Hogy lehetne kiszámolni az arányt?
A Pc számítógépek korszaka, ha nem tévedek, akkor a 4.77 mhz-es órajelű gépekkel kezdődött. A maiakban meg már i5-ös, i7-es, vagy i9-es processzorok is előfordulnak, amik általában 3 gigaherc frekvencián dolgoznak.
Arra lennék kiváncsi, hogy egy korabeli 4.77 sebességű gépnél mennyivel gyorsabb mondjuk egy mai 3 Gherces i5-ös? Kérdeztem erről egy hozzáértő embert, aki azt mondta, hogy régen volt valami lanmar teszt, de az már nem megy a mai gépeken. Akkor, hogy tudnám én ezt kiszámolni?
Úgy lehetne kiszámolni, hogy írni kell programokat, feladatokat kell adni a gépeknek, amikben ki van használva az összes létező utasítás, valamilyen súlyozással. A benchmark tesztek is ugyanezt csinálják. Ekkor megkap az ember egy értéket, ami mérőszám. Adott processzor átlagos teljesítményét jelzi. Ezt már be lehet hasonlítani egy másik processzor vagy gép mérőszámával.
De lehet olyat is, hogy kibogarássza az ember a 8086-os CPU utasításkészletéből az utasításokhoz rendelt órajel ciklusokat. Ugyanezt megcsinálja a mai processzorokkal is, legyen ez mondjuk az i5 akármi. Ott ugyanígy ki kell válogatni az utasításokhoz rendelt órajeleket és le lehet ülni számolni, vagy írni egy programot, ami kiszámolja az ember helyett a dolgokat.
Az, hogy az utasításkészlet bővült, nem jelent semmit, mert éppen ezért lett gyorsabb az újabb proci a réginél. Ezért van szükség a behasonlításra is. Egy processzor sebessége függ a művelet végrehajtási sebességétől (Hz) és a műveleti eredményességtől. Utóbbi alatt értendő pl az, hogy az intel 8086 két 64 bites integert mennyi órajel ciklus alatt tudott összeadni, összeszorozni, elosztani egymással, stb, és az intel i5 processzor mennyi órajel ciklus alatt képes ugyanerre. Utóbbi nyilván jobb eredményre képes mert egy slukkra benyalja mind a két 64 bites integert, lévén 64 bites CPU, a 16 bites 8086-nak meg ehhez több idő és nyilván sokkal több múvelet kell.
Ha a gépek sebességéről beszélünk, akkor valóban, számít a memória sebessége is, hiszen ma többnyire zero wait state memóriákat használunk, régen meg voltak olyan szörnyen lassú memóriák is, amire még egy mai szemmel nézve bűnlassú 8086-os processzornak is várakoznia kellett. Cache az abszolút nem volt az XT gépekben, de még a korai 386-os procik mellett sem.
Az hogy hány hertz órajelen fut egy processzor önmagában nem határozza meg azt, hogy milyen gyors egy adott processzor.
Sok múlik a cache rendszeren, az összekőtő rendszerek sebességén, bitek számán, magok számán, tranzisztorok számán és az alapvető CPU designon.
1 benchmark alkalmatlan ezeknek a tesztelésére, mert mindegyik CPU ra optimalizálni kell az adott kódot. Egyszerű példa, ha a benchmark csak 1 magot használ, neked meg van 27-ed akkor fals számokat fogsz visszakapni.
És akkor még nem beszéltünk arról hogy nem minden CPU tud elvégezni pontosan bizonyos műveleteket, például osztást(khm ARM alapú procik egy része)
Passmark .
Kb minden proci átlaga ott van lehet hasonlítani
"Az hogy hány hertz órajelen fut egy processzor önmagában nem határozza meg azt, hogy milyen gyors egy adott processzor."
Önmagában nem, de a legnagyobb mértékben az üzemi frekvencia befolyásolja egy processzor teljesítményét.
"Sok múlik a cache rendszeren, az összekőtő rendszerek sebességén, bitek számán, magok számán, tranzisztorok számán és az alapvető CPU designon."
Éppen ezeken múlik vajmi kevés. A tranzisztorok számán meg aztán végképp. Ha nem elég tehetséges a tervező, akkor hiába a sok tranzisztor. Ott van példának a 6502 és a z80. A 6502 1 MHz frekvencián tudta azt a teljesítményt, amit a z80 két és fél MHz-en. Pedig a 6502-ben csak 2500, a z80-ban meg 8500 tranzisztor volt.
#16 itt modern processzorokról volt szó (kb 2000 és felfele) amiket nem egy ember tervez.
Órajele a prociknak az utóbbi 10 évben nem igazán változott, a legtöbbje még mindig 3.5 Ghz között mozog, ami viszont ténylegesen változott az az összes többi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!