Miért a pythonnal szenvednek?
A sok kezdő miért a pythonra cuppan rá? Ahelyett válaszhatna valami sokkal jobb nyelvet, mondjuk pascalt. Az mégis csak többet ér, mint az interpreteres, tetű lassú python. Ha tovább folytatja a tanulást, ha felhagy vele egy idő után, akkor is jobb választás a pascal, mert azzal legalább létre tud hozni natív alkalmazásokat, amikhez nem kell futtatási környezetet installálni, mint a pythonhoz.
Ráadásul, a pascal kifejezetten tanulás céljára lett tervezve.
#5 "Megjegyzem, egy kezdőnek sokkal gyorsabb egy interpreteres nyelv, mert sokat hibázik, kísérletezik, állandóan piszkálja a kódot, és így nem kell újrafordítania minden apró hiba után."
Ez így hibás gondolatmenet.
Mondjuk a Free Pascal fordítónál a fordítás nagyjából egyetlen gombnyomás, és egy tipikus tanulófeladat esetén tart nagyjából 2 tizedmásodpercig. A Python hibaüzenetei meg azért elég kacifántosak tudnak lenni.
Elmúlt? A te fejfájásod, az múlt el. A pascalnál sokkal perifériálisabb nyelvek is léteznek. Pedig azok fejlesztői környezetét nem is mérik aranyáron.
43. “ A pascalnál sokkal perifériálisabb nyelvek is léteznek.”
Például melyik? Nehéz szavakkal kifejezni, mennyire irreleváns nyelv a Pascal 2023-ban. Holt nyelv.
"Például melyik?"
Melyik? Például a Kotlin, Lua, Julia, Fortran (ez egy nagyon régen kifejlesztett nyelv), Rust, TypeScript, Clipper, Cobol, DBase, Modula, Eiffel, J, J#, Forth, Lisp, Prolog, Erlang, meg vagy 30 olyan nyelv, ami most éppen nem jutott eszembe.
Abban is van igazság, hogy a Pascal népszerűségét nagyban korlátozza, hogy a nyelvhez elérhető profi fejlesztőeszközök nem, hogy nem ingyenesek, de kifejezetten sokba kerülnek. Az Oxygene például 600 USD, a Delphi még ennél is drágább, több ezer dollár.
45. Becsúszott a felsorolásodba két olyan nyelv is, amelyek fénysebességgel növekednek. Az egyik a Rust, a másik pedig a TypeScript. A Kotlin is használatban van, Android fejlesztésre. A fortran is, rengeteg alapvető matematikai könyvtár fut még ma is, amelyet Fortranban írtak. A COBOL kb. elpusztíthatatlan. :D A Julia - küszködik, de teljesen nem írnám még le.
A Pascal halott.
Amúgy szerintem teljesen értelmetlen dolgokon vitatkoztok.
Én még régebben Pythonnal kezdtem programozást tanulni és már jópár éve ezzel foglalkozom. Szimplán azért kezdtem ezzel mert a szakmámhoz kötődött a képfeldolgozás illetve a neutrális hálózatok és ez volt az a nyelv ami tudta azt amire nekem szükségem volt, ennyi. Pascal erre nem alkalmas akármennyire is jól vagy nem jól lehet rajta programozni tanulni.
Az hogy mennyire gyors vagy nem gyors szimplán nem érdekel. Nekem sokkal fontosabb hogy valamit meg tudjak írni 5 sorban 10 perc alatt mint hogy 100 sorokat programozzak 1 óra alatt aminél nagyobb az esély hogy hibázok és szívhatok még 1 órát hogy kitaláljam hogy épp mi a gondja. Ha valakinek az kell hogy x idő alatt lefusson az a program vagy process akkor van egy tucat nyelv ami gyorsabb.
Azóta egyébként más nyelvekre is szükségem volt és nem okozott gondot Python után megtanulni azokat sem. Máshogy működnek pl statikusság miatt de kb 2-3 hét alatt hozzá tudok szokni bármilyen másik nyelvhez (persze az apróságoknak idő kell de annak mindegy hogy milyen nyelvről váltasz.)
Szerintem az a legjobb tanulónyelv ami arra serkenti a tanulni vágyó illetőt hogy tovább folytassa a tanulást :) Ha appokat szeretne valaki fejleszteni válasszon olyan nyelvet amivel el tud ezen az úton indulni, ha weboldalakat, FPGA-t, IOT cuccokat, stb akkor megint csak olyan nyelvet ami erre alkalmas.
44/46, te sajnos csak a hülyeséget szajkózod. Veled nem érdemes vitát folytatni, mert az meddő.
47, nálad ott a gond, hogy nem értetted meg a kérdést. Pascal nyelven ugyanúgy találsz digitális képfeldolgozást, vagy neurális hálózatot építő, segítő függvény-könyvtárakat.
Az is egy közkeletű tévedés, amire utalsz, hogy ami Pythonban 20 sor, az pascalban 100, mert ez nem igaz. A Python úgy 100 soronként nyer talán hét-nyolc sort a Pascallal szemben, meg még annyit, amennyi a deklaráció hiánya miatt fölöslegessé válik a pythonban, csak a python részben éppen emiatt rossz, mert a lényeg nem kis része rejtve marad a tanuló előtt, ahogy erre az előzőekben más is utalt már.
Amit az utolsó bekezdésedben említesz, az nem tanulás, inkább csak felszínes tanulgatás, hobbista szemléletű időtöltés. Ezen a területen dolgozok, különböző fórumokon dunát lehet rekeszteni olyanokkal, akik arduinót, wemost, hasonlókat abajgatnak és olyan gondjaik vannak, hogy faék egyszerűségű példa projekteket nem képesek megvalósítani, pedig csak a leutánzás a feladatuk. Visszatérő jelenség, hogy valamit újra és újra el kell nekik magyarázni, mert a dolog felét sem értik, mert még az alapvető ismereteik is hiányoznak. Joguk van hozzá nem értőnek lenni? Persze, hiszen hobbisták, de én nem erről a körről beszélek, hanem azokról, akik profi fejlesztőkké akarnak válni, önererjükből.
Az öntanulók, zömükben, rendre ugyanazokat a köröket futják meg. Először a nagy nekiveselkedés, turbó fokozat, padlógáz, aztán kétszázzal neki a betonfalnak, majd pár hónap gyógyulási terminus után megint megpróbálkoznak a dologgal, kicsit már óvatosabban, kisebb hévvel és arccal. Ami esetleg valamennyi időbefektetés után elhozza bennük azt a szintet, hogy már önállóan is képesek valami kisebb dolog megalkotására. Na, ezt a valamennyi időt tudnák leredukálni azzal, ha nem Pythont, hanem annál alkalmasabb tanuló nyelvet választatának és ha tudnák, hogyan, és mit kell tanulni.
Így viszont arra vannak kárhoztatva, hogy elpiszmognak a Pythonnal, összesítve pár hetet, esetleg néhány hónapot. Mindezt valójában évek alatt, ami azt az eredményt hozza, hogy a legtöbben nem képesek sokkal többre, mint más kódjaiba beleturkálni.
Ha viszont vennék a Pascalt és egy megfelelő roadmap mentén végig csinálnák a holt unalmas, de legalább eredményre vezető lépéseket, akkor megszerezhetnék azokat az alapokat, amik mindenkinek kellenek és
az ismeretek megszerzésére fordított idő sem nyúlna ki a végtelenbe.
48. “ te sajnos csak a hülyeséget szajkózod” – nem, én a tényeket szajkózom. Ellenben aki 2023-ban azt állítja, hogy a Rust és a TypeScript periférikus nyelvek, az olyan, mint a vadember New Yorkban a felhőkarcolók között: nem érti.
A programozással kapcsolatban teljesen tévúton jársz. A Pythonban is van típusjelölés, és ma már elvárás ezt használni. Szabályos, szép kódot is elvárás írni.
A Pascalból hiányoznak a funkcionális programozás alapjai (ezt most írom le neked harmadszor, de te csak write-only módban használod a fórumot). Nincsenek benne dataclassok sem, mint ahogyan rengeteg más sem, ami a modern programozási nyelvekben megvan. A nyelvben nehézkes kódolni, ami azért sokat számít, ha a nyelvvel kell szenvedned. A Pythonhoz képest alapvető dolgok hiányoznak belőle az adattal való munkához, így egyszerűen alkalmatlan arra, amire mi használjuk.
És de, Pythonban is meg lehet tanulni a szoftvertervezés alapjait. Nem lesz jobb programozó az, aki Pascalban tanul. Ha pedig alacsony szintű nyelv kell, akkor ott van a C++ vagy most már a Rust. Ha jó a szemétgyűjtős nyelv is, akkor a Java vagy C# vagy Go.
A Pascal már régen elköszönt és hazament nyugdíjba, nem használja a kutya sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!