Az it területen mennyire fontos a diploma megléte?
"jobb esélyekkel indul az ember ha van 1 Üzemmérmök informatikus Bprof diplomája?"
Mondjuk egy ilyen semmit nem érő büfészakkal pont nem leszel előnyben egyik végzettség nélküli kóklerhez képest sem mivel rád sem lesznek kíváncsiak.
Ha egy valódi IT God akarsz lenne minimum mérnökinfó vagy programtervező informatikus végzettség kell
Nem baj, ha nincs meg a diploma!
Lehet kérni másodlatot a kibocsátó intézménytől, viszonylag olcsón.
Ahogy írták már, ez terület függvénye. Általában ha sok matekot kell használni a területen és/vagy nagy cégnél tudod csak végezni (vagy pl nagy cégnél szeretnél dolgozni), akkor diploma nélkül nem sok esélyed van. Nyílván nem lehetetlen, de akkor valahogy bizonyítani kellene a tudásodat + megtanulni azt, amit más az egyetemen, tehát akkor már miért ne csinálnál egyetemet?
Ezt a "nem számít a papír" dolgot úgy értelmezd, hogy a "tudásod számít". Ami 100%-ban igaz, mert ha pl írsz otthon egy open source majdnem az eredetivel egyenértékű photoshop programot, akkor kb azonnal kapsz munkát a világon bárhol. Csak hát a legtöbb ember nem fog ilyet csinálni és így diploma nélkül nehéz lesz a tudásodat bizonyítani. Meg ahogy írtam már, amit a diplománál megtanítanak, neked azt egyedül mind pótolnod kell, max a matek kivételével. Tehát ha már úgy is tanulod, nem jobb egy diplomát kapni cserébe?
Nekem van olyan szaktársam, aki főállásban dolgozik egyetem mellett. Nem érdekelte őket, hogy technikailag van-e diplomája.
Viszont van olyan szaktársam, akit addit nem vesznek fel főállában, míg meg nem kapja kézbe a diplomáját.
Mondjuk midkét eset annyiban húz a "kell a diploma" válasz felé, hogy mivel szaktársakról beszélek, így nekik lesz a jövőben diplomájuk és már átestek a képzés nehezén (végén járunk). Ezt meg a cégek is tudják.
Ezen kívül még annyi tapasztalatom van, hogy eddig a 2 cég, ahol dolgoztam egyetem mellett mindenhol feljött a "diploma fontossága téma" és igazából egyik helyen sem dolgozik diploma nélküli és ki is hangsúlyozták, hogy azért a proginfó vagy mérnökinfó Bsc fontos.
Meg még talán annyi tapasztalatom van, hogy állásbörzés rengeteg céggel beszéltem és rengeteg junior pozícióról néztem álláshirdetést, mivel most jön nekem nyáron a főállásban elhelyezkedés és még a piacon kicsit lehet körbe nézek és ott is rengeteg helyen találkoztam olyannak, hogy informatikai irányú végzettséged várnak el.
Olyat is láttam, hogy nem specifikálták a témát, csak annyit írtak, hogy legyen valamilyen bsc-d minimum. (Ezt amúgy pont az Autsoft oldalán olvastam talán, de több helyen is)
Tehát én úgy látom, hogy a diploma elég sok ajtót kinyit.
A hallgatói státusz jószerivel egyenlő a diplomával. Ha így vállal valaki munkát a tanulmányai mellett, akkor a legtöbb helyre felveszik, ha nem is mindenhova.
De nincs ezen mit töprengeni, mert akit oklevél nélkül alkalmaznak, az úgy sem szakember. A hallgató legalább reménybeli szakember, akiről tudni lehet, hogy mögötte van mondjuk négy félév, a többi meg betanított munkás, diploma és persze szakmai tudás nélkül.
16# Azért nem kell "túl fényezni" minket. BME VIK Mérnökinfó végén vagyok, sokak szerint ez a legelitebb, legjobb intézmény és szak informatika tanulásra, de van rengeteg inkompetens szaktársam.
Van olyan akinek 30 percen át magyaráztam (3. éves diák) mi a many to one, one to many kapcsolat, mert egy házijában ezt kellett használni és nagyon sokáig tartott míg felment a lift az információval. Ja és ez a srác, már egy ideje dolgozik, mint backend fejlesztő. Egyszerűen nem értem, de nagyon nem.
Egyetemen semmit nem tanítottak amit munkahelyen szükségem lenne. 1 tantárgyam volt ami 4 héten át alapokat adott a webfejlesztésből (backend fejleszőként dolgozom) de az is semmi volt. Csak azért tudtam elhelyezkedni és tudok már lassan 1 éve normális körülmények között dolgozni, mert rengeteget foglalkoztam adott stackkel egyetemen kívül.
Viszont semmi matek, beágyazott rendszerek, számítógép működéséről tanult dolgok, hálózatokról tanult dolok nem kellet. Abszolút semmi. Valszeg nem is kell majd soha ha backend fejelsztő maradok.
Picit túl van értékelve a mérnökinformatikus diploma. Igazából csak annyi, hogy végig szivatnak mindket és a végére kiszűrik a leggyengébbeket, de ettől függetlenül ahogy fentebb írtam rengeteg inkompetens ember marad bent
Szó nincs túlfényezésről. A mérnökinfós diploma sincs túlértékelve.
Annyiban övezi kultusz, hogy nehéz és jól lehet keresni vele.
Mindenki tudja, hogy a diploma nem garancialevél. Ha amellé nem társul gyakorlatban hasznosítható tudás, akkor az oklevél nem lesz több egy darab összefirkált papírnál. És azt is tudjuk, hogy bizony, a mérnökinfót végzettek között is van pár százaléknyi, akik harmatgyengék, mert képesítésük ugyan van, de hiányzik belőlük a képesség. Nem a szaktudás - bár akad azért ilyen is - hanem a tanultak gyakorlati alkalmazásának képessége.
A felsőfokú képzés már nem gimi, hogy beseggeljük az órán elhangzottak felét és abból már jól elvagyunk négy éven át.
A felsőfokú képzésben részt vállaló hallgatók a társadalom szellemi elitjének részesévé válnak. Ehhez meg nem elég az intézményben hallgatottak egy részének visszabüfögése. Kell a saját erő, a bulizások helyett tanulás, kutatás, a gyakorlat (kódverés, kiegészítő infók) megszerzése. Minden egyetemen van szellemi élet. Oda be kell kapcsolódni. Aki kialvatlanul, félájultan beül zh-t írni, meg kerüli az előadásokat, az lehet, hogy szerencsésen záróvizsgázik, de nem ér majd a szerzett papírral semmit.
A diploma szűrőnek jó. Akinek van, az alkalmat kap a tudása bizonyítására. Ha valakinek nincs, előfordulhat, hogy olyan ember, aki adott pozícióra értékesebb mint egy, a képességeit kamatoztatni képtelen diplomás, de az ilyen azért elég ritka.
"Viszont semmi matek, beágyazott rendszerek, számítógép működéséről tanult dolgok, hálózatokról tanult dolok nem kellet. Abszolút semmi. Valszeg nem is kell majd soha ha backend fejelsztő maradok."
Ez a te választásod. Az egyetem nem tudja, hogy téged hova navigál a sors, milyen cégnél fogsz kikötni.
Nekem van ismerősöm, aki a szilícium völgyben dolgozik és szinte csak olyan munkát végez, ahol hasznosítja az Óbudain szerzett tudását és azt a tudást, amit még az egyetem előtti éveiben szerzett. Ő tizenhat évesen TTL elemekből tervezett és épített saját számítógépet.
Most a SpaceX-nél dolgozik, korábban meg az Amazonnál volt.
"Egyetemen semmit nem tanítottak amit munkahelyen szükségem lenne"
"Csak azért tudtam elhelyezkedni és tudok már lassan 1 éve normális körülmények között dolgozni"
Ha nyugdíjasként 40 évvel a hátad mögött tennél ilyen kijelentéseket esetleg megérteném de 1 éves semmi diákmunkás gyakornokként ne legyenek már világmegváltó gondolataid a szektor működéséről tapasztalat nélkül
"Viszont semmi matek, beágyazott rendszerek, számítógép működéséről tanult dolgok, hálózatokról tanult dolok nem kellet. Abszolút semmi"
Attól hogy te alacsony színvonalú helyen helyezkedtél el még nem azt jelenti hogy mindenki beéri ennyivel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!