzá.
Pl.: Egyetem nélkül ha kezdeni akarsz egy vállalkozást és kell egy AI-os csávó, akkor hol találsz motivált személyt, aki csatlakozna hozzád és tudod, hogy érti is picit a területét meg persze nem akar átvágni? Sehogy.
Egyetemen viszont tudod, hogy a "Laci"-t érdekli az AI és a szakdogáját is valami képfelismerős témában írja, így őt megkérdezed...
-Rengeteg cégnél követelmény az infós végzettség. Tehát az egyetem kinyit pár ajtót a karrieredben.
-Nagyon egyszerű az elindulás. Őszintén, egyetem nélkül el sem tudnám képzelni, hogy indulnék el a szakmában. Nyílván lehetséges, de csak azokról hallunk akiknek sikerült otthon tanulással belépni a szakmában és sikerek, de a több ezer emberről akik elbuktak soha sem hallunk. Így itt egy ilyen "survivor bias"-t látok.
Ezzel ellentétben az egyetem ad egy biztos indulást. Kötelező gyakorlatot is kell csinálnod, tehát mindenképpen lesz a végére minimális munkatapasztalatod. Meg persze sokan az utolsó 1 évben már diákmunkában dolgoznak.
Teljesen más úgy elhelyezkedni, hogy diákmunkában ott van egy intézmény neve mögötted, nem kell járulékot fizetniük utánad és bármikor megválhatnak tőled. Tehát a diákmunka a munkáltatóknak nagyon megérős tud lenni.
Viszont valaki hallgatói jogviszony és diploma nélkül felvenni főállásban azzal a jeligével, hogy "Nézzük meg, lesz-e belőle programozó" már elég rizikósnak tűnik.
Szóval összességében szerintem megéri a diploma és az, hogy "techinkailag" nem szükséges a diploma nem azt jelenti, hogy az a legjobb módja a programozóvá vállásnak, hogy valaki nem jár egyetemre.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!